Dnes si připomínáme výročí jedné z nejvýznamnějších událostí moderních dějin – Velké říjnové socialistické revoluce, která proběhla v roce 1917. Události, které se odehrály v Petrohradě před 107 lety, změnily nejen Rusko, ale i celý svět. Tato revoluce představovala hluboký zlom, kdy vykořisťovaní a utlačovaní lidé převzali moc do vlastních rukou, čímž se začala formovat socialistická společnost usilující o beztřídní společnost, sociální spravedlnost a rovnost.
Velká říjnová socialistická revoluce byla reakcí na dlouhá desetiletí chudoby, nerovnosti a nespravedlnosti, které trápily Rusko pod vládou carského režimu Mikuláše II. V roce 1917 vyvrcholily dlouhodobé rozpory a těžkosti způsobené první světovou válkou a krizí, což vedlo ke svržení starého režimu a nastolení nové vlády, která slibovala ukončení vykořisťování dělníků a rolníků. Do čela revoluce se postavil V. I. Lenin, jehož mnohé myšlenky jsou dodnes velice cenné. Zásluhou revoluce vznikl první socialistický stát na světě, který přinesl ideály rovnosti a sociální spravedlnosti prostřednictvím kolektivního vlastnictví a plánování.
Odkaz Velké říjnové revoluce přesahuje samotné Rusko. Revoluce inspirovala řadu dalších vykořisťovaných k tomu, aby přehodnotili ekonomické, politické a společenské struktury ve svých zemích a bojovali za práva pracujících a utlačovaných. Tato revoluce poskytla naději na svět, kde by spravedlnost a rovnost mohly být dosaženy, a motivovala generace lidí na všech kontinentech k tomu, aby usilovaly o změnu. Myšlenky a hodnoty, které revoluce prosazovala – práva dělníků, spravedlivé rozdělení bohatství a ukončení třídního vykořisťování – mají v mnoha ohledech nadčasový význam. V dnešní době, kdy je společnost pod tlakem »diktatury kapitálu«, jsou myšlenky socialismu aplikované do řízení a fungování politiky a ekonomiky více než potřebné. Nesmíme podléhat tlaku kapitálu, který razí falešnou myšlenku, že není jiná alternativa.
I přes kritické historické hodnocení si musíme uvědomit, že Velká říjnová revoluce otevřela nové možnosti a přinesla zásadní myšlenky, které ovlivnily 20. století a formovaly světové dějiny až do současné doby. Vedla k založení Sovětského svazu, státu, který zásadně přispěl k vítězství nad fašismem a nacismem ve druhé světové válce, a také k rozvoji vědy, ekonomiky, společnosti, kultury a vzdělávání. Byl to právě Sovětský svaz, který jako první spustil jadernou elektrárnu, vypustil první vesmírnou družici a jeho občan se stal první člověkem ve vesmíru. Inspirace pro změnu k lepšímu, kterou tato událost přinesla, má stále co říct i dnešnímu světu, který se potýká s rostoucími sociálními nerovnostmi, klimatickou krizí a nejistou budoucností pro mnohé lidi po celém světě. Tyto myšlenky jsou návratem budoucnosti, kterou Velká říjnová socialistická revoluce inovativně přinesla.
Odkaz Velké říjnové socialistické revoluce nám připomíná, že spravedlivější a rovnější společnost je nejen možná, ale snaha o ni je i nezbytná. Naše generace stojí před úkoly, které vyžadují odvahu a vizi podobnou té, kterou měli revoluční vůdci v roce 1917. Je na nás, abychom se inspirovali jejich ideály a pracovali na budoucnosti, kde bude spravedlnost a rovnost dosažitelná pro všechny. Nenechme si ničit své životy i planetu globálním kapitalismem, který bezohledně vykořisťuje lidi a drancuje planetu, neboť mu jde a jen o další expanzi a akumulaci kapitálu. Myšlenky socialismu a sociálně spravedlivé společnosti jsou nutností a posunem do vyšší fáze civilizace, která čeká na svoji šanci.
Jan Klán
Lidé v západní Evropě byli bolševického experimentu ušetřeni. I proto se jim stále žije lépe a mají vyšší životní úroveň než my.
Na Západě měli vyšší životní úroveň před socialismem a mají ji vyšší i po 35 letech kapitalismu. Z historických důvodů. Zatímco my jsme bránili Evropu před Turky, oni drancovali kolonie.
Koho dnes zajímá nějaká VŘSR. Proto si připomínáme jen jako odstrašující příklad experimentu, který stál životy deseti milióny lidi ztracených při hladomorech, v gulazích a na popravišti. Hlavními viníky jsou masoví vrazi Lenin a Stalin. Socialistický systém nefungoval a nefunguje nikde. I proto zmizel v propadlišti dějin a zůstávají jen nefungující skanzeny na Kubě a ve Venezuele a váleční štváči v KLDR.
Byl to velice úspěšný experiment, který přesvědčivě dokázal, že existuje reálná alternativa k vykořisťovatelskému systému. Proto nás mocní (i jejich podržtaškové) tak nenávidí.
Gennadij Zjuganov: Velká říjnová (7. listopadu 1917) revoluce nás volá do budoucnosti!
Gratulace předsedy Ústředního výboru Komunistické strany Ruské federace, předsedy frakce KSRF ve Státní dumě G. A. Zjuganova k svátku Velké říjnové socialistické revoluce.
Drazí krajané,
Moji soudruzi a přátelé!
Srdečně vám blahopřeji ke svátku Velké říjnové socialistické revoluce!
VŘSR ovlivnila situaci i v RakUhersku a proto vzniklo Československo a v roce 1948 stát pod vedením pracujících zaštitující vládu Sovětským svazem. Po roce 1985 dochází k tragické změně uvnitř Sovětského svazu ,kdy přicházející nová generace bez valečných zkušeností ,boří a zaprodává vlast kapitálu. Nadchází období cesty hledání ,doufejme ,že socialismus zvítězí.