»Jede se dál, močálem černým kolem bílých skal«

Klíčovými a zdaleka ne zodpovězenými otázkami jsou nyní pro Evropu cena plynu a jeho dostatek nejen pro letošní zimu, ale zejména na tu příští. Zasvěceným naskakují vrásky na čele už jen při vyřčení slova plyn. K zasvěceným ovšem zřejmě nepatří u nás vládnoucí fialová pětikolka, která se tváří, jakoby vše bylo v cajku. Jsme přece součástí silného evropského společenství, které pod vedením bratrských Spojených států v pevné a nerozborné jednotě nakonec porazí Rusko a zajme, případně rovnou »zazipuje« Putina. A pak bude plynu, a levného, určitě dostatek… Jenže, vidí to takhle opravdu celá Evropa? A umí společnými silami řešit současnou energetickou krizi?

Aktuálně se intenzivně řeší, jak zkrotit ceny plynu, v jejichž důsledku neúnosně zdražuje elektřina i teplo. Skupina států, které požadují zavedení cenového stropu, na sklonku týdne opět vyzvala Evropskou komisi k urychlenému předložení konkrétního návrhu, jinak prý, alespoň podle diplomatických zdrojů ČTK, mohou zablokovat ostatní chystaná opatření. Mezi ně patří především dobrovolné společné nákupy plynu, zavedení korekčního mechanismu, který by měl bránit extrémním cenovým výkyvům na klíčovém uzlu TTF, či solidární poskytování plynu zemím ohroženým jeho nedostatkem.

Dva týdny před mimořádnou schůzkou ministrů energetiky, která by měla další nouzový balíček schvalovat, je však unijní exekutiva k možnostem obecnější redukce ceny plynu, tedy zastropování, stále více skeptická. Její experti situaci tento týden rozebírali se zástupci členských zemí a snažili se jim vysvětlit, že žádná z variant stropu není proveditelná bez ohrožení dlouhodobých kontraktů či dostatku dodávek.

Na zastropování nicméně stále trvá více než polovina zemí evropského bloku, včetně Francie, Itálie či Polska. Naproti tomu státy v čele s Německem a Nizozemskem to odmítají a vysvětlují to obavou z výrazného narušení trhu a ohrožení dodávek zkapalněného plynu (LNG), který by přeplatily mimounijní státy. Jinými slovy, pochopily, že americké ani katarské firmy přece nebudou dodávat Evropě svůj LNG za nižší cenu, než za jakou by jí ho mohly prodávat v případě tržní ceny vygradované jeho kritickým nedostatkem, způsobeným absencí ruského plynu, kterého se Evropa dobrovolně vzdává.

Uvedené rozpory ale tuzemskou vládu (záměrně neuvádím naši nebo českou), která navíc jednáním o jejich řešení nyní předsedá, zjevně příliš nevzrušuje. Za své hlavní poslání totiž považuje finanční a vojenskou podporu ukrajinského neobanderovského režimu. Zda a za kolik bude plyn, je přece vedlejší.

Prostě, jak říkal v obnovených forbínách Osvobozeného divadla Jan Werich, »jede se dál, močálem černým kolem bílých skal«.

Ivan Cinka

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy