Ekologové se kromě jiného dožadují návratu velkých šelem do naší přírody. Ano, naši předkové vyhubili v zemích českých medvědy, vlky, rysy. Na Šumavě turisté dodnes uctívají kameny »Poslední medvěd« a »Poslední vlk«.
Rysa se podařilo reintrodukovat na Šumavu již v roce 1982. Rychle se rozšířil zhruba na pro jeho život vhodnou třetinu území ČR, značka hory a lesy. Problém s ním mají pouze někteří myslivci, neboť v jeho jídelníčku má významné zastoupení srnec. V minulosti měl problém i jeden zemědělec, když rysa ubodal vidlemi, údajně ve své stáji.
Samovolný návrat vlků, údajně z Běloruska přes Polsko a Německo, dělá zemědělcům vrásky. Uchránit stáda ovcí a koz před smečkami vlků na pastvě je těžké a hraběcí rady některých ekologů nepomáhají. K samovolnému návratu medvěda došlo v Česku jen v oblasti Moravskoslezských Beskyd, a to ze Slovenska.
V bratrském Slovensku má jak rys, tak vlk, tak medvěd životní kontinuitu. V 60. letech jsme se učili, že slovenské hory obývá asi 400 medvědů a je to tak akorát. Tedy, občas bylo nutné redukovat stavy medvědů odstřelem. Přednost měli nepřekvapivě medvědi, kteří napadli stáda nebo dokonce lidi. Zde se odstřel neodkládal, zájemců o něj bylo dost.
Kdeže ty časy jsou. Toulával jsem se po slovenských horách týden i déle pěšky, na kole, na kánoi, na běžkách, přespával na senících i prostě v lese. Vesměs bez obav z medvěda či jiné šelmy. Člověku se vyhýbali obloukem. Státní převrat v listopadu 1989 i tady leccos změnil. Lov velkých šelem byl zakázán. Jejich stavy se začaly zvyšovat. Kolem roku 2010 již na Slovensku žilo úředně asi 1200 medvědů a reálně zřejmě ještě víc. Incidentů s lidmi, za socialismu spíše vzácných, povážlivě přibývalo. Ne vždy šlo o vybírání kontejnerů nejen v kempech nebo kufrů zaparkovaných aut. Nejvíc medvědi útočili na stáda dobytka na pastvě. Často byla ohrožena i bezpečnost lidí. Zpráv, že medvěd vytáhl ze stanu spící turisty, kteří nedbali varování chataře, a zle jim ublížil, přibývalo. Některá zranění způsobená medvědy byla vážná.
Teď v březnu se s neštěstími s medvědy roztrhl pytel. 15. března medvěd zaútočil na dvojici běloruských turistů v prostoru Demenovské doliny. Běloruska nepřežila. Dva dny na to jiný medvěd vtrhnul do ulic okresního města Liptovský Mikuláš. Cestou zranil pět osob, prý převážně lehce. Podařilo se mu zmizet za řekou Váh v lese. Ochrana neochrana, bylo nutné rozhodně zasáhnout. 27. března přišla zpráva, že onen nebezpečný medvěd byl uloven. Chápu, že za to slovenský ministr životního prostředí poděkoval všem, kdo se o to zasloužili, a také všem, kteří poskytli zraněným pomoc. Představa, že se budeme s medvědy v lesích přátelit, je mimo realitu.
Jan Zeman