»Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v pořadu ‚K Tabuli!‘ pohořel, když prokázal elementární neznalost,« referuje kromě desítek dalších i web ctidoma.cz. Ke cti mu však budiž, že snad jako jediný (aspoň já o žádném jiném nevím) se neomezil jen na pouhé konstatování toho faktu. Pátral dál. Oslovil prezidenta Pedagogické komory Radka Sárköziho, jenž v rozhovoru prozradil podivné okolnosti, jež Babišovo zkoušení u tabule provázely.
Ne málo mně to připomíná dnes už legendární Jakešův projev na Červeném Hádku, který vzápětí začaly zpravodajské služby šířit do »světa«, aby Jakeše co nejvíce zesměšnily a ponížily. Tehdy to byla příprava na listopad 1989. A dnes? Kdo ví…, nicméně vyjádření Sárköziho věští nekorektní politické hrátky v zákulisí nejen pořadu samotného… Že Babiš propadl, o tom spor nevedu, v tu chvíli jsem se styděl za něho (já, milovník a znalec Švejka), ale…
Slovo má prezident Pedagogické komory: »Původně jsem pořad ‚K Tabuli!‘ neviděl. Zaznamenal jsem až vystřiženou pasáž s odpověďmi expremiéra, která kolovala po sociálních sítích. Až pak jsem si pustil celý díl s Andrejem Babišem. Všiml jsem si, že na první otázku, že Babičku napsala Božena Němcová, odpověděl správně, ale ta v tomto sestřihu nebyla. Tak jsem si pustil i díly s Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou. Překvapilo mě, že Andrej Babiš měl z těchto tří kandidátů na prezidenta nejvíce správných odpovědí. Například Petr Pavel neuměl správně spočítat příklad 2 + 2 x 3. Danuše Nerudová nezodpověděla správně žádnou otázku úplně celou … Faktem je, že Andrej Babiš měl nejvíce špatných odpovědí ve smyslu, že na otázky odpověděl opravdu velmi, velmi špatně. Ovšem také dostal nejvíce faktografických otázek. Například Petr Pavel odpovídal na jeden etický problém, měl nakreslit holubici míru, a dvě otázky byly pouhé vtipy. Z hlediska mediální výchovy, kterou se zabývám jako lektor kurzů pro učitele, si myslím, že režisér vše záměrně sestříhal tak, aby pořad vyzněl co nejvíce v neprospěch Andreje Babiše. V případě Danuše Nerudové postupoval opačně, ukázat ji v co nejlepším světle. To jsou věci, které mi vadí. … Ondřej Šteffl, tedy majitel ScioŠkoly, kde se natáčel díl s expremiérem, upozornil na svém Facebooku, že nešlo o otázky žáků, ale kviz připravila režie pořadu. Zatímco úvodní medailonek Andreje Babiše byl velmi kritický, medailonek Petra Pavla už vynechal jeho přípravu na kariéru rozvědčíka, tedy například krycí jméno Pávek. A v případě Danuše Nerudové se vůbec nevěnoval problémům s disertacemi na Mendelově univerzitě v Brně v době, kdy byla rektorkou. Ještě bych podotknul, že vyznění jednotlivých dílů bylo v rukou firmy Hypermarket Film Víta Klusáka,« objasňuje pozadí Babišova zkoušení u tabule Mgr. Radek Sárközi.
Jo, jo, jde o téhož Víta Klusáka, jenž se před časem tolik angažoval skrze Babiše juniora proti Babišovi seniorovi. Vzpomínáte ještě, jak Klusák úplně, ale opravdu úplně náhodou přivedl loni začátkem září mladého Babiše na předvolební mítink ANO v Ústí and Labem a jak se tam syn do otce natvrdo pustil? Já myslím, že jsme si všechno právě teď vysvětlili…
A vůbec nejde o to, zda Andrej znal či neznal Švejka. Vždyť ani u Jakeše nešlo o ty bojlery.
Jan Čech
Soudruhu Čechu, legendární „bojlery“ Miloše Jakeše jsou prkotinou proti tomu když premiér České republiky Andrej Babiš geograficky zařadil město Cheb do Královéhradeckého kraje. To neomlouvá ani jeho slovenský původ.
V případě Miloše Jakeše šlo o přeřeknutí, okamžitě se opravil. Ovšem nic jiného na něj neměli, nekradl, nebral úplatky, tak vyrobili alespoň tohle.