Zvýšení poplatku na pohotovosti by mohlo mít v řadě případů fatální následky

Řada nemocnic se potýká s nadužíváním pohotovostí a urgentních příjmů. Přišly proto s řešením, jak tomuto nešvaru zabránit. Jak jinak než zvýšením poplatku za návštěvu pohotovosti, který se neměnil od roku 2015 a činí 90 korun. Navrhují částky od 500 Kč výše. Opozice s tím nesouhlasí.

»Návrh některých zdravotnických zařízení na zvýšení poplatků za pohotovost na 500 nebo dokonce až dva tisíce korun je nemyslitelný,« řekla novinářům před začátkem dnešního jednacího dne Sněmovny místopředsedkyně výboru pro zdravotnictví za SPD Karla Maříková. To, že řada lidí pohotovosti nadužívá, je podle ní dáno tím, že v současné době nemá každý občan dostupného praktického lékaře a s nedostupností odborných lékařů je to ještě horší. Pacienti pak tuto situaci řeší právě návštěvou pohotovostí nebo urgentních příjmů. »Navýšení poplatků za pohotovost by vedlo k tomu, že návštěva pohotovosti by se stala absolutně nedostupnou pro nízkopříjmové skupiny, jako jsou matky samoživitelky, důchodci nebo invalidní důchodci. Odložení takové návštěvy by mohlo mít ve vážném stavu fatální následky,« varovala poslankyně. Hnutí vidí jako jediné řešení vzniklé situace zajištění dostatečné sítě lékařů pro dospělé a děti a také odborných lékařů. »Jen tak se může minimalizovat nadužívání pohotovostí a urgentních příjmů. Za nedostupnost zdravotní péče je zodpovědná Fialova vláda a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek,« dodala Maříková.

Pro současnou vládu Petra Fialy by zvýšení poplatků na základě jejího dosavadního působení určitě neznamenalo žádný problém, brzdí ji v tom ale blížící se volby. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ještě na ideové konferenci strany loni v květnu připustil, že vláda zvažuje zvýšení poplatků za pohotovost, podle nedávného vyjádření mluvčího resortu zdravotnictví Ondřeje Jakoba však ministerstvo změnu poplatku neplánuje.

V oblasti léčivých přípravků patří ČR mezi rozvojové země

Maříková se na dnešní tiskové konferenci pozastavila také nad rostoucími cenami léků. Ty v ČR zvyšují nejrychleji v celé Evropě. Vyplývá to z aktuálních údajů statistického úřadu EU Eurostat a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle Eurostatu došlo v období od roku 2015 do roku 2023 v ČR ke zdražení léků o 29 %, což je druhý největší nárůst ze zemí EU, kde je za tuto dobu průměr zdražení léků na úrovni 12 %. Dle studie OECD, která zahrnuje prodej v lékárnách i náklady na léčiva v nemocnicích, vzrostly ceny léčiv a léků v ČR za sledované období o 50 %, což je jednoznačně nejvíce v celé Evropě. »Všechny tyto průzkumy poukazují rovněž na to, že v oblasti léčivých přípravků patří ČR mezi rozvojové země. Fialova vláda a ministr zdravotnictví tento negativní stav nechtějí řešit a jenom pasivně přihlížejí,« uvedla Maříková. Připomněla, že vláda dokonce od letošního ledna zvýšila DPH na léky, což ještě zesílilo jejich cenovou nedostupnost.

»Je třeba provést aktivní lékovou politiku, zvýšit domácí výrobní kapacity v oblasti léků a léčiv a využít i veškeré možnosti regulace jejich cen a kontrolních mechanismů státu. Všeobecná nedostupnost základních léků a léčiv je dalším v řadě mimořádných závažných selhání Fialovy vlády, proto by měla podat demisi,« míní poslankyně.

(jad)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Co na to říci? Je tím vina neschopná opozice, která umožnila vznik 108 a i nadále nechává v klidu pracovat volební štáby stoosmičky v ČT, ČRO a v dalších „nezávislých“ médiích.

    Pan ing. Babiš, když před mnoha lety poprvé jeho hnutí vyhrálo volby a ČT ho chtě nechtě musela pozvat do povolební diskuze, tak prvé co řekl (ale nikdy neudělal) bylo: „odpolitizujeme televizi“. Pak ČT zahájila roky trvající špinavou kampaň „antibabiš“ dnešních vládních stran, založenou na křivém obvinění za dotaci na Čapí hnízdo aby mu jasné, jak snadné bude odpolitizování televize. Od té doby se tohoto tématu každý bojí. Při jakémkoli pokusu jen uspořádat demonstraci před ČT vyrukují proti ní příznivci této televizní špíny pod záminkou obrany svobody slova. Ta však v ČT, ČRO ani ostatních televizích a rozhlasových stanicích působících nikdy nebyla a patrně ani nebude. Ta, jak někdo již dávno vtipně, ale výstižně poznamenal končí tam, kde začíná signál ČT.

  2. Praha – Velvyslanec Spojených států amerických v ČR Norman Eisen tvrdě lobboval za zrušení zákona o internetových aukcích léků. České televizi to potvrdili ekonomičtí náměstci vlády a nakonec i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Změna ve státní podpoře medikamentů má na jedné straně ušetřit miliardy korun, ovšem stane se tak na úkor domácích i zahraničních farmaceutických koncernů.

    [Link deleted]

  3. „Řada nemocnic se potýká s nadužíváním pohotovostí a urgentních příjmů. Přišly proto s řešením …“
    V článku nejsou uvedeny nemocnice ani jména těch , kdo LŽOU če VŠICHNI lidé, kteří na pohotovost nebo urgentní příjmy přijdou, vědomě nadužívají pohotovosti a urgentních příjmů.
    Ke to jen drzá lež, která má zakrýt nenasytnou a nikdy nekončící snahu o další zpoplatněnění a vydírání nemocných a zmrzačení případně neposkytnutí léčení těm, kdo na vydírání nemají.
    Tohle vypadá jako by to organizoval občan USA nebo bankéř z Mezinárodního měnového fondu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy