Zestátnění energetické společnosti ČEZ je jednou z možností, jak srazit cenu elektrické energie tak, aby byla únosná pro české domácnosti i firmy. Shodli se na tom politici, které iportaL24.cz oslovil v souvislosti s vyjádřením jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS). Ten v nedělní Partii televize CNN Prima News řekl, že vláda by měla dělat víc pro zestátnění výroby elektrické energie.
»Vláda má podle mého dělat všechno pro to, aby se elektrická energie do budoucna zestátnila. Je to podle mě jediná cesta, protože energetika přestává být tržním faktorem. Energetika nebude dlouhodobě schopná tvářit se, že je úplně volným trhem,« řekl Kuba. Energetika v České republice i Evropě se bude muset »přenastavit«, dodal.
Podle bývalého předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jde »o tříbení názorů uvnitř ODS k nějaké racionalitě, protože to už jsme měli udělat dávno«, řekl. Obavy ze soudních sporů ze strany minoritních akcionářů podle něj nejsou namístě. »Podívejme se do Francie, kde také zestátnili celý energetický komplex. Ti se toho nebojí, já si myslím, že se toho nemusíme bát ani v Čechách,« uvedl.
S návrhem souhlasí také bývalý premiér Jiří Paroubek. »Je to cesta, kterou jsme se měli vydat už dávno, protože to samozřejmě není jednoduché, nelze to vyřešit za 14 dnů, ale je potřeba učinit aspoň nějaké kroky,« uvedl. Je sice podle něj pravdou, že toto téma před časem nakousl také premiér Petr Fiala (ODS), od té doby však už uplynulo několik měsíců a nic se neděje.
Připomeňme, že předseda vlády ve svém červnovém projevu uvedl, že stát chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. Podle odborníků tak potvrdil spekulace o možném rozdělení ČEZ na soukromou a státní část. Stát by získáním elektráren mohl ovlivňovat ceny elektřiny. Fiala již v květnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci polostátní společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Ještě to ale podle něj vyžaduje důkladnější analýzy.
Podle Paroubka existují dvě poměrně jednoduchá, ale ve svých důsledcích složitá opatření, která by pomohla srazit cenu elektrické energie tak, aby byla přijatelná pro domácnosti a pro český průmysl. »Jedno z nich je zestátnění minoritního podílu, který drží soukromí akcionáři ve společnosti ČEZ, a druhá věc, která by pomohla, je alespoň částečný odchod z Lipské energetické burzy tak, aby se tam prodávaly jenom přebytky elektrické energie, které se nespotřebují u nás,« uvedl bývalý premiér.
Cesta, kterou se vydala vláda, je ekonomická katastrofa
Zestátnění ČEZu vidí jako jednu z možných cest také Vlastimil Tlustý, ministr financí v bývalé vládě Mirka Topolánka. »Rozhodně je to lepší opatření, než jsou sociální dávky, což je směr, kterým se vydala Fialova vláda, a který povede k ekonomické katastrofě mnoha rodin, podniků, a dokonce i celé České republiky, protože ty zvýšené ceny energií jsou tak rozsáhlé, že ze státního rozpočtu je to neuhraditelné a všechny ty stamiliardy, které na to budou vydány, povedou k urychlení bankrotu českých veřejných financí,« řekl pro iportaL24.cz. Cesta, kterou se vydala Fialova vláda, je podle něj »naprosto zoufalá, šílená, je to ekonomická katastrofa«.
Za ještě lepší však považuje možnost, kterou navrhuje řada energetických odborníků, a to je zřízení Pražské energetické burzy. »Obchodování veškeré elektrické energie vyrobené v ČR by se uskutečňovalo povinně na této burze s tím, že na Lipskou burzu se budou posílat jenom přebytky,« míní Tlustý.
Rovněž podle místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka by měl být ČEZ pod mnohem silnější veřejnou kontrolou. »Zestátnění společnosti, která je tak zásadní pro hospodářství a pro energetickou bezpečnost země, je namístě. Vhodná doba byla už letos na jaře, kdy se řešila likvidita společnosti ČEZ a už tam stát, který stále více posiluje svou roli v energetice, k tomu měl přikročit, takže nyní to je spíše dohánění toho, co už stát mohl udělat,« uvedl pro iportaL24.cz.
Zestátnění ČEZ vnímá jako krok správným směrem také místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (ANO) i předseda SPD Tomio Okamura. »Je potřeba udělat všechny kroky k zestátnění ČEZu,« prohlásil.
Krizi nakonec zaplatí občané
I když o nutnosti zestátnit ČEZ mluví hejtman za ODS a potřebu restrukturalizace tohoto klíčového podniku připouští také premiér za ODS, uvést to do praxe určitě nebude tak jednoduché a je s velkým otazníkem, zda k takové debatě na úrovni vlády vůbec dojde.
Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) to není tak snadné, jak se zdá. »Pokud by se měl ČEZ zestátnit, tak je to obrovský právní problém, hrozila by spousta žalob minoritních vlastníků,« uvedl v Partii. Takovou věc by podle něj bylo nutné důkladně promyslet. Stejně reagoval také předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. »Je to jedna z možných variant, musíme si však uvědomit, že ČEZ není jedinou firmou, která je na trhu, takže to je složité rozhodnutí,« uvedl.
O tom, že k takové debatě vůbec dojde, pochybuje také Paroubek. »Já myslím, že jsou tak hloupí, sebejistí, arogantní, a tak ideologicky indoktrinovaní, že k tomu opravdu nemusí dojít a je dobře, že s tím přišel hejtman za ODS, který je, jak se ukazuje, realistickým politikem, ale obávám se, že většina vládních stran si myslí, že to bude takhle pytlíkovat dál, a že tu krizi zaplatí občané,« míní Paroubek.
Rovněž Petříček to zatím vnímá spíš jako »takový výkřik«. »Věřím ale, že pokud i pravicové strany budou schopny přehodnotit některé své ideologické zábrany, tak připustí, že je skutečně v zájmu ČR, aby klíčový aktér na trhu s energiemi byl pod plnou veřejnou kontrolou,« uvedl.
Čistý zisk skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 81 procenta více. Po očištění o mimořádné vlivy naopak zisk klesl meziročně o tři procenta na 22,3 mld. Kč.
(jad)
Nejen to….
Skvely materiál a skvělé komentáře odborníků. Hlavně me prekvapil Tlustý. Mile…