Budování společenství sdíleného osudu lidstva? Evropa nevyužívá potenciálu Číny

Téma sdíleného osudu lidstva, jak ho předložil čínský prezident Si Ťin-pching na velké mezinárodní konferenci v roce 2018, byl a stále zůstává výzvou, kterou ovšem Evropa nebyla schopna v plném rozsahu přijmout. Tato výzva přitom měla velké ocenění v širokém spektru politických stran a hnutí, mezi státníky, kteří se snaží budovat nový multipolární svět.

Žel, Evropa se momentálně ocitá v situaci, kdy neodpovídá na tuto výzvu prakticky v žádné oblasti, přitom naše šance byly velké, protože s Evropou se jako s kontinentem a vyspělým technologickým světem vždycky počítalo.

Smutné, je že Evropa nebyla schopna tuto výzvu přijmout už na počátku. Utápěla se v projektu euroatlantické civilizace a sdílela spíše americké zájmy než evropské. Jen některé státy dokázaly přijmout nabídku jak v rámci Nové hedvábné stezky, tak v rámci platformy 16+1. Přitom ČLR má zájem – a to nejen podle vyjádření politiků, ale podle aktivity čínských firem po celém světě – aby Evropa byla bodem multipolárního světa, jen musí hledat témata spolupráce a témata diskuse. Státy jako Čína Indie, Rusko a USA vždycky uměly formulovat své zájmy, na což Evropa při své integraci zapomněla. Občané potřebují, aby někdo deklaroval perspektivní cíl. Místo toho jsme svědky, a to nejen po odchodu Velké Británie z EU, jak unijní byrokratický moloch brzdí formulování takového zájmu. To omezuje možnosti spolupráce, tudíž se nemůžeme divit, že většina čínských investic směřuje do států, které odpovídají perspektivě, jak spolupracovat v budoucnosti. Ať už jde o velké logistické projekty, nebo těžkou výrobu a zpracování surovin, kde Čína pokročila velmi výrazně.

Co mě mrzí nejvíce, je nevyužití potenciálu ve světě vědy a výzkumu. Tento potenciál leží na vědeckých pracovištích a univerzitách a je promarňován kvůli něčemu, co by se dalo nazvat poučováním Číny. Přitom každá země má svoji historii a každý národ své historické uvažování. Není právem jednoho poučovat ten druhý, ale hledat společná témata a kroky ke sdílenému osudu lidstva.

Byl bych rád, aby v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny zvítězili v České republice ti, co mají zájem o spolupráci a umožňují využít potenciál českých občanů, univerzit, vědeckých a technologických pracovišť. ČR by tak mohla pomoci znovu budovat z Evropy jeden z bodů multipolárního světa.

Je to výzva pro politiky, která ale není omezena jen politickým prostředím. Proto mluvím o potenciálu českých občanů. Je potřeba ho uchopit a nedat se zatlačit do vojenských podpor nesmyslných konfliktů. Ty totiž k mírovým řešením nevedou, a jen zhoršují situaci mezi národy.

Vojtěch Filip, předseda představenstva Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Co mají Filip a Si společného? Oba se drží koryta zuby nehty. No, snad to s ČLR nedopadne tak tragicky, jako s KSČM (a v důsledku toho s ČR).

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy