Ekonomická katastrofa a jak jí čelit

Fialova vláda pětidemolice (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti) se chlubí úspěchy. Já osobně rozvrat české ekonomiky a společnosti včetně zavádění cenzury, zatahování Česka do války s jadernou mocností za cizí zájmy plus drtivý pád životní úrovně velké části obyvatel za úspěch nepovažuji. Brutálně prosazovaný »balíček«, oficiálně zdůvodňovaný potřebou konsolidovat veřejné rozpočty, ho má dále prohloubit. Ekonomové, kteří neztratili soudnost a cítí spoluodpovědnost za naši zemi, hledají cesty k záchraně Česka dřív, než se zhroutí. Odborných diskusí na toto téma při bojkotu zástupců státu, zvláště pak ministerstva financí, bylo víc, a to jsem jistě neabsolvoval všechny. Panelisté byli převážně různí. V řadě věcí se ale shodovali.

I když také české ekonomice v letech 2020-21 pořádně pustila žilou pandemie koronaviru a její ne vždy efektivní řešení, rozhodující zdroje současné sociálně ekonomické a bezpečnostní krize přináší současná Fialova vláda pětidemolice. Česko v reálném hrubém domácím produktu (HDP) dosud jako jediné v EU nepřekonalo předpandemickou úroveň ekonomiky (roku 2019), má enormní deficit státního rozpočtu, nejrychleji se v rámci EU zadlužuje a trend zadlužování je v důsledku nekvalifikované politiky Fialovy vlády hrozivý, byť absolutní a relativní výše zadlužení ČR zatím není kritická. Česko má jednu z nejvyšších inflací v EU (15,1 % za rok 2022), kterou Fialova vláda připravila podniky i občany již asi o pětinu úspor. Zásadně zvýšila počet občanů žijících pod a na hranici chudoby. Fialova vláda dál destruovala odbytiště českých podniků, a to nejen v Rusku, Bělorusku a Číně, kde to zdůvodňuje svým řiťolezectvím do zadnice Washingtonu a Bruselu. Fialova vláda likviduje zemědělství, potravinovou a energetickou bezpečnost ČR. To jsou známá, základní fakta. Snad za všechny neduhy současného Česka ale prý nemůže Fialova vláda, to Andrej Babiš a Vladimír Putin. Že by se proti nám Babiš s Putinem spikli a Fialovu vládu nám nenápadně propašovali? Takové hlouposti nevěřím.

Na poplach bije i Jan Mládek

Exministr Jan Mládek upozornil, že Fialova vláda si všimla, že má problém ve veřejných financích a v inflaci, ale dosud si nevšimla, že má také problém v hospodářském růstu, tj. ve stagnující ekonomice. Plánuje-li růst ekonomiky o 5 % a bude mít nejspíš nulu, je to pro veřejné finance velký průšvih. Horší byl už jen údajně nejlepší ministr financí Miroslav Kalousek (tehdy za KDU ČSL), který také plánoval na rok 2009 růst ekonomiky o pět procent a velmi špatným Topolánkovým batohem ve spojení s ekonomickou krizí Západu došlo k téměř pětiprocentnímu poklesu a rekordnímu deficitu státního rozpočtu.

K inflaci významně přispěla neschopnost Fialovy vlády efektivně zastropovat ceny elektřiny a zemního plynu, aby nezruinovaly životní úroveň občanů a české podniky. Zastropování provedla s půlročním zpožděním a zcela škůdcovsky, na úrovni velmi vysokých burzovních cen, na úrovni 4x-6x vyšší, než na které zastropovávali v sousedních státech, takže dál stimulovala zdražování cen elektřiny a zemního plynu a tím i inflaci a rozvrat ekonomiky. Navíc je zastropovala u výrobců, nikoliv u spotřebitelů, jak učinila řada jiných států EU. Ceny paliv a energií se tak staly hlavním motorem rekordní inflace 15,1 % (vyšší byla naposledy v roce 1993 – 20 %) a citelně přispěly k vysokému deficitu veřejných financí. Přestože inflace významně zvyšuje výnos daní a tím i příjmů státního rozpočtu a v roce 2022 tak stát vydělal podle různých odhadů vlivem inflace navíc 100-120 mld. Kč, reálně tak prohloubil deficit státního rozpočtu a zadlužení ČR. Propad životní úrovně vedl k poklesu maloobchodního prodeje, který se na HDP podílí až 70 procenty, a tím i k poklesu výnosu spotřebních daní a daně z přidané hodnoty. Přispěl i k rekordnímu deficitu státního rozpočtu ve výši 247,5 mld. Kč, navzdory citelnému posílení rozpočtových příjmů prostřednictvím prudké inflace. Totiž, inflace je vysoce nákladná i pro stát, byť růst příjmů státního rozpočtu jejím vlivem časově předbíhá růst výdajů jí způsobených.

Špatně byla zavedena daň z nepřiměřených zisků, takže v roce 2023 stát místo 60 miliard korun vybere jen několik miliard. Deficit státního rozpočtu ČR ve výši 271 mld. Kč k 31. květnu 2023 se nebezpečně přiblížil plánovanému celoročnímu deficitu 292 miliard na rok 2023. Zatím v ČR zůstává poměrně nízká nezaměstnanost. I to se ale může rychle změnit, a to nejen v souvislosti s přílivem Ukrajinců do ČR.

DO Česka přiletělo celé hejno černých labutí, tj. zlých zpráv, domácích i zahraničních: strukturální deficit státního rozpočtu (snížení daní asi o 200 mld. Kč/rok za léta 2020-22 vede nepřekvapivě k obrovským deficitům státního rozpočtu), do vážného deficitu se dostal i penzijní systém (mzdy kulhají za inflací a pracující ve mzdě a v platech neufinancují důchody OSVČ, kteří do systému přispívají nedostatečně), hrozí rozpad sociálního smíru, podporovaný nekompetentní a ignorantskou Fialovou vládou (ozdravný balíček nekonzultovali s odbory ani s organizacemi podnikatelů a odbornou veřejností), ministr financí Stanjura o svěřených financí nemá ani páru včetně jeho poradců. Zahraniční černé labutě zahrnují zejména klimatickou politiku EU, zásadně zdražující energie, válku na Ukrajině, rovněž zdražující paliva a energie a vedoucí ke ztrátě řady trhů, narůstající konfrontaci USA s Čínou, prohlubující se krizi eurozóny (monetizaci dluhu pro Itálii a Španělsko), krizi EU (zadřený motor Německo a Francie), 90procentní orientaci českého exportu na evropské trhy a nově i vzpouru Prigožina a nevypočitatelnost vývoje v Rusku.

Strukturální deficit státního rozpočtu

Strukturální deficit státního rozpočtu má vícero zdrojů. Největším bylo diletantské zrušení superhrubé mzdy – asi 110 mld. Kč/rok poslanci ANO 2011, ODS a SPD v roce 2020, na dva roky. Samotné zrušení superhrubé mzdy bylo na místě. Mělo být ale provázeno zvýšením sazby daně z příjmů fyzických osob, aby dopad na státní rozpočet byl neutrální. Fialova vláda prosadila toto zrušení natrvalo bez kompenzace pro veřejné rozpočty. Tak vznikl obří strukturální deficit asi 110 mld. Kč. Dalších asi 40 mld. Kč strukturálního deficitu vytvořilo zrušení elektronické evidence tržeb poslanci pětikoalice a SPD a zrušení daně z převodu nemovitých věcí. Další strukturální deficit způsobilo snížení spotřební daně za motorovou naftu, silniční daně pro část nákladních vozidel v rámci opatření ke zmírnění dopadů pandemie koronaviru a některé další menší položky.

Samozřejmě, chceme-li ozdravit veřejné finance, musíme tyto změny zrušit a vrátit se ke stavu k 1. lednu 2020 s tím, že na místo obnovy superhrubé mzdy zvýšíme sazbu daně z příjmů fyzických osob, aby se dosáhlo výnosu srovnatelného s rokem 2019.

Obrana potápí nejen veřejné finance

Zatímco se ještě v roce 2019 výdaje ministerstva obrany podílely na HDP 0,9 % a dosahovaly 68,3 mld. Kč, v roce 2020 činily 74,3 mld. Kč, rok na to 84,9 mld. Kč, loni pak už 89,1 mld. Kč, letos mají být ve výši 111,8 mld. Kč a na příští rok Fialova pětidemoliční vláda plánuje za obranu utratit 160 mld. Kč. Výsledkem válečnické politiky Fialovy vlády pětidemolice i v důsledku praktického odzbrojení Armády ČR v zájmu podpory války a korupce na Ukrajině je zásadní zhoršení bezpečnosti ČR. Tyto obří náklady se významně podílejí na rozvratu veřejných financí ČR.

K tomu přistupují obří plány na vyzbrojování. Švédská obrněná vozidla mají stát 60 mld. Kč (realita bude zřejmě kolem 100 mld. Kč), ultra drahé americké stíhačky F 35, jejichž zásadním užitkem je schopnost nosit jaderné zbraně a tím i udělat z nás terč odvetného jaderného útoku, 100 mld. Kč, spíše ale celkové náklady mohou činit i 130 mld. Kč atd. S obrannou výzbrojí, zvláště pak s protiletadlovou a protileteckou technikou se kupodivu nepočítá, ač na Ukrajině názorně vidíme, co pro vedení války znamená převaha Ruska ve vzduchu.

Mají-li se dát do pořádku veřejné finance ČR, je třeba zásadně omezit výdaje na obranu a zamýšlené obří zakázky prozápadní zbrojovky neuskutečnit. Protože máme válečnickou vládu, je samotná existence Armády ČR, byť trpasličích rozměrů, činitelem ohrožujícím naši bezpečnost. ČR by měla ukončit své členství ve válečném paktu NATO, vyhlásit vojenskou neutralitu a torzo Armády ČR přetvořit na oddíly územní obrany po vzoru Švýcarska.

Pokud výše uvedené změny rychle neuskutečníme, ze současného marasmu se těžko dostaneme. Mnoho podniků zkrachuje, většina obyvatelstva bude ožebračena, časem i Česko zkrachuje, pokud ovšem Fialova pětidemoliční vláda nenajde zkratku a Česko ještě dříve nezatáhne do zničující vojenské konfrontace s jadernou mocností.

Jan Zeman

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy