V 82 letech zemřela fotbalová legenda Pelé. Brazilský útočník jako jediný vyhrál třikrát mistrovství světa a je považován za nejlepšího hráče historie. Úmrtí jedné z nejslavnějších postav světového sportu oznámila rodina.
Pelé se od loňského září léčil s rakovinou tlustého střeva a od 29. listopadu byl hospitalizován na klinice Alberta Einsteina v Sao Paulu. Ve středu ošetřující lékaři oznámili, že se jeho stav výrazně zhoršil. Spolu s postupující rakovinou diagnostikovali rovněž srdeční a ledvinovou dysfunkci a museli nasadit léčbu zánětu dýchacích cest. Vánoční svátky s Pelém v nemocnici trávila rodina.
»Všechno, co jsme, jsme díky tobě. Milujeme tě navěky. Odpočívej v pokoji,« napsala na instagramu po Pelého úmrtí jedna z jeho dcer Kely Nascimentová. Nemocnice uvedla, že Pelé zemřel v 15:27 místního času na mnohočetné selhání orgánů související s postupem rakoviny a celkovým zdravotním stavem.
Fotbalista s rodným jménem Edson Arantes do Nascimento se stal legendou už během hráčské kariéry a hvězdný status si udržel i poté, co odložil kopačky. Brazílii pomohl vyhrát mistrovství světa jako sedmnáctiletý v roce 1958 ve Švédsku, poté v Chile 1962 a Mexiku 1970. Jeho střelecká bilance se na základě různých zdrojů liší: podle agentury AP nastřílel 650 ligových gólů a 1281 branek ve všech soutěžích.
V době, kdy nebylo běžné odcházet z Jižní Ameriky do evropských klubů, strávil Pelé drtivou část kariéry v brazilském Santosu. V týmu debutoval v roce 1956 a udělal z něj jeden z nejslavnějších světových klubů. Vedle domácích titulů pomohl Pelé vyhrát Santosu dvakrát jihoamerickou obdobu Ligy mistrů Pohár osvoboditelů a dvakrát Interkontinentální pohár, duel nejlepších týmů Jižní Ameriky a Evropy.
V Santosu skončil Pelé v roce 1974 a na závěr kariéry podepsal lukrativní smlouvu s týmem New York Cosmos v tehdejší North American Soccer League. S aktivním fotbalem se jako globální celebrita definitivně rozloučil v roce 1977 symbolicky exhibičním zápasem mezi Cosmosem a Santosem.
V roce 1999 Pelého vyhlásil Mezinárodní olympijský výbor Sportovcem století a společně s Diegem Maradonou ho v roce 2000 světová federace FIFA zvolila nejlepším fotbalistou. Maradonu přežil Pelé o dva roky, legendární Argentinec v 60 letech podlehl v listopadu 2020 infarktu.
Celý fotbalový svět teď bude truchlit, řekl předseda FAČR Fousek
Předseda Fotbalové asociace České republiky Petr Fousek označil úmrtí Pelého za smutný okamžik pro fotbal. Na svazovém webu uvedl, že slavný brazilský hráč byl pro mnoho generací nepřekonatelnou legendou. Podle reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého ztratil fotbal svůj symbol.
FAČR po zprávě o úmrtí trojnásobného mistra světa vyjádřila soustrast rodině, přátelům i všem obdivovatelům jednoho z nejlepších hráčů historie. »Je to smutný okamžik pro fotbal na celém světě. Pro mnoho generací byl Pelé nepřekonatelnou legendou, králem našeho sportu. Celý fotbalový svět teď bude truchlit. Po nedávné oslavě fotbalu (na mistrovství světa) v Kataru přichází smutná chvíle,« uvedl Fousek.
Šilhavý prohlásil, že z takové zprávy musí být smutno každému fanouškovi, »Fotbal ztratil neobyčejnou osobnost a bez přehánění i svůj symbol. Mám obrovský obdiv a respekt k tomu, co (Pelé) dokázal a co pro světový fotbal udělal,« poznamenal trenér české reprezentace.
Rovněž kapitán národního mužstva Tomáš Souček označil Pelého za legendu. »Je neskutečné, co dokázal. Legendou byl nejenom ve své době, ale i pro naši generaci, a po právu jí zůstane napořád. Je to smutná zpráva pro celý fotbal,« řekl Souček.
Pelé proti československé reprezentaci nastoupil čtyřikrát s bilancí dvou výher, dvou remíz a čtyř gólů. Často připomínaný byl moment z mistrovství světa v roce 1962, na kterém se Československo a Brazílie utkaly v základní skupině i ve finále. V prvním z těchto zápasů se Pelé zranil, ale kvůli tehdejším pravidlům nemohl střídat. A tak Josef Masopust svým spoluhráčům nařídil, aby věhlasného soupeře neatakovali. Pelé na oplátku neútočil a pouze přihrával dál, pokud se k němu míč dostal.
»Pelé byl král. Obdivoval jsem ho, protože byl komplexním fotbalistou. Co dokázal v sedmnácti letech ve Švédsku 1958, to na mě udělalo velký dojem. Uměl hrát oběma nohama, zvládal kličky, byl rychlý, nedělaly mu problém dlouhé pasy, střely ani hra hlavou,« citoval web FAČR dřívější Masopustovo vyjádření.
(čtk)