Kdyby to bylo tak prosté, postačilo by zodpovědět otázku, kdeže to soudruzi z eNDéeR udělali chybu. Není to tak snadné, nechybovali soudruzi z NDR a už vůbec se nejedná o umělohmotné čajové lžičky. Jedná se totiž o výši české minimální mzdy, která i přes 32 let od listopadu 1989 dál patří k nejnižším v Evropské unii. Otázka se nabízí jiná než ta v úvodu zmiňovaná: Je snad český člověk natolik línější a neschopný, že si nezaslouží alespoň prachobyčejný standard?
»Čeští zaměstnanci jsou mezi členskými státy EU v přepočtu na eura sedmí od konce, při zohlednění kupní síly dokonce až pátí od konce,« zmiňuje server penize.cz. Hůře na tom jsou už jen na Slovensku, v Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Lotyšsku a Bulharsku. Halasná vytrubování o tom, jak se blížíme západní Evropě, resp. že v mnoha ohledech jsme její ekonomiku už dostihli, jsou prokazatelně lživá.
Vážení občané, polistopadové vlády s vámi zacházejí jako s rohožkou, o kterou si jen otřou své umazané boty, aby vás zase dál mohli klamat, zneužívat a vymýšlet si fantasmagorické příběhy, jak to všechno myslí poctivě a vždy zásadně ve váš prospěch.
Pohled do očí každodenní reality je však velice trýznivý. Obyčejný český člověk nežije, ale živoří. Pobírá mrzkou minimální mzdu, avšak za zboží, služby, energii apod. platí takřka stejně jako ti, jejichž příjem je podstatně vyšší.
Tato společnost krutě doplatila na to, že se nechala ukolébat žvaněním o tom, v jak zuboženém stavu se ekonomika České republiky nacházela na prahu 90. let. Nenacházela. Do zuboženého stavu ji dovedl polistopadový režim, jehož předcházející i nová vláda odůvodňuje zbídačování obyvatelstva covidovou pandemií. Opět se jedná o nebetyčnou lež. Jednak jsme na tom v porovnání s Evropou nebyli lépe ani před pandemií a válkou, a jednak covid a válka postihly všechny členské státy Unie více méně stejně. V Česku ale na rozdíl od ostatních, covidem stejně nebo ještě výrazněji zasažených zemí, padá kupní síla obyvatelstva na samé dno. A co ze Strakovy akademie přichází na místo konkrétních opatření? Náboje a zbraně na Ukrajinu, Fialův výlet někam, Lipavského teatrální trip tamtéž, exhibice Černochové v USA a každodenní čtyřiadvacetihodinové výpady proti Rusku a Číně.
Jistý indický mystik jménem Osho (1931-1990) moudře pravil: »Komplex méněcennosti zavádí lidi do politiky, dělá z lidí prezidenty, ministerské předsedy. Komplex méněcennosti vede lidi ke všem druhů ctižádosti a zločinů.«
Marie Krejčíková