Zemědělci budou protestovat proti dovozu nekvalitních potravin

Čeští zemědělci se připojí k vlně protestních akcí napříč Evropou proti dovozu nekvalitních potravin ze třetích zemí, kterým Evropská unie otevírá svůj trh stále více. Vyjedou proto s těžkou zemědělskou technikou na silnice po celé republice 27. února a na hraničních přechodech se setkají se zemědělci z jiných zemí. Ve společném tiskové prohlášení to uvedli zástupci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR.

Zemědělci zároveň vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu, které budou platit pro všechny.

Zemědělcům vadí obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickým sdružením Mercosur, která má zvýšit dovozy hovězího masa, drůbežího masa nebo cukru do Evropy. Dohodu podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v loňském prosinci. »Dohodu vnímáme jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě. Zároveň si chceme pustit na evropský trh zboží z Jižní Ameriky, které tyto standardy nesplňuje. Nejde pouze o totální pokřivení evropského trhu, ale také o zdraví spotřebitelů,« řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Špatné zkušenosti s dovozy z Ukrajiny

Kromě toho zemědělci nesouhlasí ani s bezcelními dovozy z Ukrajiny. K nárůstu objemů levného a méně kvalitního obilí a olejnin na evropském trhu povede asociační dohoda s Ukrajinou, kterou chce Evropská unie dojednat již k červnu letošního roku. Tato dohoda ale nenařizuje ukrajinským producentům dodržování stejných povinností pro pěstování plodin a chovy hospodářských zvířat, jako platí v Evropě.

»Čeští zemědělci už mají s dovozy z Ukrajiny špatné zkušenosti z doby, kdy v této zemi vypukla válka, a nechtějí je opakovat. Příval levných obilovin a olejnin, v nichž navíc evropské dozorové orgány nejednou odhalily zakázané látky, tehdy způsobil prakticky kolaps celého trhu. Pěstitelé měli plné sýpky a nebylo kam uskladnit novou úrodu. Oprávněně se proto bojí, že asociační dohoda s Ukrajinou povede k opakování stejného scénáře. Nebráníme se obchodování s Ukrajinou, ale všechny dohody musí být uzavírány na férovém základě,« uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Kromě Agrární komory a Zemědělského svazu protestní akce českých zemědělců podporuje také Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů a Společnost mladých agrárníků ČR. Protesty podporuje také Potravinářská komora ČR, která hájí zájmy zpracovatelů.

Cílem protestních akcí je dosáhnout zrušení obchodní dohody mezi EU a MERCOSUR, nastavení nové dohody mezi EU a Ukrajinou s cílem ochránit evropské zemědělce, zajištění maximální garance ochrany trhu ze strany Evropské unie a zajištění rovných podmínek pro podnikání na evropském trhu, snížení byrokratické zátěže a diktátu ze strany Bruselu a podpora evropské občanské iniciativy »Stop falšovaným potravinám«, která usiluje o odtajnění skutečné země původu potravin.

(jad)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Výborný by mohl velkostatkářům , včetně etnickým feudálům, zrušit nehorázné dotace. Dotace jsou bezpracný zisk velkostatkářů z peněz získaných většinou vydíráním těch kdo vyrábějí nebo zajišťují výrobu -z daní a někdy i z peněz získaných, podle mne loupeží.
    Obilí, kukuřice a další zemědělské produkty je možné dovézt z Ruska, Ukrajiny, Kanady z Kuby a dalších zemí. Obchodníci si poradí .Velkostatkáři by mohli přijít o MONOPOL vytvořený Agrární komorou. Konkurence by mohla způsobit pokles cen potravin a tedy TRŽNÍCH zisků velkostatkářů.
    Velkostatkáři dostávají ZÁKLADNÍ DOTACE 4000Kč na hektar půdy, které se zmocnili po r. 1989 ,Je to bezpracní příjem – peníze které získali na úkor zdravotnictví, sociální oblasti , školství, užitečných investic a pod.
    ,–Velkostatkáři sami na polích nepracují-na to využívají robotníky a robotnice.
    .Řeči, že AGROBARONI-velkostatkáří někdy i etničtí feudálové – ráno vstávají a DŘOU je neuvěřitelně drzá lež. Ráno vstávají a dřou na agrobarony najatí ROBOTNÍCI. Agrobaroni mají, hned ráno a to bez práce DOTACE 4000 Kž z každého hektaru kterého se , ve spolupráci s úředníky z Katastrálních úřadů, zmocnili .
    Jsou li dost drzí a agresivní, mohou mít dotace i kolem 8000 Kč z hektaru. Peníze-dotace jsou získávané také z DANÍ – tedy i z vydírání, příp loupeže od těch, kdo pracují.
    –Dotované potraviny někteří vyváželi a pravděpodobně vyvážejí do ciziny – např. mléko do Německa.

  2. nedejbože aby nám někdo na zrh, ketrý obsadili naší zemědělci, kteří reprentují 1,5% všech pracujících a tvoří max 3% objemu HDP ale pobíarají 40% všech dotací, dodal levnější potraviny.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy