Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí

Sochař a akademický malíř Jiří Václav Hampl, manžel sochařky Marie Uchytilové, která Pomník dětským obětem války tvořila od roku 1969, už je opět ve společnosti nejen její, ale i těch, které vysochali… Bylo mu 92 let. Kromě obrazů vytvořil řadu pamětních desek a pamětních medailí.

Hampl byl nejprve žákem sochařky Uchytilové, později manželem. Po její smrti v roce 1989 pokračoval spolu s dcerou Uchytilové Sylvií Klánovou, Annou Nešporovou a několika spolky v úsilí o odlití památníku do bronzu, dílo 82 soch v nadživotní velikosti tehdy existovalo v sádrovém provedení. V roce 1995 bylo v Lidicích instalováno prvních 30 bronzových soch, postupně následovaly další, poslední přibyly o pět let později.

Dnes o sobotním úmrtí umělce informoval Vavřinec Menšl, který o Hamplovi natočil dokument nazvaný Nechtěný pomník. Hlavní zálibou Hampla byla podle Menšla malba. »Vytvořil mnoho obrazů umístěných na všech kontinentech a také řadu tepaných reliéfů, rozsáhlá je i jeho činnost medailérská,« uvedl Menšl.

Hampl se narodil 10. září 1929 v Praze, kde také v sobotu zemřel. Studoval u profesora Otakara Nejedlého, kde se zabýval převážně krajinomalbou, patřil i mezi žáky Emanuela Frinty a Josefa Multruse – portrét a krajinomalbu na výtvarné škole zakončil v roce 1960.

Pro lidické děti zavražděné v Chelmnu

Byl žákem sochařky Marie Uchytilové, své pozdější manželky. S ní spolupracoval 15 let na sousoší dětských obětí války, které je umístěno v Lidicích. Toto dílo po její smrti ještě dva roky dokončoval (chyběly dvě sochy), retušoval a sestavil do kompozice.

Myšlenka vytvořit tento monument pochází od Marie. Od myšlenky k realizaci vedla cesta natolik složitá a vyčerpávající, že sochařka za ni zaplatila cenu nejvyšší. Léta se pohybovala o francouzských holích a byla celkově vážně nemocná.

Pro památník byl zbudován odpovídající atelier. Manželé zakoupili menší chaloupku a rodiče J. V. Hampla k němu darovali sousední pozemek nezbytný k tak rozsáhlé stavbě. Se sochami se opravdu začalo v roce 1969.

Této práci se oba v podstatě obětovali. Ostatní jejich tvorba začala být jaksi druhotná. Největší újmu právě v této souvislosti utrpěl J. V. Hampl, který se nemohl dostatečně věnovat pouze výhradně vlastní výtvarné tvorbě. Prvních 30 soch (celkem je 82 soch) bylo instalováno v roce 1995, posledních sedm o pět let později.

Další spoluautor

Sousoší má ještě dalšího spoluautora. S oběma umělci pracoval v atelieru také výtvarník, malíř a grafik Miloslav Křišta. Ten zhotovoval kresby sousoší v životní velikosti z různých pohledů. Také se podílel mnoho let na nejrůznějších pracích spojených s těžkou sochařskou prací. Po odlití byly jednotlivé modely soch poškozeny, musely být tedy znovu retušovány, což představovalo další rok práce. Celé sádrové sousoší daroval J. V. Hampl Muzeu severního Plzeňska – Mariánské Týnici, kde bylo do roku 2015 v kostele Zvěstování Panny Marie vystaveno. Také tomuto muzeu daroval soubor děl M. Uchytilové, prací společných – medailí, soch a modelů. Muzeum soubor díla M. Uchytilové a J. V. Hampla rozpustilo a stálou výstavní síň zrušilo. Model památníku Lidických by měl být umístěn na severní Moravě, osud jednotlivých drobných prací, medailí, reliéfů, písemných, fotografií a dokumentů není znám.

Krádež sochy

Krádež sochy malého dítěte (třetí zprava) byla zjištěna 19. listopadu 2010, ale již 17. ledna 2011 byla nahrazena novým odlitkem. Odlitek zhotovený technologií se silikonovým kaučukem stál jen 30 000 korun, jelikož sochař Oldřich Hejtmánek se vzdal nároků na honorář.

Po roce 2008, kdy tehdejší vedení Památníku Lidice změnilo desku u sousoší, začal soudní spor. Hamplovo jméno na nové desce nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv. Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně a správa památníku musí doplnit Hamplovo jméno na informační desku u sousoší. Kauza skončila v roce 2018, kdy Nejvyšší soud odmítl dovolání Památníku Lidice. Zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá dnes ČTK řekla, že deska byla po skončení soudů vyměněna. Stojí na ní: »Vytvořili v letech 1969 – 1992 sochaři M. Uchytilová a J. V. Hampl.« Dále jsou zde také údaje o pracovnících, kteří sochy odlili do bronzu, údaje o dárcích i o těch, kteří se o vznik památníků zasloužili.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Potvrzuji text. Naše maminka byla spolužačkou M. Uchytilové, s rodinou si psala. Zemřela před čtyřmi roky.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy