Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval k budování společenství se sdílenou budoucností se sousedními zeměmi a ke snaze otevřít novou půdu pro sousedskou práci Číny.
Jde o výzvu, která sleduje dlouhodobý cíl Komunistické strany Číny a celé čínské společnosti, abychom byli schopni jako lidstvo unést odpovědnost za sdílenou budoucnost celé zeměkoule.
Taková odpovědnost začíná samozřejmě doma a dobrou spoluprací se sousedy. To je viditelný rozdíl mezi politikou Čínské lidové republiky a vedením České republiky. Česká vláda se nestydí rozhádat se slovenskými sousedy ani rozbít fungující Visegrádskou čtyřku (V4) tím, že odmítá názory například maďarského premiéra Viktora Orbána. Nejde o politiku jako takovou, ale o to, jak se kdo chová se svým sousedům. Jestli z pozice jediné pravdy a nemožnosti diskuse, nebo jestli naopak vyzývá ke spolupráci.
Ústřední konference o práci týkající se sousedních zemí, která se konala minulý týden v Pekingu, byla právě o spolupráci, o schopnosti komunikovat se sousedy a vytvářet prostředí důvěry k vzájemně výhodným obchodům a investicím.
Musel jsem tuto paralelu použít, protože je opravdu obrovský rozdíl ve snaze čínského vedení a českého státu.
Co mi na konferenci bylo sympatické, je, že nešlo o planou diskusi bez faktů. Naopak. Bylo to vědecky podložené na konkrétních faktech a skutečnostech, které ukazují nejen stávající spolupráci, ale i její perspektivy v rámci ASEANU. To je rozhodně nanejvýš pozitivní zpráva pro svět – totiž že vize budování vzájemné spolupráce ukazuje jak na schopnost analýzy, tak směřuje i ke konkrétním krokům k jejímu naplňování.
Myslím, že je správné, že nejdříve došlo k úplnému konsensu ve vedení čínského státu, a teprve potom bude prezident Si Ťin-pching sousedům, ke kterým přijede na návštěvu, předkládat nikoli své vize, ale vize celého čínského státu. V rámci pětidenní cesty, která potrvá do pátku, navštíví Vietnam, Malajsii a Kambodžu.
Vojtěch Filip, předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory