Pokud bouřku nepozorujeme z okna domu opatřeného hromosvodem, jsou bouřky vesměs nepříjemné…
Proti bleskům pomáhá hromosvod. Venku proti bleskům, ale také proti padajícím stromům či kroupám ochrana prakticky není. Padlé stromy sem tam zablokují silnici či železnici. Nízké podjezdy může voda zatopit a učinit dočasně neprůjezdné. Zásah rozvodny či měnírny elektrického proudu znamená obvykle výpadek dodávek elektřiny. Podobně může být dočasně vyřazeno zabezpečovací zařízení na trati. Jde ale vesměs na vrub lidského faktoru, pokud liják provázející bouřku vyplaví ten či onen objekt. Zvláště, když nejde o sklep sto let starého domu kdesi v zapadákově.
Odbavovací hala Prahy Hlavního nádraží měla mokrou návštěvu, jež měla přitéct po příjezdové rampě. Zdá se, že tu rekonstrukci hala stará téměř půl století opravdu potřebuje.
Hůř se komentuje záplava v pražské Opeře, jejíž kompletní rekonstrukce byla dokončena před pouhými čtyřmi roky. Její generálka stála společnost velké peníze. Byla přitom tak »geniální«, že voda do Opery přitekla přes zásobovací tunel (!) a něco zřejmě i zpětně kanalizací!. I takto se rozhazují peníze daňových poplatníků.
Jan Zeman