Země BRICS poprvé ekonomicky předstihly G7

Podle deníku Le Journal du Dimanche země BRICS poprvé předstihly sedm nejrozvinutějších zemí světa z ekonomického hlediska. Tento jev spolu s demografickou převahou skupiny vyvrátil mýty o rozvojových zemích a prokázal, že se objevila síla, která předstihla USA, uvádí se v článku.

Mnozí analytici v posledních dnech zaznamenali, že země BRICS předstihly skupinu sedmi nejprůmyslovějších zemí světa, pokud jde o HDP. Signalizuje to důležitý geopolitický zvrat? Myslím, že ano.

Podle britské poradenské společnosti Acorn Macro Consulting má nyní skupina zemí BRICS, do níž patří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, větší ekonomický vliv než sedm nejprůmyslovějších zemí G7.

Na BRICS připadá 31,5 % světového HDP, zatímco na G7 30,7 %. Tento růstový trend bude v nadcházejících letech pokračovat. Růst zemí BRICS je z velké části tažen hospodářským oživením Číny a Indie. Konzultant společnosti Acorn Richard Dias a novinář Georges Mack tuto informaci na Twitteru komentovali mimo jiné slovy: »Již neexistuje rozvinutý a rozvojový svět. Můžeme hovořit o světě, který jde nahoru, a světě, který jde dolů.«

Termín BRIC původně vymyslel v roce 2001 analytik společnosti Goldman Sachs jako označení pro tehdejší rozvíjející se ekonomiky s velmi rychlým tempem růstu. Tyto země se rozhodly strukturovat a sjednotit. První summit Brazílie, Ruska, Indie a Číny se konal v roce 2009. Tehdy bylo jejich cílem koordinovat úsilí, aby se na světové scéně postavily USA. V roce 2010 se ke skupině připojila Jihoafrická republika.

Dnes má o vstup do BRICS zájem stále více zemí. Svůj záměr oznámily zejména Saúdská Arábie, Mexiko, Nigérie, Venezuela a Írán. V květnu 2022 tehdejší čínský ministr zahraničí Wang I výslovně zmínil myšlenku rozšíření fóra o země, jako je Argentina a Pákistán, a zdůraznil, že »Čína pozvala Kazachstán, Saúdskou Arábii, Argentinu, Egypt, Indonésii, Nigérii, Senegal, Spojené arabské emiráty a Thajsko, aby se připojily k dialogu BRICS.«

V roce 2010 BRICS založil Novou rozvojovou banku jako alternativu ke Světové bance a Mezinárodnímu měnovému fondu. Vytvořil také společný měnový rezervní fond. Částečně i z tohoto důvodu, že většina potenciálních zájemců o vstup do BRICS vidí právě v této rozvojové bance odpovídající alternativu k MMF, s nímž má mnoho těchto zemí zlé zkušenosti. 

Do skupiny G7, která byla založena v roce 1974 z iniciativy Paříže, patří v současnosti USA, Japonsko, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Kanada a Spojené království. Toto fórum se schází každoročně, aby projednávalo hlavní směry činnosti a tzv. řešilo globální problémy. Skutečnost, že země BRICS skupinu G7 takříkajíc obešly, svědčí o několika důležitých geopolitických událostech – zejména o nástupu Číny jako vedoucí světové hospodářské mocnosti = před Spojené státy. 

Úpadek Spojených států se stal skutečností, přestože se od druhé světové války etablovaly jako vedoucí ekonomická mocnost, jako reorganizátor ekonomického systému (Brettonwoodská dohoda z roku 1944) a jako držitel referenční měny, na níž je založen veškerý obchod.

Země BRICS předstihují země G7 nejen ekonomicky, ale i demograficky: v zemích G7 žije 800 milionů lidí oproti 3,2 miliardám v zemích BRICS.

Příštích několik let ukáže, jak hodlají země BRICS čelit americké moci. Půjdou do konfrontace? Možné to je, neboť silně konfrontační vůči Západu a USA je oficiální postoj BRICS k rusko-ukrajinskému konfliktu, jenž rozhodně nekopíruje protiruskou štvanici západní Evropy a Ameriky. V červnu ruský prezident Vladimir Putin vyzval tuto organizaci ke spolupráci tváří v tvář »sobeckým akcím« západních mocností. Odsoudil zejména jejich pokusy »využívat finanční mechanismy k tomu, aby celý svět nesl odpovědnost za vlastní chyby v makroekonomické politice«.

V posledních měsících dochází k postupnému sbližování obou hlavních členů BRICS (Ruska a Číny) na pozadí rostoucího napětí s USA a Evropou. Dodal bych ještě, že v dané souvislosti, zejména po nedávné návštěvě francouzského prezidenta Macrona v Číně, narostlo napětí hlavně mezi samotnými členskými zeměmi EU a mezi nimi a Bílým domem. Macron totiž otevřeně pojmenoval aktuální stav, resp. že se Evropa stala/stává vazalem USA a že toto představuje pro budoucnost Evropy velké nebezpečí.

V rozhovoru pro prestižní POLITICO bezprostředně po návštěvě Číny Macron kromě jiného uvedl (celý rozhovor zde): »Paradoxem je, že věříme, že jsme jen nohsledy USA. Otázka, kterou si musí Evropané položit a zodpovědět, zní: ‚Je v našem zájmu akcelerovat krizi na Tchaj-wanu?‘ Ne. Nejhorší věcí je si myslet, že my Evropané se musíme stát následovníky a jednat na podnět americké agendy a čínské přehnané reakce. … Evropané neumějí vyřešit krizi na Ukrajině. Jak pak můžeme věrohodně prohlásit k Tchaj-wanu: ‚Pozor, jestli uděláte něco špatného, my tam budeme?‘ Pokud chce někdo navýšit napětí, pak ano, tohle je cesta.« Podle Macrona se také zvýšila závislost Evropy na USA, co se týče zbraní a energetiky, Evropa se podle něj musí nyní soustředit na posílení evropského obranného a bezpečnostního průmyslu. Zároveň by podle něj měla Evropa snížit závislost na »exteritorialitě dolaru«, což je jeden z hlavních cílů Moskvy i Pekingu. »Pokud se zvýší napětí mezi oběma supervelmocemi (USA a Čínou), nebudeme mít čas ani prostředky na naši vlastní strategickou autonomii a staneme se vazaly,« uzavřel Macron. (Zdroj a překlad: novinky.cz.)

Že tato slova vyvolala v Bruselu, Londýně a Washingtonu poprask, je nabíledni. Na druhou stranu ale naznačují, že v zákulisí se k čemusi podstatnému schyluje. Konkrétně řečeno – ke změně strategie, neboť ta stávající již není udržitelná. I globální architekti si uvědomují sílu Číny a Ruska, že bez obchodní spolupráce s nimi Evropa padne a že Amerika ji z toho svrabu určitě nedostane.

A propo, do důsledku vzato – k čemu by pak Evropa byla Americe? Jako odbytiště jejího zboží? Tak to sice stojí v plánech, ale k tomu je zapotřebí takový »drobný« detail – nadupaná kupní síla. Té se však vinou sebevražedných protiruských a protičínských aktivit Bruselu dostává v Evropě stále méně. A že mezi obyvatelstvem západní Evropy rostou protiamerické nálady, o tom rovněž není pochyb.

Zdá se to býti s prominutím rozes*ané ze všech stran. Zdá se, že ti mocní, kteří mají v gesci Francii, si to začínají uvědomovat, a proto vyslali svoji loutku Macrona do Číny. Podle mě moc jiných vysvětlení neexistuje.

PS: Předseda Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory Vojtěch Filip v tom má jasno i bez globálních stratégů: »Ekonomická výhodnost česko-čínských obchodních vztahů je nezpochybnitelná. Je důležité vnímat sílu ekonomiky Číny a snažit se jí využít v náš český prospěch.« (více zde).

Zbyšek Kupský

Související články

8 KOMENTÁŘŮ

  1. HDP celkem nevypovídá nic o životní úrovni obyvatel těchto zemí. HDP na obyvatele BRICS je velmi vzdáleno od G7, USA EU atd. A toky migrace jen ukazují kde se lidem žije lépe

  2. ❗️Bývalý prezident USA Donald Trump: Americké ekonomice a dolaru hrozí nejtěžší porážka za posledních 200 let.

    „Naše měna se ničí, a brzy přestaneme být světovým standardem. Bude to naše nejtěžší porážka za 200 let. Bylo to nemyslitelné ještě před několika lety, teď se to ale odehrává před našima očima,“ upozornil exprezident USA na konferenci Národní asociace držitelů zbraní v Indianě.

    Sledujte @neCT24 | 42TCen

  3. Čína hospodářsky válcuje Evropu.
    Evropa je v krizi. Například Německo zavírá jaderné elektrárny a zbavilo se ruského plynu, to udělá jen blbec.
    Rozbité Československo v destrukci svého hospodářství nezaostává a díky diletantismu Fialy a jeho neschopné vlády se pomalu propracovává ke zhroucení měny a hospodářství. Fiala je se svou politikou tam kam slunce nesvítí a už jde cestou kradení v kapsách obyvatel rozbitého Československa, viz. okradení důchodců, což je první vlaštovka a následovat budou další vládní krádeže na obyvatelích tohoto zbídačovaného státu.

  4. Karle, fascinuje mě, s jakou dětskou umanutostí mě oslovujete tak, jak mě oslovujete – je to docela směšné, ale když Vás to baví 🙂 .
    Stejně tak mě fascinuje Vaše míchání jablek s hruškama – je to docela směšné, ale když Vás to baví 🙂 .
    Z

  5. Soudruhu Kupský, zkuste nám tu vysvětlit, co vás tak fascinuje na tom, že 3,2 miliardy obyvatel BRICS vytváří přibližně stejný HDP jako 800 miliónů obyvatel G7. Ať se při pátku pobavíme. Kromě toho, pokud 40% (3,2/8 * 100) obyvatel BRICS vytváří jen 31,5 % světového HDP, pak je to hodně mizerná výkonnost.

    • Jde o ten vývoj. Rozvojovým zemím se daří překonávat následky staletého drancování ze strany „prvního světa“. Ještě před 40 lety býval ten rozdíl propastný, teď se vyrovnává (tedy samozřejmě v případě tehdejšího sovětského bloku a jeho současných následovníků je tomu naopak).

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy