Zatímco Česko »zasazuje kolabující ruské ekonomice smrtící údery odmítáním levných energetických surovin z východu«, alespoň tak to vyznívá z podání čelních domácích politiků a tuzemských mainstreamových médií, ve světě můžeme stále častěji zaznamenávat poněkud střízlivější hodnocení výsledků západních sankcí uvalených na Rusko.
Tak například Jacques Sapir, uznávaný francouzský odborník na globální ekonomiku a ředitel Vysoké školy sociálních věd (Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales) v Paříži soudí, že západní sankce mají na vývoj ruské ekonomiky jen malý vliv. Ta se totiž zřejmě již letos vrátí do kladných čísel a v příštím roce předstihne z hlediska růstu Spojené státy a Evropskou unii.
»Ukázalo se, že realita je velmi vzdálená předpovědím o ‚kolapsu ruské ekonomiky‘,« prohlásil Sapir v rozhovoru pro týdeník Waller Actuel. Předchozí proroctví západních politiků z loňského jara přitom označil za »fantazie, které neodpovídají realitě«.
»Bezprostřední dopad sankcí byl velmi slabý,« říká vědec a čtenáře časopisu upozorňuje na poslední odhady expertů Mezinárodního měnového fondu, podle nichž se v roce 2023 Rusko vrátí k růstu o 0,3 procenta hrubého domácího produktu a v následujícím roce dokonce vykáže růst o 2,1 % HDP. »To je vyšší tempo, než se předpokládá pro USA a eurozónu,« říká Sapir a současně dodává, že »zahraniční obchod Ruska se podle údajů USA v prosinci loňského roku vrátil na úroveň, na které byl před sankcemi«.
Zavedení cenového stropu na ruskou ropu považuje francouzský ekonom za »opatření bez většího efektu«. Upozorňuje, že »Rusko vybudovalo obrovskou flotilu tankerů. Nadále vyváží ropu do Číny, Indie a dalších asijských zemí«.
Poučné je pak zejména to, čemu vědec přičítá chyby v prognózách Západu. Podle něj jde především o »ztrátu znalostí« o Rusku. »Viděl jsem, jak se západní novináři nechali unést tvrzením, že ruská ekonomika je svým vlivem srovnatelná s ekonomikou španělskou,« poznamenává Sapir. »Ve skutečnosti, pokud se vážně zabýváme výpočty, včetně parity kupní síly, je ruská ekonomika blíže ekonomice německé. A pokud se zaměříme na výrobní odvětví – průmysl, zemědělství a další – je mnohem významnější než německá ekonomika,« dodává.
I proto francouzský ekonom vyzývá k lepšímu studiu Ruska a k »obnovení skutečné odbornosti v posuzování jeho ekonomiky«. »Když chyby pocházejí od novinářů, člověk toho může litovat, ale když je dělají státní instituce, je to trestné,« uzavírá své hodnocení Sapir.
Dodejme, že když přitom ještě vědomě okrádají vlastní obyvatelstvo, měli by jejich představitelé rozhodně skončit v krimu (jistě je vám jasné, že se nejedná o dvě chyby v jednom slově a že jde o slangový výraz, na Krym bych je opravdu neposílal).
Ivan Cinka
Když přijde rozkaz z Washingtonu, musí vazalové bezpodmínečně uposlechnout. A ještě se tvářit, že dělají správnou věc.