Humanitární koridor

Tak mě napadlo se zamyslet nad myšlenkou o »humanitárním koridoru«, o němž mluvil generál Petr Pavel. Má, nebo mělo jít, o zónu, kterou by na Ukrajinu směřovala »humanitární pomoc« údajně z Evropské unie. Slovo »humanitární« se tak v časech bojových akcí objevilo podruhé. Poprvé ho vyslovil v souvislosti s kosovskými událostmi a bombardováním Srbska letadly NATO Václav Havel. Zdá se, že je charakteristické, když v čele státu je, nebo se do čela země chystá, představitel militantní pravice, užívat slovo »humanita« při agresi.

Když se ovšem řekne slovo koridor, vybavím si třicátý devátý rok, kdy nacistické Německo požadovalo na Polsku koridor do Gdańska. To vydírání odmítlo. Vždyť přece šlo o jeho výsostné území.

Skončilo to 1. září 1939 přepadením Polska a postupným rozvíjením Druhé světové války. Tehdy nebylo sice použito slovo »humanitární«, jde o pozdější inovaci Václava Havla, ale hitlerovská Třetí říše svůj požadavek v podstatě zdůvodňovala také humanistickými cíli.

Nejsem politik, a tím méně voják, ale když se přede mnou vyřkne slovo »koridor«, a to i bez jakýchkoli epitet, tedy i bez toho »humanitárního«, představím si, že vlastně jde o chráněnou zónu, která směřuje odkudsi někam a po níž je možné nejen přesunovat krabice s potravinami a oblečením, ale i kulomety, dělostřelecké náboje a rozložená letadla. Ti, před kterými má být chráněno to, co se takto přesunuje, mají tak být obejiti a může se v klidu válčit dál, protože na určené místo dorazily nejen potraviny, ale i potřebné zbraně s náboji, bez nichž by válečné operace nemohly dál pokračovat. Vidím to jako lajk správně? Pokud ano, tak třeba koridorem Čierná n. T. – Kyjev by klidně mohly být přesunuty i leopardy.

Jenže nejde jen o jeden koridor. Mohly by vzniknout dva. Nebo tři? A hlídaly by je vojáci NATO. Tím by se zapojili do války na východě a mohli čekat, kdy proti nim někdo začne střílet, aby mu šli »dát na pamětnou«. Pak by už nic nebránilo, aby Ukrajina byla celá »pod ochranou« NATO a bylo rozhodnuto. Na krku bychom měli tolik vysněnou válku a konečně by Aliance vládla území od Lisabonu po skoro Volgograd. To, co se nepodařilo Paulusovi, by uskutečnil armádní generál Petr Pavel, protože nepochybuji o tom, že operaci by pojmenovali po něm a zapsali ho jako vítěze nad Ruskem do análů.

Jiří Vábr

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Měl by být vytvořen humanitární koridor, kterým by majdanští pučisté odešli z Ukrajiny ke svým západním chlebodárcům. A hned by bylo po válce.

  2. Sledujte @neCT24

    Opět budou jezdit vojenské železniční ešalony s německými tanky na východní frontu proti Rusům, stejně jako před 80 lety je posílali proti Rusům vojska německého Wehrmachtu a SS. Mějte na paměti, že Rusové války neprohrávají.

    …………………

    Rusové jsme s vámi.
    Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.

    ………. Sláma Ukravína !………..

    Sledujte @neCT24

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy