Vrcholní představitelé Francie, Německa, Itálie a Rumunska při údajné návštěvě v Kyjevě podpořili, aby Ukrajina rychle získala postavení kandidáta na členství v Evropské unii. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval slovy, že Ukrajina je připravena pracovat na tom, aby se stala plnohodnotným členem EU.
Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že Západ nebude tlačit na Ukrajinu, aby učinila ústupky při mírových jednáních s Ruskem. Vrcholní představitelé Francie a Německa také přislíbili Kyjevu další podporu.
Do Kyjeva údajně zvláštním vlakem z Polska dorazili francouzský prezident Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině. K trojici se na místě připojil rumunský prezident Klaus Iohannis, jenž přijel jiným vlakem.
»Všichni čtyři podporujeme okamžitý status kandidátské země do EU (pro Ukrajinu),« řekl šéf Elysejského paláce na tiskové konferenci po jednání. Německý kancléř prohlásil, že jeho vláda podporuje udělení oficiálního postavení kandidátské země pro Ukrajinu i Moldavsko. Zároveň však zdůraznil, že kandidáti musí k tomu, aby se skutečně stali členy unie, splnit jasná kritéria, upozornila agentura Reuters. »Itálie chce, aby Ukrajina získala kandidátský status, a podpoří tento postoj na příštím jednání Evropské rady,« doplnil italský premiér.
Premiéři a prezidenti členských zemí se na bruselském summitu sejdou příští týden ve čtvrtek a v pátek, přičemž Ukrajina je jedním z klíčových bodů programu vrcholné schůzky. Web Politico nedávno s odvoláním na několik unijních činitelů napsal, že Evropská komise je připravena doporučit kandidaturu Ukrajiny na členství v EU. Komise v pátek zveřejní hodnocení, nakolik je východoevropský stát připraven stát se kandidátskou zemí, o přiznání statusu uchazeče o členství však musí jednomyslně rozhodnout unijní státy. Zatímco země geograficky blíže Ukrajině jsou tomu nakloněny, několik západoevropských států dosud dávalo najevo pochybnosti.
Ukrajina v poslední době naléhá na Západ, aby jí dodal další těžké zbraně a ona mohla čelit vojensky silnějšímu protivníkovi, zatímco z východní fronty hlásí vysoké lidské ztráty. Dodávky dalších zbraní přislíbili Ukrajině země NATO ve středu. »Kromě už dodaných 12 Caesarů jsem se rozhodl dodat dalších šest,« prohlásil po jednání Macron.
Podle ukrajinských médií ovšem Macon také připustil, existují omezení na dodávky určitých zbraní Ukrajině. Západní země se na tom podle něj domluvily z obavy, aby nebyly ještě více vtaženy do války s Ruskem. Jde podle něj o určité útočné zbraně, jako jsou letadla nebo tanky. »(Ukrajinský) prezident (Volodymyr) Zelenskyj o této dohodě ví,« řekl Macron podle listu Ukrajinska pravda.
Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta také ještě před společným vystoupením státníků informoval, že zástupci Ukrajiny předali návštěvě návrhy na další sankce proti Rusku.
(cik, čtk)