Cesta Si Ťing-pchinga rozhodně není výletem

Návštěva čínského prezidenta Si Ťing-pchinga v Kazachstánu a poté účast na summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Uzbekistánu je mnohem významnější, než by se komukoli zdálo. Proč? Především jde o strategickou cestu, která má přinést světu snížení globálních bezpečnostních rizik.

Jednak tato první mise čínského prezidenta od pandemických opatření v Čínské lidové republice probíhá téměř bezprostředně před XX. sjezdem Komunistické strany Číny, kdy je třeba aktivovat procesy v Kazachstánu, jenž hraje velmi významnou roli v jednom z největších projektů v dějinách lidstva, jakým je Pásmo a cesta, jednak se koná v době, kdy svět stojí tváří v tvář riziku, že Bidenova administrativa oficiálně vstoupí do konfliktu odehrávajícího se na Ukrajině, kde dochází k střetu dvou civilizačních modelů, jak velmi trefně uvedl prof. Ing. Peter Staněk. CSc.

Kazachstán je klíčovou křižovatkou střední Asie, jak v obchodní sféře, tak i v ostatních oblastech, a to je důvod, proč byla zastávka v Kazachstánu naplánovaná jako první při cestě na summit SCO. V Kazachstánu, jenž je svou rozlohou devátou zemí na světě, nyní probíhá proces významných změn ústavy, které si odhlasovali Kazachstánci počátkem června letošního roku. Země také v posledních zhruba pěti letech začala mnohem výrazněji investovat přes své nově zřízené fondy v různých zemích světa. Dokonce i v Jižní Americe. A takové aktivity je nutné koordinovat i se svými sousedy a strategickými partnery.

Co se týče krize na Ukrajině, Si Ťing-Pching má bezesporu velmi dobré a objektivní informace o situaci. Napětí je nyní eskalováno Spojenými státy, které do konfliktu investují stále větší prostředky, vojenské i finanční. Jde jim o to, zastavit procesy globálního přeformátovávání světa, ale nebude jim to nic platné, protože už nyní je zřejmé, že dolar, nepodložený hodnotou, postupně ztrácí pozici určující měny, a hegemonie USA v podstatě končí.

V tomto duchu také Američané rozdmýchávají napětí na Tchaj-wanu a vměšují se tak do vnitřních záležitostí Číny, která si to ale nemůže nechat líbit, jinými slovy nemůže dopustit vznik precedentu, který by mohl mít destruktivní účinek na celistvosti země.

Také to je jedním z důvodů, proč byl summit SCO takto načasován. Jde o to dát najevo sílu euroasijského kontinentu, který jednoznačně upřednostňuje svět v míru, stabilitě a harmonii a zkoordinovat úsilí k překonání rizik vyplývajících z krize na Ukrajině.

Především v tom je třeba spatřovat význam cesty prezidenta Čínské lidové republiky Si Ťing-pchinga.

Roman Blaško

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Generální tajemník KSČ (Š), ( Komunistické strany Československa – Štěpánovci) soudruh Blaško je viditelně inspirován hesly let padesátých, a to typu „porazíme americké imperialisty na souši i na vodě, za námi je Rudá Čína ! „

  2. Soudruhu Blaško, nemyslete si, že kdyby se, nedej Bůh, vliv Číny rozšířil až k nám, byl byste ho ušetřen. Koloniální způsoby, kterými si Čína podmaňuje a plundruje např. africké státy, jsou toho důkazem. I ona totiž, světe div se, potřebuje pro svůj rozvoj nerostné suroviny. Možná ale plánujete podstoupit plastickou operaci a naučit se čínsky. Při vaší chabé inteligenci ale o úspěchu silně pochybuji.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy