Spornou vládní důchodovou reformu čeká závěrečné schvalování. To začne dnes v pravé poledne, na kdy svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) z podnětu vládního tábora k tomuto bodu mimořádnou schůzi. Je zřejmé, že dnes k závěrečnému hlasování nedojde, schůze bude pokračovat i v pátek.
Očekává se, že podobně jako při projednávání normy v prvním a ve druhém čtení budou i její závěrečné schvalování provázet dlouhá vystoupení opozičních poslanců z řad ANO a SPD.
Předloha počítá s některými úpravami, na nichž je v koalici shoda, jde například o postupné prodlužování věku pro odchod do důchodu na 67 let místo nynějších 65 let a snižování výpočtu nových penzí. Koaliční strany se doposud neshodly na pozměňovacím návrhu ODS a TOP 09, jenž by v porovnání s vládním návrhem výrazně omezil okruh pracovníků s nárokem na dřívější penzi kvůli práci v rizikovém prostředí.
Opozice s navrhovanými změnami nesouhlasí. Svůj postoj k předloze avizovaly jednotlivé strany na včerejších tiskových konferencích.
»SPD zásadně odmítá tento návrh změn v důchodovém systému předložený a na poslední chvíli měněný Fialovou vládou. Je pro nás nepřijatelné zvyšovat věk odchodu do důchodu a snižovat do budoucna důchody,« řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura.SPD podle něj předložilo řadu vlastních návrhů, některé z nich byly částečně přijaty, nicméně jako celek je podle něj vládní návrh neakceptovatelný.
Poslanci hnutí předložili devět pozměňovacích návrhů, podle Okamury ve prospěch současných i budoucích důchodců i důchodového systému jako takového. Hnutí například chce, aby se lidem s odpracovanými 45 lety nekrátil předčasný důchod, navrhuje také zrušení zákazu valorizace zásluhové složky předčasného starobního důchodu, navrhuje zákonné zastropování věku pro nárok na odchod do důchodu na 65 let, zachování současných podmínek pro vznik nároku na tzv. odložený důchod nebo nezapočítávat do takzvaného minimálního důchodu výchovné.
Hnutí je podle Okamury připraveno jednat o skutečné důchodové reformě, která bude mít dlouhodobý charakter. Za potenciální nové zdroje příjmů pro důchodový účet označil například vyřešení »šedého trhu práce« a pomoc lidem v exekucích nebo zastavení vyvádění nezdaněných dividend do zahraničí nadnárodními korporacemi.
»To, co předložila Fialova vláda, není důchodová reforma, je to prachsprosté okradení lidí a zhoršení podmínek současných i budoucích důchodců,« prohlásil Okamura.
Paskvil, kterému je potřeba zabránit
S vládní předlohou nesouhlasí ani další opoziční hnutí ANO. Podle předsedkyně poslaneckého klubu Aleny Schillerové důchodová reforma paradoxně oproti všem očekáváním nepřináší do důchodového systému ani korunu navíc. »Surově poškozuje zejména generaci silných ročníků šedesátých a sedmdesátých let. Důchodová reforma ve svém důsledku není ničím jiným než diskreditací pojmu reforma,« uvedla Schillerová. Jasným důkazem toho, že nejde o žádnou připravenou reformu, ale obyčejný seznam nesourodých nápadů, které nejsou nijak provázány, nemají žádný společný cíl a už vůbec nesledují to, co bylo slibováno, tedy spravedlivé a férové důchody, bylo podle ní druhé čtení tohoto zákona. Schillerová poukázala na změny, které k normě na poslední chvíli načetli zástupci vládní koalice. Jde o změnu, která zavádí strop věku pro odchod do důchodu na 67 let a vypuštění lidí v profesích ve třetí kategorii rizika ze seznamu náročných profesí s nárokem na odchod do předčasného důchodu bez jeho krácení. »Obě načtené změny jsou jasné důkazy, že se od počátku jedná o paskvil, kterému je potřeba zabránit,« prohlásila Schillerová.
Boj o předčasné penze
Spor o to, kdo má mít nárok odejít do nekrácené předčasné penze, štěpí i vládní koalici. ODS a TOP 09 podporují pozměňovací návrh, který podali šéfové jejich poslaneckých klubů Marek Benda a Jan Jakob.
Lidovci a hnutí STAN dosud podporují původní vládní návrh, aby na předčasnou nekrácenou penzi měli nárok nejen lidé ve čtvrté kategorii rizika, ale i ti, kterým chtějí ODS a TOP 09 tuto možnost vzít.
Pokud dojde k zúžení seznamu náročných profesí, kterým by měla být přiznána dřívější penze, nezvednou pro důchodovou reformu ruce ani čtyři poslanci Pirátů. Jejich končící předseda Ivan Bartoš připomněl, že výbor pro sociální politiku se k pozměňovacímu návrhu TOP 09 a ODS vyjádřil negativně. »Věřím, že ani ve Sněmovně neprojde,« řekl Bartoš novinářům.
Podle dodatečného návrhu poslanců TOP 09 a ODS by dřív do penze mohlo jít asi 12 000 lidí s rizikovou prací místo původních 120 000. Pokud se koalice podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy na změně nedohodne, jsou její poslanci zavázáni hlasovat pro původní verzi.
(jad)