Další zvučné jméno jde do boje o Pražský hrad. Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes pro iportaL24.cz uvedl, že má potřebný počet podpisů senátorů a arch koncem minulého týdne předložil k registraci ministerstvu vnitra.
»V pátek mou kandidaturu ministerstvo vnitra zaregistrovalo,« uvedl Zima. O variantě kandidatury na základě podpisů senátorů hovořil Zima již na srpnové akci v pražské Jazzové sekci, kde byl hlavním hostem. Uchazeči o Hrad potřebují buď podpisy 50 tisíc občanů, nebo deseti senátorů či 20 poslanců dolní komory parlamentu.
Varianta s podpisy byla pro někdejšího rektora UK pojistkou, kdyby nesehnal potřebné podpisy u občanů. Podle informací, které poskytl pro iportaL24.cz, jich momentálně má 37 tisíc. Do uzávěrky 8. listopadu by prý měl padesátitisícovou hranici pokořit. »Od května sbírají moji přátelé, kolegové, příbuzní a další dobrovolníci podpisy po celé republice. Padesát tisíc jich v listopadu mít budeme, ale musí se počítat s chybovostí,« vysvětlil Zima, proč sáhl k oné »senátní pojistce«.
Liboval si, že jej podpořili zákonodárci napříč politickým spektrem, chybí však mezi nimi jméno nově zvoleného senátora Jana Pirka, který zvítězil v září v Praze 10 za koalici SPOLU. S předním českým kardiochirurgem a uznávanou kapacitou se Zima zná z dlouholeté lékařské praxe, nicméně podle rozhodnutí svého senátorského klubu měl Pirk podpisem podpořit jiného kandidáta pro prezidentské volby – Pavla Fischera, jejž premiér Petr Fiala (ODS) jmenoval mezi třemi adepty, kteří mají podporu koalice pro první kolo.
Právě Fischer dnes v pražském Rock Café uvedl, že má podporu dvacítky poslanců a třicítky senátorů. Jsou mezi nimi předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či šéfové koaličních poslaneckých klubů Marek Benda (ODS), Jan Jakob (TOP 09) a Marek Výborný (KDU-ČSL).
Naopak kandidaturu Zimovi podepsali jiní tři lékaři – Jan Žaloudík z ČSSD, Věra Procházková a Ladislav Václavec (ANO). Mezi podpisy ale má i kandidáty STAN či ODS.
Problém může být jen s časovým hlediskem u hlasů senátorů, neboť není jasné, zda je lze »křížit«. To znamená, zda jsou platné podpisy napříč dvěma různými podobami horní komory, jak je upravily nedávné volby. Podle informací profesora Zimy by ale časový průnik neměl vadit.
Vitásková dál sbírá 100 tisíc
Přímé prezidentské volby se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Hlavou státu bude zvolen kandidát, který obdrží nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola. Současný prezident Miloš Zeman již po dvou funkčních obdobích dle Ústavy znovu kandidovat nemůže.
Splněný limit 50 000 podpisů již potvrdili Petr Pavel, Danuše Nerudová, Tomáš Březina, Jiří Kotáb či Alena Vitásková. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ale i nadále pokračuje ve sběru podpisů, jelikož jich chce mít dvojnásobek. »Zákonem daná podmínka 50 tisíc podpisů je pro mě nedostatečná. Rozhodla jsem se, že pro účast ve volbě prezidenta republiky požaduji 100 tisíc a více podpisů. Chci silný mandát, protože uspět ve volbách znamená získat minimálně 2,8 milionu hlasů voličů,« uvedla Vitásková v nedávném rozhovoru pro iportaL24.cz.
Ipsos: Pavel první, Babiš druhý
První kolo prezidentských voleb by v říjnu podle volebního modelu agentury Ipsos vyhrál generál Pavel se ziskem 27,9 procenta hlasů. Společně s ním by do druhého kola postoupil bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který by získal 23,3 procenta hlasů, ale kandidaturu dosud nepotvrdil a spekuluje se, že místo něj bude o Hrad usilovat jiný z jeho stranických kolegů. Nerudová by s 16,9 procenta hlasů byla třetí. Za výše zmíněnou trojicí by v říjnovém modelu skončili senátoři Pavel Fischer s podporou 7,4 procenta hlasů a Marek Hilšer se ziskem 6,7 procenta hlasů. Více než šest procent by získal i podnikatel a matematik Karel Janeček. Odborový předák Josef Středula by skončil na sedmé příčce se 4,7 procenta hlasů.
Petr Kojzar