Prezident Miloš Zeman se rozhodl vyznamenat řády a medailemi 78 mužů a žen. Rozdal tak více vyznamenání než jeho předchůdci Václav Havel a Václav Klaus v posledním roce jejich prezidentství. O to větší ale ještě při své poslední ceremonii vzbudil rozpaky.
Ceremoniál se letos konal v tradičním termínu po třech letech. Loni a předloni se ceremoniály neuskutečnily kvůli koronavirové pandemii a prezidentově pobytu v nemocnici. Zeman měl možnost předávat státní vyznamenání naposledy, protože mu končí jeho poslední mandát. Loni Zeman oznámil udělení 29 vyznamenání, asi o třetinu méně než v předchozích letech, kdy se počet oceněných pohyboval kolem 40. Největší počet řádů a medailí se Zeman rozhodl udělit v roce 2019, a to 42, o rok dříve vyznamenal 41 lidí. Nyní rovnou 78.
Zemanovy předchozí ceremonie provázel často bojkot ze strany politiků pravicové opozice kvůli jejich nesouhlasu některými oceněnými. Letos ale bylo pro premiéra Petra Fialu (ODS) »pouze« některým lidem předání státního vyznamenání těžké spolupodepsat. »Nebudu hodnotit ten výběr. Jsou tam určitě jména, která jsou nesporná, která si zaslouží úctu. Jsou tam i lidé, u kterých moje ruka nebo pero, kterým jsem spolupodepisoval, bylo těžké,« řekl Fiala. Podotkl ale, že respektoval výběr všech, které se Zeman rozhodl vyznamenat. Uvedl, že je to prezidentova odpovědnost, ale i právo.
Sám Fiala se tentokrát ceremoniálu zúčastnil, stejně jako bývalý prezident Václav Klaus, ministři spravedlnosti Pavel Blažek, dopravy Martin Kupka (oba ODS), školství Vladimír Balaš (STAN), zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), členové předchozího kabinetu Alena Schillerová, Karel Havlíček a Klára Dostálová (všichni ANO), šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura nebo ombudsman Stanislav Křeček.
Pozvání ale nedostali například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, údajně proto, aby právě nemohli před médii teatrálně pozvání odmítnout.
Zeman při své derniéře vyznamenal letce, odbojáře a legionáře in memoriam nejvyšším státním vyznamenáním Řád Bílého lva. Jsou mezi nimi i příslušníci legendární odbojové organizace Tři králové Josef Balabán, Josef Vladimír Mašín a Václav Morávek. Od prezidenta ale odmítla za Mašína převzít ocenění jeho dcera Zdena Mašínová, převzala jej proto ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Zeman Řád Bílého lva udělil leteckému akrobatovi a stíhacímu pilotovi Josefu Hubáčkovi, který byl před druhou světovou válkou členem legendární akrobatické trojice Novák, Široký, Hubáček, která získala titul mistrů světa. Stejné ocenění získal i další pilot z druhé světové války Josef Stehlík, který dosáhl sestřelů nepřátelských letadel ve Francii, Británii i na východní frontě. Vyznamenáni byli i legionáři a účastníci protinacistického odboje Karel Lukas a Vojtěch Luža.
Vyznamenání také ale podle očekávání dostal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Řád za něj přebral chargé d’affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj. Záměr vyznamenat ukrajinského prezidenta Zelenského oznámil Zeman už v březnu. Za základní důvod ocenění označil »jeho statečnost a odvahu, se kterou odmítl americký návrh na poskytnutí bezpečného útočiště a zůstal v tehdy bojujícím Kyjevu«. »A odvaha se má ocenit,« řekl Zeman v projevu.
»I mým hlasem volený prezident ČR Miloš Zeman mne již nemůže moc překvapit! Dnes, při udílení státních vyznamenání, ale k tomu měl poměrně blízko,« uvedl k tomu exposlanec Jiří Valenta s tím, že ho vysloveně rozesmálo, že Zeman odůvodnil Zelenského ocenění mimo jiné »zvláště vynikajícími zásluhami ve prospěch České republiky«. »No nevím, ale jsem docela rád, že už se takovýchto ceremonií s pokryteckým výběrem vyznamenaných nemusím účastnit! On se jich ale nebude, za pár měsíců, naštěstí účastnit již ani Zeman. Miloši ‚děkujeme‘, ale neprováhat ten správný okamžik k odchodu je také umění politika, a ten Váš čas právě nastal!« konstatoval Valenta na Facebooku.
To jiní vyznamenání Zelenského berou mnohem vážněji. Například novinářka a bývalá politička hnutí ANO Jana Lorencová rovnou vzkázala, že sice s těžkým srdcem, ale vrátí Medaili za zásluhy, protože nechce být laureátkou po boku Volodymyra Zelenského. Ukrajinský režim totiž podle ní symbolizuje především fašismus, a vyznamenání Zelenského tak veškerá ocenění zcela degraduje.
(cik)
Tleskam p. Lorencove….. Vic takovych.
Souhlas s Josefko, ale s Nerudovou nebo Pavlem bude hůř…
Devalvace hodnoty a významu státních ocenění pokračuje.