V deníku Právo vyšel rozhovor s předsedou Vlády ČR Petrem Fialou (k dispozici je i na serveru novinky.cz). Doporučuji, abyste mu věnovali pozornost. Po jeho přečtení nabudete dojmu, že se vlastně vůbec nic neděje, že je všechno v pořádku, že nám žádná nebezpečí nehrozí, že vláda má vše pod kontrolou. Jde o tu kontrolu, která souvisí s tím nejpodstatnějším, co vyjádření premiéra obsahuje. V ten moment jsem si totiž uvědomila, že životy lidí v této zemi skutečně a bez přehánění visí na vlásku.
Redaktor Práva Jan Martínek se ptá – cituji: Neměl by stát být více energeticky soběstačný? Nyní například nemůže alespoň dočasně vzít pod kontrolu ČEZ, a tím regulovat ceny elektřiny, s ohledem na minoritní akcionáře. Jiné země ale podobná opatření provedly.
… a premiér Fiala odpovídá:
»Pro to, co jsme po předcházející vládě v oblasti energií zdědili, se mi těžko hledají slova. Jsme energeticky naprosto nezabezpečení a stát má velmi malý vliv na jakoukoliv energetickou infrastrukturu. Na ruském plynu jsme závislí z 97 procent, to tak být nemuselo, kdyby předchozí vlády dělaly potřebné kroky. My ty kroky děláme, zajistili jsme nové zdroje plynu, pracujeme s LNG terminály. Prosazujeme rozšíření ropovodu TAL, což se už povedlo. Spustili jsme tendr na dostavbu Dukovan. Děláme vše, abychom nebyli tak moc závislí na jednom dodavateli, kterým je Rusko a který je absolutně nespolehlivý. Pokud jde o ČEZ, musíme skutečně respektovat, že jde o společnost, která je obchodovaná na burze a má minoritní akcionáře. Nelze ani z hlediska pravidel EU, mezinárodního obchodu a české legislativy práva těchto minoritních akcionářů omezit.«
Mně se, pane předsedo, také těžko hledají slova. Zejména kdybych měla komentovat vaše konstatování, že… Jsme energeticky naprosto nezabezpečení a stát má velmi malý vliv na jakoukoliv energetickou infrastrukturu…. a že… Na ruském plynu jsme závislí z 97 procent, to tak být nemuselo, kdyby předchozí vlády dělaly potřebné kroky.
Vezmu to odzadu a budu hovořit k vám, pane premiére…
Devadesátisedmiprocentní závislost na ruském plynu není nic, o čem by se nevědělo. Že jste co by jeden z nejvyšších ústavních činitelů tuto závislost ignoroval, ruského zemního plynu se jménem vlády, které předsedáte, zřekl, je věcí naprosto neakceptovatelnou a neodpustitelnou. Dobrovolně jste se ve službách cizích a této zemi nepřátelských mocností pasoval do role jednostranného válečného provokatéra a podněcovatele, aniž byste respektoval objektivní fakta tohoto konfliktu. Při vědomí těchto nezpochybnitelných skutečností jste občany České republiky, bez ohledu na to, zda vám tleskají či vás nenávidí, vystavil životy ohrožujícímu nebezpečí – jak již přítomnému, tak záhy budoucímu. Váš sumář toho, co jste pro energetické blaho obyvatelstva jako vláda učinili, činíte a činit hodláte, je vším možným, jen ne jistotou, kterou od vlády očekávám zejména. Neříkáte totiž to zásadní – kolik za ty vaše »snahy« každý jednotlivý občan zaplatí, resp. zda vůbec bude mít za co platit, neboť žádná konkrétní čísla ohledně zásob plynu neuvádíte.
Dále se vás ptám – kde se v minulosti projevilo Rusko jako nespolehlivý partner? A proč viníte předchozí vlády z toho, že nedělaly potřebné kroky ke zbavení se závislosti na ruském plynu? On České republice snad někdo nabízel zemní plyn v adekvátním množství za stejnou nebo nižší cenu než byla ta ruská? Jistě ne, poněvadž nikde jinde na světě nenakoupíte plyn levněji než právě v Rusku. Klamete lidi, pane předsedo vlády.
Největší šílenost však teprve přichází, a sice vaše konstatování, že »Jsme energeticky naprosto nezabezpečení a stát má velmi malý vliv na jakoukoliv energetickou infrastrukturu«. Toto vypustí z úst předseda vlády jen tak mezi řečí, jako by se nechumelilo. Já se z toho pořád nemohu vzpamatovat, a to jsem ten rozhovor četla už včera. Myslela jsem, že se z toho vyspím, ale nevyspala – ani z toho, ani vůbec.
Vliv má, pane premiére. STÁT vlastní 70 procent ĆEZu a že s nimi nakládá, jak nakládá, je věcí politickou, nikoli faktickou, nikoli odbornou. Že STÁT/vláda nedokáže s oněmi 70 procenty energeticky zabezpečit obyvatelstvo, je na pováženou, neřku-li hodno zkoumání orgánů činných v trestním řízení. Je-li STÁT se 70 procenty, jak vy tvrdíte, bez VLIVU na jakoukoli energetickou infrastrukturu, je jedině a pouze vinou STÁTU, že těch 70 procent neumí uchopit a adekvátně s nimi hospodařit. Tři desítky let destruktivního, kolonizátorského vývoje přinesly kromě jiného i tento fakt – že totiž se 70 procentním vlastnictvím je STÁT v pozici podřízeného nýmanda. Do role bezmocného stavíte STÁT samozřejmě i v souvislosti s plynem. Byl a je to přece právě STÁT/vláda, kdo využil svého VLIVU, aktivně podporoval a podporuje všechny bruselské protiruské sankce, horlivě dodával a dodává zbraně a vojenskou techniku Ukrajině a hlasitě, razantně bez jakýchkoli pochybností, deklaroval a deklaruje, že Česká republika se musí zbavit závislosti na ruském zemním plynu co nejdříve – kdyby to šlo, už včera, protože dnes je pozdě. A že jsme, jak také říkáte, »energeticky naprosto nezabezpečení« je v součtu výsledkem toho, co jsem právě popsala, nikoli faktického NEVLIVU státu, jak se snažíte ospravedlnit protistátní politiku, kterou vláda pod vaším vedením v zájmu cizích mocností provádí.
Nezajímá mě, z jakých důvodů jste se nechal naverbovat do cizích služeb. Mě zajímá jediné – aby vás dostihla spravedlnost.
Marie Krejčíková