Zůstaneme bez elektřiny, nebude z čeho ji vyrobit, varuje energetik Vladimír Štěpán

Uznávaný expert na energetiku Vladimír Štěpán vstoupil ve známost široké veřejnosti v posledních letech především jako řečník na řadě demonstrací, ale také jako odborník, které varuje před energetickou apokalypsou. O tom je koneckonců zčásti i náš dnešní rozhovor pro iportaL24.cz, kde padlo mj. následující: »99,9 % populace bude bez elektřiny, protože tady elektřina nebude. Z čeho by se vyrobila?« O co opírá toto tvrzení? Řeč však nebude jen o energetice, otázky směřovaly i na současnost a budoucnost hnutí JaSaN, jehož je Štěpán předsedou…

Vlasteneckých stran a hnutí je na naší politické scéně celá řada. Proč jste vlastně zakládali JaSaN?

JaSaN jsme založili jako hnutí odborníků. Je to vlastně nástupce Národní rady obnovy, jež zahrnovala odborníky, kteří se vyjadřovali k různým problémům státu a chtěli mu pomoci. Své podklady a znalosti nabízeli politikům, ať už provládním nebo protivládním. A nakonec se vlastně ukázalo, že o to nestojí ani ti, ani ti. Nechci protivládní strany jmenovat, ale jeden předseda mi řekl: »Dobře, vy teda mluvíte, to je v pořádku, ale on vás stejně nikdo nebude poslouchat, dokud nebudete mít politickou stranu.« A tak jsem mu odpověděl: »Právě jste ji založil!«

Přesunuli se do ní odborníci, přičemž není důležité, kolik jich pracuje ve vedení, ale jako podstatné vnímám, že s námi spolupracuje takových 20 až 30 vrcholných odborníků na všechny možné oblasti.

Ať už je to Zdeněk Jandejsek, profesor Staněk, Petr Blahynka, který zakládal Slušovice, docent Jan Pokorný a další a další, tak bych mohl jmenovat ještě nějakou dobu. Ale důležité je, že se snažíme zpracovat podklady a materiály k tomu, jak co nejrychleji dostat Českou republiku zejména z ekonomické, energetické a zemědělské krize. K tomu se vyjadřujeme ústně i písemně a z toho vyplynul i náš program, kterému říkáme »Program 500«. Obsahuje to, že v tomto státě velmi snadno ušetříme 500 miliard za rok, a to jednoduchými opatřeními, které uplatňují v okolních státech. Když to řeknu na příkladu – v Německu všechny ty Lidly a další velkoprodejny prodávají za skutečné náklady plus přiměřený zisk. V Polsku, když mají tyto supermarkety vyplaceny dividendy a chtějí je odvést do zahraničí, mají tam 90procentní daň. Ale když investují v Polsku, pak jenom 10 %. V Maďarsku mají třikrát nižší ceny na základě něčeho, čemu u nás říkáme zákon o cenách.

I elektřinu tady můžeme prodávat za skutečné náklady ČEZu plus přiměřený zisk. A to jsou třikrát nižší ceny, než když to prodáváme přes lipskou burzu, zmanipulovanou nesmyslnými povolenkami ČEZu. Jejich cena je ovlivňovaná spekulanty z celého světa a my to platíme. Naprosto nesmyslně! To se absolutně zpronevěřilo původnímu cíli, kdy povolenky měly tlačit energetické společnosti, aby investovaly do technických opatření pro snížení emisí. Jejich cena měla být maximálně 10-20 euro za tunu CO2, no ale ono už to je taky 100 a říká se, že bude až 150, takže je vidět že už se z toho stal jenom politický cíl, který nemá nic společného s původní snahou o ekologii.

Navíc v energetické koncepci vyhodíme z okna tři biliony korun. To je děsivá cifra, když si ji člověk má představit – 1000 miliard a ještě třikrát! Kdybychom to aspoň propálili v kamenech, ale ani to ne, protože to dáme do soláru, který prakticky nic nevyrobí. Už jsme tu měli solární tunel století z roku 2010, kde na dotacích vyplatíme jeden bilion korun, přitom se tak vyrobí dvě procenta naší spotřeby, což je úplné nic. Už jsme mohli mít ušetřený bilion, jenže sluneční baroni musí dostat svoje, lobbisté také – no a Evropská unie? Ta už dávno není tou, co v minulosti. Je ovládána silami, jejichž jediným cílem je, aby Česká republika, co se týče ekonomiky, energetiky a zemědělství – zkrátka všeho, co potřebujeme k životu – dřív nebo později zkolabovala. Aby tady byly takové ceny, které nikdo nezaplatí, nebo aby tady elektřina a plyn nebyly vůbec.

Vezměte si, jak se pan Síkela chlubí, že za dva roky své činnosti dosáhl soběstačnosti a zvýšení bezpečnosti tím, že nás odřízl od ruské ropy. V praxi se jednalo jen o to, že 50 % ropy šlo z Ruska, 50 % z Německa, takže kdyby se něco stalo na jedné větvi z jednoho směru, pak máme druhou. On ale zruší ruskou větev a všechno dá na německou. A teď si představte Nord Stream 2. Jedna dvě bombičky a jsme bez ropy. To je bezvadné! To je bezpečnost!

Takže on udělal politickou činnost, kdy jsme ideově křišťáloví, akorát že tady zahyneme, protože z ropy se vyrábí všechno. Zrovna tak je to u plynu – všechno na Německo. Jenže oni ten plyn v zimě taky vůbec nemusejí mít, takže se logicky nedostane ani pro Českou republiku. Hurá, jdeme na Německo! Takže tím se Síkela chlubí…

A co říkáte na plánované odstavení uhelných zdrojů mezi lety 2030 až 2033? Co si o tomto usnesení, přijatém českou vládou, myslíte? A nejsme na pokraji sociálního průšvihu z hlediska pracovníků v oboru?

Sociální průšvih to samozřejmě taky je, ale jako nejhorší vnímám, že to hlavně nepomůže snížit emise. Ono je to naopak zvýší! Je to zase ode zdi ke zdi. Dříve ovládaly společnost uhelné a elektrárenské lobby, teď je opačný extrém, kdy je snaha nejlépe všechny elektrárny zavřít. Přitom řada z nich byla odsířených, mají tam filtry pevných částic, to znamená ty rakovinotvorné částice a jejich emise jdou na minimum. Proč zavíráme tyto elektrárny? Proč nikdo neřekne, že je státní zájem udržet tyto elektrárny v provozu? Ať jedou třeba do roku 2050, jako je to v Polsku nebo v Německu.

ČEZ se zachoval relativně slušně, to je potřeba uznat. Tam výbava je a opatření provedena byla. Ale co předvádějí někteří energobaroni!? S paní inženýrkou Vitáskovou, když byla ještě na Energetickém regulačním úřadě a já jí pomáhal odborně, jsme se snažili donutit majitele těchto zdrojů, aby museli investovat aspoň odpisy do obnovy zařízení. Ministerstvo průmyslu to už tenkrát zabilo – to byl nějaký rok 2016 nebo 2017. A výsledek? Oni si tam dělali, co chtěli. Oni neinvestovali a teď platí obrovské emise. A my jim platíme povolenky, jestli si někdo nevšiml. A když se jejich cena, jak jsem říkal, zvýší z těch deseti euro na 100 až 150, bude to stejná částka jako ta, co oni dostanou za elektřinu. Co z toho plyne? Že asi nebudete vyrábět něco, když z toho je zisk nula. A když to dojde tak daleko – a to dojde! – pak majitelé těchto zanedbaných zdrojů řeknou: »Buď mi dáte ty povolenky, nebo si sežeňte elektřinu, kde chcete«. Jak řekl premiér Fiala, my si ji dovezeme. Ale ono není odkud! Nejsou státy, které budou mít přebytek elektřiny, s výjimkou malých objemů. I Francie se nechala, abych tak řekl, přesvědčit Evropskou unií, ať uzavírá jaderné elektrárny a jde na obnovitelné zdroje, na soláry. Tak to udělali a najednou zjistili, že jim strašlivě stouply ceny a že nemají elektřinu. Ale elektrárny už byly zanedbané, takže mají velký problém, aby aspoň část z nich znovu obnovili. Protože je přestali udržovat. A totéž se děje i u těch uhelných.

No a teď tady máte další paradox, jak se kdo chová, protože strategie zavírat elektrárny, to je pro hloupé kolonie na čele s Českou republikou. Protože Polsko i Německo si vyjednaly výjimku až do roku 2050 a Evropská rada jim to odsouhlasila, že budou dál v provozu, jak bude potřeba. Ale my jsme o to ani nepožádali! Proč jsme to neudělali, to asi těžko někdo pochopí, zvlášť když pro nás to byl rozhodující zdroj výroby elektřiny – přes 50 % zajišťovaly uhelné elektrárny. Takže to je absolutně nesmyslná koncepce. Ty tři biliony korun se dají vlastně na to, že se uhelné zdroje zavřou a my to dáme do soláru, který zase nic nevyrobí. A teď se dostaneme do obrovského problému, protože musíme dát 100 miliard korun do rekonstrukce sítí, aby se to přizpůsobilo lokálním zdrojům. To je jedna věc, a druhá, že budeme platit obrovské peníze za takzvané systémové služby, to je za kolísání výroby z těch solárů a větrníků. Ono to je tak, že v průběhu dne, třeba odpoledne, elektřinu nepotřebujete, ale mezi 19. a 21. hodinou už samozřejmě ano, a nejvíc. Jenže to už soláry nevyrábějí. Tak k čemu to je?

Takže baterie? To není záchrana. Maximálně to uskladníte na pár hodin a za pět až sedm let je můžete vyhodit a běžet si koupit nové. Ale o to asi jde – aby kšeft běžel. Takže všechno jde do kapsy určitým lidem na solární byznys. No a ti ostatní, tak 99,9 % populace, budou bez elektřiny. Protože tady elektřina nebude. Z čeho by se vyrobila?

A co jádro? Vždyť teď se horem dolem skloňuje například dostavba Dukovan…

Jádro je určitě dobrá záležitost, ale jestli si někdo myslí, že se postaví Dukovany, tak já jsem jiného názoru. Udělá se velká show, do toho poběží přípravné práce a budou tam padat stovky milionů. No jo, ale jestliže Německo zavírá jaderné elektrárny, myslíte si, že Česká republika je bude stavět? Že to ti Němci povolí? Víme, že to povolili za určitých podmínek. A za jakých? Že se bude vyrábět jenom tehdy, když nám Němci nebudou moct dodávat elektřinu z těch obnovitelných zdrojů. Takže dokud to půjde, budeme brát od Němců tu kolísavou a vyrovnáme si to tady třeba plynovými elektrárnami, a teprve když nám oni elektřinu nedodají, budeme si ji moci vyrobit pro svoji spotřebu. A to je úplný nesmysl, protože aby se jaderné elektrárny vyplatily, musí běžet Base Load rovnoměrně celý rok.

To nejsou zdroje na vykrývání něčeho, absolutně ne. Takže – k čemu vlastně budeme stavět? Abychom exportovali elektřinu do Německa? Za kolik, to už víme, to už tady tak chodí roky. Za 70 euro prodáme, za 130 koupíme přes Lipskou burzu, která de facto neexistuje. Je to jenom prostředník, kde se ČEZ domluvil s nějakým subjektem, jehož jméno nikdy nebylo uvedené. A ten rozdíl zmizel kde? Sedmdesát a sto třicet. Kam se vypařily ty peníze? A proč se to tam takto prodává, když na Lipskou burzu nemusíme? Rok dva se přitom tvrdil pravý opak. Kdepak, opravdu nemusíme, tady stačí jiná vláda a jiné vedení ČEZu a všechno bude jinak – tak jako v Maďarsku. Je to velmi jednoduché, a proto říkám, že velmi jednoduchými opatřeními se skutečně dá ušetřit 500 miliard korun.

Vytipovali jste tři oblasti, kde je Česká republika ve vašich očích nejvíce ohrožena stávající vládou. Mohl byste to prosím specifikovat, aby bylo vidět, že jen nemluvíte do větru?

První oblastí je zvýšení daně z nemovitosti až desetkrát – po vzoru Francie. My říkáme NE. Není k tomu žádný důvod, to už jsou zdaněné peníze. Navíc se musíme držet hesla »můj dům, můj hrad«. To je jediné, kde se můžeme »zakopat« – ještě když nám zničili průmysl a všechno okolo, tak musíme mít aspoň ty domy, protože tam si zatopíme, čím chceme, kdy chceme a jak chceme, a nemusíme se na nic ohlížet. To je záchrana. Anebo máme platit nájem, když takhle stoupá všechno? Přibližně 70-80 % nemovitostí pořád ještě vlastní domácí subjekty, zatímco na Západě je to 20-30 %. To nám chtějí teď sebrat tuhle výhodu? Po tom tedy tvrdě jedeme.

Druhý bod? Není na důchody. Chybí 700 miliard, říká náš ministr financí, a bude to stoupat, jak populace stárne. Jenže všechna důchodová opatření nejsou třeba, protože my ušetříme až bilion ročně. Slíbit můžu určitě 500 miliard, ale myslím si, že to bude i dvojnásobek. Jen nedělat vždy ta nejhorší rozhodnutí pro tento stát, jak se to »daří« této vládě.

Však se podívejte, co se jim za ty tři roky povedlo. Je to šílené! To máme daně z nemovitosti, důchody – a teď ještě chtějí zrušit bezplatnou lékařskou péči. Taky to není potřeba. Stačí vyměnit vládu plus takzvané manažery, kteří to tady przní, a ještě v zájmu někoho úplně jiného. Věříme si a odborníky na to máme. Řeknu vám jeden příklad za všechny…

Poslouchám…

Takový Zdeněk Jandejsek by to dal dohromady za pár let. Bez ohledu na nějakou reklamu, on má stovky hektarů lučin. Hnojí to přírodně. Jak má stovky krav, vepřů, králíků a všeho, dává to do půdy, střídá tam plodiny a po sedmi letech to vždycky obměňuje. Potom vše nechá spást zvířaty, která chová, a když se pak podíváte na video, ti živočichové tam žijí, jak kdyby byli v pokojích. Tam je absolutně čisto! Zvířata potom porazí na vlastních jatkách, takže do toho nikdo nezasahuje. V masokombinátech pak všechny produkty zpracuje a máte to čisté a od začátku ekologické. Stát by měl takové lidi podporovat, ale nejde mi jen o něj, je to jeden příklad za všechny. Místo toho, aby za nimi stál horem dolem, snižuje jim každý rok dotace. Ty už nyní mají třetinové v porovnání se Západem. Výsledkem potom je, že než aby si to tady někdo koupil, tak si nechá přivézt ze Španělska hovězí z rezervní zásoby státu. Tam mezitím uplyne lhůta, kdy se to dá jíst, a tak se to vyveze do Česka. Tady se to levně prodá, aby se toho zbavili, supermarkety jásají a lidi kupují. Jaké to má zdravotní důsledky? Jaký je nárůst rakoviny a všech nemocí tady u nás!? Čemu se divíme, že tady máme nejvyšší počet onemocnění rakovinou, při tomto hospodaření a při těchto cílech vlády? Kuřata z Polska a Ukrajiny? Karcinogenní. Obilí z Ukrajiny? Karcinogenní! Vozí se to sem ve velkém. Jsme jediný stát, který to podporuje. My máme zkušebnu, která nezjistila, že to je závadné. Tam jsou takoví géniové! Jediný stát v Evropě, který zjistil, že to je úplně v pořádku. K tomu nemám co dalšího dodat…

Zmínil jste Zdeňka Jandejska, ten v posledních volbách byl na kandidátce STAČILO!. Takže mi to asociuje jednu jedinou otázku – co dál? Půjde hnutí JaSaN do voleb samostatně, nebo je rovněž přístupné spojování v rámci opozice? Ptám se proto, že vlastenecká scéna je hodně roztříštěná a dál ji štěpit by pro ni mohlo být osudové…

My se budeme domlouvat a počátkem listopadu máme první sezení. Existujeme jenom 10 měsíců a základna se nám rozšiřuje. Podpora  veřejnosti je velká, objevují se různé spolky, které za námi stojí a na než my sázíme. Od zemědělců, až třeba po důchodce. Cítíme, že podpora pro hnutí JaSaN narůstá, ale potřebujeme vědět, jaká je poptávka napříč národem. Nejsme typičtí politici, abychom do toho šli kvůli korytům, to v žádném případě. Buď nás někdo bude chtít, a pak se toho ujmeme, a když ne, pak to také nebereme jako problém. Ale najít partnery v rámci stávajících politických stran je velmi těžké. O těch ve vládě nemusíme mluvit, ale my nechceme jít do spolku ani s Andrejem Babišem, protože jestliže někdo vydělal miliardy na covidu, schválil Green Deal a především má investice v Německu, znamená to, že musí poslouchat, aby tam vydělával. Takže mu dáme zcela jasné otázky a budeme chtít podepsat, že tedy opravdu slíbí to, co řekl, a všechno, co schválil Petr Fiala, odvolá. Výborně, chceme to písemně!

Máme s tím své vlastní zkušenosti. Takových stran a hnutí je totiž více. Tváří se, jak jsou strašně protivládní, něco s nimi dohodnete, ale pak to chcete podepsat a slyšíte: »To my nemůžeme.« Naposledy jedna předsedkyně. A člověk se ptá, jak je to vůbec možné?

Takže se těžko shání nějaký spojenec, protože my máme jasně daná kritéria, že chceme vyvést republiku z krize. My víme, kdo ji způsobil, jakými nástroji, a také víme, jak to odstranit, a máme na to lidi. Sepíšeme to jako volební program a zkusíme s tím prorazit. Potřebujeme mít v každé druhé vesnici v ČR člověka, který ty naše materiály bude roznášet, protože do televize se asi jen těžko dostaneme. ČT je nástroj na vymývání mozků, to s veřejnoprávní službou nemá vůbec nic společného. Bulvární televize jsou proti tomu objektivní zázrak! A to je co říct…

Petr Kojzar

FOTO – autor a archiv hnutí JaSaN

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Obávám se, že ma pravdu. Jen by to chtělo, aby tyhle odborníky měli i v relevantních opozičních stranách, jinak si je natrou na chleba.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy