Sto let Josefa Václava Myslbeka. Jeho díla zdobí nejen Prahu

Z díla Josefa Václava Myslbeka, jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů, který zemřel 2. června 1922 ve věku 73 let, je jednoznačně nejznámější socha svatého Václava, která tvoří dominantu horní části Václavského náměstí v Praze.

Mistr takzvaného monumentálního realismu, který se často nechával inspirovat bájemi a historickými náměty a který byl také vynikajícím portrétistou, ale vytvořil i plastiky pro Palackého most, chrám sv. Víta, ale i vídeňský parlament nebo pařížský kostel Sacré-Coeur.

Myslbek se narodil 20. června 1848 na pražském Novém Městě, sochařské umění studoval na pražské Akademii výtvarných umění, ale i v Drážďanech. Patřil do generace Národního divadla, tedy okruhu umělců, kteří se podíleli na výzdobě české první scény. Myslbek pro »zlatou kapličku« vytvořil dvojici alegorických soch Zpěvohra a Činohra, ale také bustu skladatele Bedřicha Smetany. Jeho sochy zdobily i Palackého most (čtveřice sousoší slovanských reků byla v roce 1945 přenesena do parku na Vyšehradě), je autorem pomníku Karla Hynka Máchy na Petříně.

Na svém vrcholném díle – jezdecké soše svatého Václava – pracoval Myslbek od roku 1883 až do své smrti. Sochař byl i uznávaným pedagogem, k jehož žákům patřili například Jan Štursa nebo Bohumil Kafka.

(zr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy