Změna demokratického kandidáta na prezidenta USA nezlepší vztahy s Ruskem, ale situace bude předvídatelná

Změna kandidáta na prezidenta USA z Demokratické strany nezmění politiku Washingtonu vůči Moskvě, uvedl člen představenstva Amerického výboru pro dohodu mezi USA a Ruskem David Speedie v komentáři k rozhodnutí prezidenta Joe Bidena odstoupit z prezidentského klání.

»Nedokážu si představit žádného pravděpodobného nástupce demokratů, včetně viceprezidentky Harrisové, jejichž zahraniční politika by byla výrazným zlepšením. Takže nám zbývá volba mezi vysoce nepředvídatelným Trumpem a předvídatelnějším soupeřem – ale obávám se, že ne předvídatelným v pozitivním smyslu,« řekl.

Domnívá se, že »Bidenova domácí politika byla mnohem pozitivnější než jeho zahraniční politika – zejména Ukrajina a Izrael/Palestina«.

V neděli Biden oznámil své rozhodnutí neusilovat o znovuzvolení a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako demokratickou kandidátku na prezidentku USA.

»Joe Biden chtěl, aby jeho odkaz zahrnoval i zastavení Donalda Trumpa. Nyní tento úkol předává někomu jinému,« řekl americký politický pozorovatel Mark Halperin, který minulý týden s odvoláním na vlastní zdroje skutečně předpověděl Bidenovo odstoupení z prezidentského klání o uplynulém víkendu.

Robinder Sachdev, prezident indického think tanku Imagindia Institute, uvedl, že šance Demokratické strany v prezidentských volbách v USA se po odstoupení Bidena zlepší, viceprezidentka Kamala Harrisová přinese straně impuls a svede rozhodující boj o post hlavy státu.

»Šance demokratů se zlepší – nyní budou mít naději a energii, jinak byli zcela demoralizovaní a v jistém smyslu neměli žádný směr,« uvedl expert. »Kamala Harrisová vnese do strany svěžest a dynamiku a zlepší volební šance žen, zejména černošek a indiánek. Povede odhodlaný boj a souboj se stane intenzivním,« dodal.

Podle Sachdeva si Biden teprve týden po neúspěšné debatě s Donaldem Trumpem začal uvědomovat, že vlastně ztrácí podporu ze všech stran. »Jeho vnitřní pocit byl, že může pokračovat v obvyklém postupu, ale realita se ukázala být jiná a on se nyní rozhodl správně,« uvedl analytik. Kdyby Biden neodmítl usilovat o znovuzvolení, všechny tři mocenské páky v USA – Bílý dům, Sněmovna reprezentantů a Senát amerického Kongresu – by se staly republikánskými, uvedl politolog.

Také podle Andreje Bystrického, předsedy správní rady Nadace pro rozvoj a podporu Valdajského mezinárodního diskusního klubu, odmítnutí účasti prezidenta Bidena v novém prezidentském klání neposílí pozici kandidáta Republikánské strany Donalda Trumpa. Podle dalších expertů je však pozice Trumpa nadále příznivá. »Nominace Harrisové na nejvyšší úřad státu pozici demokratů v listopadových volbách neposílí,« uvedl předseda Sněmovny reprezentantů Kongresu USA Mike Johnson. Republikánský guvernér Floridy Ron Desantis pak přirovnal situaci v Demokratické straně USA po Bidenově rozhodnutí k situaci na Titanicu.

Skupina současných i bývalých členů Národního výboru Demokratické strany USA již rozeslala dopis na podporu nominace Harrisové jako prezidentské kandidátky. Bývalý prezident USA Bill Clinton a jeho manželka, bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, rovněž podpořili Harrisovou jako kandidátku Demokratické strany na nejvyšší státní úřad.

»Je čas, abychom se sjednotili kolem Kamaly Harrisové a porazili Donalda Trumpa. Je to nejlepší a nejkvalifikovanější možná kandidátka,« napsal Alex Soros na své stránce X (dříve Twitter). Podle deníku The Wall Street Journal podpořil vstup Harrisové do demokratického prezidentského klání také jeho otec, 93letý americký miliardář George Soros, jeden z největších dárců demokratů.

Podle syna bývalého prezidenta Donalda Trumpa mladšího je ale Harrisová ještě neschopnější než Biden. »Harrisová nese s Bidenem stejnou odpovědnost za jeho neúspěšnou politiku,« dodal republikánský kandidát na viceprezidenta James David Vance. V prohlášení Národního výboru Republikánské strany USA se uvádí, že Harrisová byla »ruku v ruce« s Bidenem při ničení země.

Prezidentské volby se budou ve Spojených státech konat 5. listopadu. Biden měl zůstat v čele demokratické kandidátky. Očekávalo se, že bude formálně nominován na národním sjezdu Demokratické strany v Chicagu ve státě Illinois ve dnech 19. až 22. srpna. Po jeho fiasku v televizní předvolební debatě s republikánem Donaldem Trumpem 27. června však zesílily výzvy zejména z řad demokratů, aby současný prezident ze souboje odstoupil.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy