Kdykoliv se konají volby ve Spojených státech amerických, vynořují se dotazy, jak že vlastně ten systém oné nejzářnější demokracie světa funguje. Je to prehistorický systém s mnoha přílepky nebo prostě už jen pouhý chaos? Vždyť v něm lze zvolit i nebožtíka…
Washington se prezentuje před celým světem jako základní zdroj demokracie a navíc ono své pojetí »zbytku světa« vnucuje. Přitom systém v USA je takový, že s prostou vůlí většiny lidu zdaleka nemá nic společného. Však vždyť ani prezident nemusí být zvolen většinou hlasů, stačí pouze většina volitelů, a to se ještě nakonec ani oni nemusí, technicky vzato, řídit vůlí voličů – ti jim vlastně dávají jen jakoby pouhé »doporučení«.
A teď si vezměme, že každé volby v USA navíc provází obrovské problémy a otázky o jejich legitimitě. Vždy se ztratí nějaké lístky, musí se přepočítávat (pokud je tedy zrovna co), elektronický systém selže a volič se musí dožadovat jiné možnosti volby, aby mu bylo řečeno, že papírové lístky nejsou na skladě, proto to nepůjde, nebo mu bude komisí rovnou oznámeno, že podle ní už dávno někde jinde hlasoval… Stát se to v jiné zemi, tak Spojené státy (pokud by nevyhrál jejich kandidát) okamžitě volají po mezinárodní intervenci.
Ale na druhou stranu, v USA jsou lidé i instituce zvyklí zpochybňovat cokoliv, především pak ale zdravý rozum. Vždyť i u mikrovlnky musí být v návodu, že se v ní nemají sušit kočky – jinak může výrobce čelit žalobě, že před tímto nevaroval. Na volební urně by tedy mělo být jasně napsáno: Upozornění, neručíme za to, u kterého kandidáta váš hlas skončí či zda bude započítán…
Nechci nikoho obviňovat, ale US (ne)systém má zřetelně nyní pod palcem jedna strana a nejspíš netřeba říkat která. Na objasnění stačí vlastně pouze zmínit jména dvou zvolených kongresmanů z řad demokratů – Tony DeLuca a Barbara Cooperová. Nic proti nim, oba sloužili vlasti jistě dobře, ale právě ten minulý čas je na místě.
Tony DeLuca, zástupce státu Pensylvánie, byl znovu zvolen, přestože byl již měsíc po smrti. Jeho jméno nebylo z volebních lístků nikdy odstraněno. DeLucova soupeřka ve svých vzkazech voličům zdůrazňovala, že je jediným žijícím kandidátem v okolí. Mrtvý muž stejně vyhrál. Zastupitelka z Tennessee Barbara Cooperová pak zemřela koncem října, nikdo si však toho zřejmě také nevšiml.
Systém demokracie ve Spojených státech je očividně ve stejném stavu, jako oni dva zvolení kandidáti…
Tomáš Cinka
Pouze totální tupec neví na jaké historické tradici je založen v USA systém volitelů. Co se týče autorem uváděného zvolení zesnulého kongresmana Pensylvánie Tony DeLuca, manipuluje se skutečností. Reagovat na jeho úmrtí tiskem nových volebních lístků s ohledem na cca 13 milionů obyvatel tohoto státu nešlo, i tak ovšem z těchto voleb mohl vyjít nový kongresmen (-ka).představitelka „zelených“, ta ovšem získala pouze 14% hlasů, na rozdíl od 86% zesnulého. Ke kauze před novými volbami se vyjádřili zcela jasně zástupci Pensylvánské Sněmovny reprezentantů?: “ „Ačkoli jsme neuvěřitelně zarmouceni ztrátou zastupitele Tonyho DeLucy, jsme hrdí na to, že mu voliči i nadále projevují důvěru a vyjadřují oddanost demokratickým hodnotám tím, že ho znovu posmrtně zvolili,“
Soudruhu návod u mikrovlnky je přesně pro typy jako jste Vy, i Vy asi potřebujete vše podrobně vysvětlit, jak jinak vysvětli, že šíříte hoax o uvedení těhotného Kena firmou Mattel.
Josefe (nebo Jsefe), kde tu čtete o Kenovi? Neumíte se podepisovat a ani argumentovat, tak se vracíte k starým textům…
Jen autorovi připomínám jeho blog, Vám nevadí nepravdy? Za překlep omluva, jsem disgrafik
Jen autorovi připomínám jeho blog, Vám nevadí nepravdy? Za překlep omluva, jsem disgrafik
A proc vy mate pocit ze se nic z toho nedeje, co je podle vas pravda?
Těhotný Ken je opravdu lež
👍 V USA se na tzv. Demokracii doslova umi vyřádit…