Evropská unie pečuje nejen o blaho našeho těla, tím, že nám postupně rozmlouvá třeba maso, soustředí se ale i (dokonce možná především) na naše duševní zdraví. Povedl se totiž další úspěch – globální internetové platformy budou muset v EU internetovém prostoru dodržovat nová pravidla, a to tak, že už pravda bude naštěstí opravdu jen ta jedna!
Evropská komise nám totiž zveřejnila nová pravidla, na jejichž základě mají provozovatelé webů spolupracovat s »ověřovateli faktů« a zaměřovat se například na falešné účty a »pokročilé manipulační praktiky«. Mají také odříznout strůjce cílených »dezinformací« od reklamních příjmů. Tento nový kodex již muselo podepsat 33 firem, mimo jiné Facebook, Twitter, TikTok, Microsoft či Seznam.
Jinak vše je prý naprosto dobrovolné. Velké internetové společnosti totiž už v roce 2018 dobrovolně přistoupily ke kodexu stanovujícímu »zásady boje s dezinformacemi«. Nyní je ale účinnost těchto pravidel posílena propojením s normou o digitálních službách, na níž se EU dohodla letos na jaře. Firmám tak bude hrozit pokuta až do výše šesti procent jejich ročního světového obratu, pokud nebudou své povinnosti dodržovat.
Podle místopředsedkyně unijní exekutivy Věry Jourové jsou zásadními novinkami kodexu spolupráce s ověřovateli faktů ve všech jazycích Evropské unie a zapojení reklamních firem, které má připravit »tvůrce dezinformací« o příjmy.
Holt jak se říká – když bude mít veřejnost přísun k veškerým informacím, tak jí to nebude ku prospěchu, ale naopak z toho zblbne. Tak tedy děkujme Evropské komisi, že toto nám naštěstí nedopřeje. A nejlépe to odborně nazývejme »boj proti dezinformacím«.
Mimochodem, třeba na takové Ukrajině prohlížejí »dobrovolníci« například i školákům na ulicích mobily, zda náhodou nemají nainstalované aplikace, přes něž se dá dostat k alternativním zdrojům. Ukrajina ale ještě není v EU, tak na to musí jít takhle prastaře. To my na to jdeme pokrokověji. Alternativní zdroje je rovnou technicky nemožné vidět (i když všechno jde, když se chce).
Jóó, holt demokracie, kdepak se nám ten pokrok zastaví. Naštěstí vtipných videí o kočičkách nebo úrazech nějakých pitomečků na sociálních sítích si můžeme užívat nadále. Víc přeci nepotřebujeme, že ne?
Tomáš Cinka