Cla, která nejsou reciproční, a jeden zajímavý průzkum…

Spojené státy oznámily minulý týden svůj plán »recipročních cel«. Rozumím tomu, že reakce na ekonomická opatření kdekoli ve světě se budou různit. Ta cla ovšem nejsou reciproční, ale primární. Nejsou reakcí, nýbrž samostatným aktem, který má donutit ostatní státy, aby se přizpůsobily USA.

Je to jen mediální humbuk nazývat cla jako reciproční a také ukázka, nakolik Spojeným státům nevyhovuje jeden ze základních principů kapitalistické výroby a hospodářského mechanismu, tzn. svobodný trh. On jim vyhovovat nemůže, protože principem kapitálu a jeho uplatňování je zisk, a ten, kdo se pro zisk rozhodne jít za nízkou cenou energie a nízkou cenou práce, vyváží kapitál mimo svoji vlast a dává práci za výhodných podmínek někomu jinému než vlastním občanům. To je podstata kapitalismu. Je to jen vytírání očí občanům USA, a mediálně i občanům v České republice a dalších evropských zemích.

Opakuji, že nejde o reciprocitu, ale o ekonomický krok, který má nahnat investory zpátky do USA, aby tam nebyla tak vysoká nezaměstnanost a aby se začal splácet státní dluh.

Zajímavý je v tomto směru průzkum čínské televize CGTN mezi světovými uživateli internetu, který ukázal, že respondenti důrazně odsuzují jednostranné zastrašování ostatních zemí ze strany USA pod záminkou oněch »recipročních cel«. S těmi nesouhlasí 81,03 % dotázaných. Domnívají se, že tento krok může vyvolat protiopatření ze strany ostatních zemí a nakonec přerůst ve »světovou celní válku«, která vážně ovlivní světovou ekonomiku.  

Průzkum byl zveřejněn na anglické, španělské, francouzské, arabské a ruské platformě CGTN. Během 24 hodin se průzkumu zúčastnilo a vyjádřilo svůj názor celkem 9600 zámořských uživatelů internetu. Co je na něm enormně zajímavé, je otázka důvěryhodnosti země a ta se u Spojených států amerických výrazně snižuje – což potvrzuje 84,43 % dotázaných. A co vnímám jako ještě zajímavější, je, že se mluví o tom, jestli jde nebo nejde o spravedlivý obchod a o právo na rozvoj. Je to jedno ze základních lidských práv, kterým se vždy řídila Čínská lidová republika, tím pádem měla v minulosti velkou šanci skoncovat s chudobou, povznést svoji ekonomiku na nejsilnější na světě, z průmyslu učinit výrobní základnu celého světa, a vědu a výzkum zapojit do práva na rozvoj. A to se evidentně USA nedaří a nemůže se to podařit ani zavedením celních bariér pro dovoz cizího zboží. To, že situace nutí investory orientovat se na jiná teritoria, nebo že se bariéry obcházejí, je věc druhá, ale určitě to není řešení podstaty problému.

Vojtěch Filip, předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Cla nemůžou být reciproční, protože kdyby byla cla reciproční, tak by USA nemohly svět sdírat z kůže a řešit tak svůj astronomický dluh USA a aspoň trochu oddálit ekonomickou katastrofu, která Ameriku čeká.
    Účelem zavedení cla je to, aby svět živil Ameriku, jak si to Trump vysnil a vysnil si to americký kapitalismus.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy