Na sociálních sítích se objevil rozsáhlý průzkum veřejného mínění, které zpracovala výzkumná agentura PPM FACTUM RESEARCH, která zjišťovala názory české veřejnosti na problematiku bydlení. Mne samotného překvapilo, jak intenzivně vnímají Češi tuto problematiku v jednotlivých detailech, především pak v detailech sociálního charakteru.
Podle mého názoru tento průzkum, na první pohled velmi objektivní, de facto potvrzuje základní principy politiky ČSSD v minulosti, ale také v současnosti. Je zřejmé, že lidé hodnotí význam bydlení, resp. svou spokojenost či nespokojenost s ním, především podle své osobní bytové situace a podle toho, jak vnímají vlastní životní úroveň. Je nesporné, že vysoce kvalitní bydlení je důležitým faktorem vysoké životní úrovně toho kterého občana. Podle průzkumu je 41 % občanů nespokojeno se současným stavem v oblasti bydlení v ČR, naopak 31 % je spokojeno a 28 % má neutrální postoj k dané problematice.
Lidé podle průzkumu projevují vysokou sociální empatii, protože si dobře uvědomují, že bez bydlení není rodiny, že rodina vlastně nemůže plnit svou funkci, především pak dobře vychovávat své děti.
Tak např. pro širokou veřejnost (prakticky pro čtyři pětiny občanů) je nepřijatelné, aby docházelo ke stěhování těch, kteří nemají na nájem v bytě, na ubytovny či azylové domy. Lidé se také cítí solidární ve vztahu k osamělým seniorům, kterým zůstává minimum peněz na jejich život, a to v důsledku vysokých cen energii anebo prostě proto, že nevědí, jak a kde si zařídit příslušné sociální dávky.
Pro 87 % lidí je neakceptovatelné, aby děti žily v azylových domech nebo na ubytovnách, či v silně přelidněných bytech anebo v jiném nevyhovujícím bydlení. Tito lidé by měli mít možnost získávat sociální bydlení. Nejvíce iritující (pro 88 % respondentů) je to, že oběti domácího násilí musí zůstávat ve společném bytě s násilníkem. Také oběti domácího násilí by podle většiny lidí měly přednostně dostávat sociální byty. Důležitou otázkou pro českou veřejnost (pro 95 % dotázaných) je to, aby děti vyrůstaly v rodině. 94 % je proti obchodu s chudobou a také pro rychlé vystěhování neplatičů nájmů.
Veřejnost chce také posílit dostupnost bydlení s tím, aby v každém větším městě bylo zřízeno kontaktní pracoviště, kam se lidé v bytové nouzi mohou obrátit pro pomoc. Tedy, podle názorů Čechů, by měla každá domácnost mít možnost bydlet v odpovídajícím bytě.
To ovšem znamená, zvýšit dostupnost bydlení, ale také posilovat práva nájemníků. A dát možnost těm nájemníkům, kteří plní své povinnosti, získávat od majitele postupně dlouhodobější nájmy na byt, v němž roky bydlí.
Lidé také chtějí ve velké většině posílit institut družstevního bydlení.
Téměř dvě třetiny (62 %) dotázaných si myslí, že by Romové měli dostat šanci na bydlení tak, aby nebyli předmětem obchodu s chudobou. Na druhé straně si ovšem veřejnost nepřeje přidělovat sociální byty nezaměstnaným, Ukrajincům a Romům…
Jiří Paroubek, předseda ČSSD
O tom jak členové čssd vnímají základní lidské právo na bydlení :
ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
O tom kdo je Paroubek a kdo ho řídil a řídí si můžete přečíst na iportal24 tečka cz z 27.dubna , v článku „Můj přítel Jiří Horák “
Závěr článku: ….Jiří a Zdenička Horákovi žili spokojený a plný život, sloužili své vlasti . Zdenička v RADIU SVOBODNÁ EVROPA, Jiří dostal také Řád T. G. Masaryka. Zdenička ( Horákova) ta se časem odstěhovala do nějakého hezkého domu PRO DOBŘE ZAJIŠTĚNÉ seniory na břehu Mexického zálivu.
——————-
Já jsem ho (Jiřího Horáka) poznal od závěru roku 1989, kdy se poprvé objevil na schůzi Ústředního přípravného výboru sociální demokracie jako exilový sociální demokrat a jako generální tajemník Rady SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA
Jiří se svým otcem… uprchli do zahraničí v březnu 1948. Jiří ( Horák´se dostal se ženou Zdeničkou do Spojených států. Tam se časem stal profesorem na newyorské College a byl slušně ZAJIŠTĚN.
NA volby v r. 1900 peníze jsme dostali především díky rakouským sociálním demokratům (3 mil. šilinků) a díky našim zahraničním přátelům. Ti všichni nám pomáhali také dodávkami techniky, ale i třeba některých reklamních materiálů apod. Školili také naše kandidáty do parlamentu.
Rád a často na Jiřího vzpomínám.