Vítězstvím SPD a ANO skončily podle prezidenta Miloše Zemana páteční a sobotní komunální volby. Poraženým je podle něj hnutí STAN, které silně tratilo, a pak především česká levice. Ta podle hlavy státu totálně propadla. U ČSSD toho lituje, u komunistů prý nikoli, jelikož se stále nevyrovnali se svou minulostí. Zeman to uvedl v dnešním pořadu CNN Prima News Partie Terezie Tománkové.
Obě opoziční parlamentní hnutí získaly nejvíce nových mandátů, zato vládní pětikoalice si pohoršila. »V poli poražených je velmi mírně ODS a lidovci, středně Piráti a silně STAN,« uvedl Zeman, který při hodnocení vycházel z porovnání počtu mandátů získaných jednotlivými stranami ve volbách roku 2018 a o tomto víkendu. »Je mi líto sociální demokracie, která ještě v minulých komunálních volbách získala celkem pět procent hlasů a teď jedno procento,« uvedl prezident s dodatkem, že se rád chlubí, že byl předsedou ČSSD v době, kdy se dostala ze sedmi na 32 procent. »Je to velká strana, krásná, ale má naprosto neschopné vedení, protože úspěch každé politické strany se měří schopností vedoucích představitelů,« neodpustil si Zeman své typické »popíchnutí«.
Propad vládních stran podle něj souvisí především s tím, že si kabinet odpovídajícím způsobem neporadil se současnou krizí. »Vláda ne zcela zvládla energetickou krizi, inflaci. Myslím si, že to jí samozřejmě škodí,« uvedl prezident, který by v Praze jako nejstabilnější koalici pro magistrát viděl spolupráci ODS a hnutí ANO. »Například sociální demokraté se za mého vedení dohodli s ODS na takzvané opoziční smlouvě. Ale to vyžaduje určitý nadhled, určitou velkorysost,« konstatoval Zeman s dodatkem, že »existují určité předsudky«. Vítězná koalice Spolu pro Prahu v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS) už oznámila, že chce jednat o koalici obdobné té, která řídí stát, tedy o koalici SPOLU s Piráty a STAN.
Zeman dále uvedl, že nebude naléhat na premiéra Petra Fialu (ODS), aby ve vládě vyměnil některé ministry, které nedávno kritizoval v rozhovoru pro Mladou frontu DNES. Šlo o ministry zahraničí Jana Lipavského (Piráti), financí Zbyňka Stanjuru (ODS), průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN), vnitra Víta Rakušana (STAN), ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou (za KDU-ČSL) a pro vědu, výzkum a inovace Helenu Langšádlovou (TOP 09).
»V některých případech to udělat nemůžu, například v případě pana Rakušana, protože jeho vláda by se stala menšinovou, ale budu s ním o tom mluvit a svůj názor mu ještě dále zdůvodním,« řekl Zeman. »Nebudu naléhat, protože toto je věc premiéra. On se může chlubit tím, jaké má dobré ministry. Když se bude chlubit těmito ministry, tak nevím, jestli chvála bude úplně oprávněná,« připojil prezident, jenž se s Fialou údajně sejde za několik dní.
Langšádlovou označil za neviditelnou funkcionářku TOP 09, u Lipavského mu vadí, že má nižší vzdělání, než je obvyklé u řadových velvyslanců, u Stanjury pak absence ekonomického vzdělání. Síkela je podle prezidenta bankéř, který se nikdy nezabýval průmyslem ani energetikou. U Hubáčkové kritizuje, že »adoruje« Zelenou dohodu pro Evropu včetně zákazu automobilů se spalovacími motory. Rakušan podle něj není dobrý politik, což se projevilo v kauze Dozimetr.
Hrad bude šetřit
Zeman připustil, že by se letos opět nemusela konat slavnostní recepce po předávání vyznamenání. Zdůvodnil to úsporami. »Energetická krize zuří, takže spíše ne než ano,« řekl Zeman k pořádání recepce.
Už dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že v rámci úspor Správa Pražského hradu o dvě hodiny zkrátí venkovní nasvícení této památky. Bude to jedno z úsporných opatření, při kterém chce Kancelář prezidenta republiky ušetřit za energie během zimního období přes sedm milionů korun. Sníží se také teploty v kancelářích nebo se odstaví část skleníků. »To osvětlení Pražského hradu je samozřejmě krásné, ale nedovedete si představit, co to stojí peněz,« poznamenal dnes Zeman.
Podle něj by Česká republika měla přijímat Rusy prchající před mobilizací. Ministr zahraničí Lipavský ve čtvrtek ČTK sdělil, že Rusové, kteří ze země utíkají kvůli tomu, že se chtějí vyhnout mobilizaci, nesplňují v ČR podmínky pro udělení humanitárního víza. Zeman dnes řekl, že s Lipavským nesouhlasí. »Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli. Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko,« dodal.
(pk)
FOTO – CNN Prima News/PR/Profimedia
Prezident Miloš Zeman se bohužel moc změnil. Obrat nastal v roce 2020, když jel do Moskvy na oslavu 75. výročí porážky fašismu s tím, že bude stát po boku představitelů Ruska na čestném pódiu. Nestalo se tak. Pak bloumal u Kremelské zdi s kytičkou, aby nakonec se staženým … odjel domů. Od té doby čím dál tím více blábolí podle toho jak velkou má zrovna demenci.
Ach jo, kam zmizel můj prezident? Co jsi udělal, Miloši, s tím levicovym kandidátem, kterého jsem volil?