Konečně po dlouhé době zase zpráva, v níž se nebojuje, neválčí, nezabíjí, ale prachobyčejně »jen« blbne, byť konečně následky mohou být možná fatálnější, než to samotné válčení.
Britský Daily Mail snad už ani nešokuje, když sděluje: »Australské rodné listy by již brzy mohly mít žádné pohlaví – v souvislosti s návrhy, aby lidem bylo pěkně svobodně a demokraticky umožněno měnit si každých 12 měsíců pohlaví z muže na ženu a opačně.« Právě spolkový stát Queensland se chystá tuto revoluci odstartovat. Říjnová začala výstřelem z Aurory, tahle se spustí výstřelem ze slipů a kalhotek. »Výrazy jako ‚matka‘ a ‚otec‘ by podle návrhu mohly být nepovinné. Lidé by si také mohli zvolit libovolný popis pohlaví v úředních dokumentech. Změny by podle vlády zlepšily uznávání transsexuálů a osob s odlišným pohlavím. Rodiče také nebudou muset uvádět pohlaví svých dětí v rodných listech,« referuje Daily Mail.
Shrnuto a podtrženo – každý starší šestnácti let by se mohl sám identifikovat jako jiné pohlaví, pokud by měl podpůrné prohlášení od někoho, kdo ho zná alespoň 12 měsíců. To je prostě pecka.
V Queenslandu však myslí i na ty mladší ročníky. Děti ve věku od 12 do 16 let by se mohly identifikovat jako jiné pohlaví, pokud by měly podporu aspoň jednoho rodiče, zatímco děti mladší 12 let by už potřebovaly podporu obou rodičů. »Já uznávám všechno, přísnost musí bejt, bez přísnosti by se nikdo nikam nedostal,« říkal už dobrý voják Švejk. Ano, ano, ty oba rodiče – to chválím.
Aktuálně nastavené podmínky jsou totiž v zřetelném rozporu s lidskými právy, neboť dosud podle Daily Mail právě v Queenslandu musí lidé podstoupit chirurgický zákrok, aby si mohli změnit své pohlaví v rodném listě. Neskutečné, co se děje…
Mluvčí queenslandského ministerstva spravedlnosti a generálního prokurátora uvedl, že zvažované změny mají »zlepšit uznání transsexuálů a lidí s odlišným pohlavím«. Rovněž potvrdil, že výrazy »matka« a »otec« z rodných listů nezmizí, ale že budou k dispozici jiné možnosti. Se mně ulevilo, že tam myslí i na ty nepomatené. Inu, demokraté jak se patří.
Měl pravdu, ten Miroslav Horníček, když řekl: »Je těžké být debilem, protože konkurence je veliká.« V Queenslandu se navzdory tomu prosadili. K tomu sluší gratulace, a navrch pak velký dík Mistru Horníčkovi, že to tak pěkně popsal.
Petr Kojzar