Evropská unie nemá oslabovat svrchovanost členských států ani nemá ničit evropskou různorodost. Má z Evropy učinit ekonomicky prosperující celek, který je konkurenceschopný, který účinně chrání své vnější hranice před novodobými nájezdy migrantů, který si zachovává vlastní kulturní identitu, který z mladé generace vychovává vědomé a hrdé bytosti a který se neoslabuje nesmyslnými ideologiemi. V rozhovoru pro iportaL24.cz to uvedla kandidátka ve volbách do Evropského parlamentu za koalici STAČILO! Jana Turoňová.
Kandidujete ve volbách do Evropského parlamentu za koalici STAČILO! Proč jste se rozhodla právě pro tuto koalici? V čem je vám blízká?
Již v minulosti, kdy jsem ještě byla členkou sociální demokracie, jsem se zasazovala o vytvoření širší levicově vlastenecké koalice, která by svým politickým zaměřením kladla důraz na národní zájem, svrchovanost, bezpečnost a soběstačnost. Když jsem sledovala Kateřinu Konečnou, bylo mi jasné, že naše zájmy se v těchto oblastech potkávají a máme podobné cíle. Proto jsem její nabídku na spolupráci v rámci koalice STAČILO! přijala. Oceňuji otevřenost, se kterou tato koalice vzniká.
Můžete přiblížit, na jaké oblasti byste se chtěla zaměřit?
Jde mi především o bezpečnou Evropu, která spolupracuje s cílem chránit jednotlivé národní státy. Evropská unie nemá oslabovat svrchovanost členských států ani nemá ničit evropskou různorodost. Má z Evropy učinit ekonomicky prosperující celek, který je konkurenceschopný, který účinně chrání své vnější hranice před novodobými nájezdy migrantů, který si zachovává vlastní kulturní identitu, který z mladé generace vychovává vědomé a hrdé bytosti a který se neoslabuje nesmyslnými ideologiemi. Považuji za důležité zaměřit se právě na tyto oblasti a vyhledávat takové partnery v Evropském parlamentu, kteří situaci hodnotí podobně. Věřím, že po volbách budou vznikat nové frakce, v rámci kterých bude taková spolupráce možná.
Zajímáte se o problematiku migrace, jak v tomto směru hodnotíte současnou situaci?
Za pozitivní jev považuji situaci v zemích střední Evropy. Ačkoliv jsme v posledních dvou letech přijali mnoho uprchlíků z Ukrajiny, vyhnuly se nám největší vlny řízené migrace z mimoevropských zemí, které směrovaly do Německa, Francie či Británie. Pozitivní byla spolupráce zemí Visegrádu, na které bychom měli stavět i v budoucnu, ale kterou bohužel Fialova vláda zrazuje. Příležitost by mohla být právě v Evropském parlamentu. Jestli má Evropská unie sehrát nějakou pozitivní roli, může spočívat třeba v tom, že rozumní politici z jednotlivých členských států využijí evropské orgány jako základ pro vlastní vyjednávání a následnou spolupráci. Za odstrašující považuji situaci ve Francii. Zde státní aparát ztrácí na mnoha místech kontrolu a faktickou moc přebírají islamistické menšiny. Zejména v adventním čase jsme mohli zaznamenat mnoho útoků proti křesťanským svátkům a tedy hodnotám, které jsou typické jak pro Francii, tak i pro celou Evropu. Je otázkou, jestli se situace ve Francii dá ještě zvrátit a jestli je to možné pokojnou cestou. A jestli je Francie vůbec připravena svoji zem chránit. A bohužel cestou Francie jde i významná část západní Evropy.
Souhlasíte s kroky Evropské unie v této oblasti?
Evropská unie je dnes zaslepena falešnými ideologiemi, které ji oslabují. Právě proto se přestala bránit a podstatná část mezinárodního společenství ji přestala brát vážně. Musíme si přiznat, že mezi tyto ideologie patří jednak liberalismus, který je dnes paradoxně nástrojem diktátu jediného správného názoru, ale také agenda lidských práv, v jejichž jménu otevírá Evropská unie své hranice a náruč všem, kteří přicházejí, protože na to údajně mají právo. Ze samotných Evropanů se stala nikým nechráněná většina.
Jaká řešení byste navrhovala?
Okamžitá ochrana vnějších hranic Evropské unie, účinná návratová politika a seškrtat dávky, které migranti dostávají. Solidarita a pomoc je v pořádku, ale nesmí být na úkor vlastních občanů. Musíme si uvědomit, že jsme v situaci, kdy se hroutí evropský průmysl, výroba se přesouvá do zahraničí, ztratili jsme přístup k levnému plynu, zdražuje se elektřina, potraviny, je nedostatek léků. Úkolem evropských států je dnes přežít a postarat se o vlastní občany, ne zachránit zbytek světa.
V EU se nyní vede debata o zrušení práva veta, souhlasíte s tím?
Nesouhlasím.
Co by to znamenalo?
Znamenalo by to definitivní ztrátu suverenity zejména malých států, ti velcí vždy vymyslí, jak zablokovat, co se jim nehodí. Když se evropské státy začaly spojovat, daly některé pravomoci Evropě. Od té doby si jich Evropa nabrala mnohem víc, aniž by to bylo k užitku, a obrací se to proti nám. Zejména se státy z našeho regionu Evropa nakládá jako s druhořadými a v případě zrušení práva veta by v podstatě přestaly existovat. Bruselská politika je zideologizovaná a rozhodně nemůžeme připustit, aby tu vznikal evropský superstát.
Ožehavým tématem je také genderová politika, která rozděluje společnost. Jaký je váš postoj v této oblasti?
Evropskou genderovou politiku považuji za velmi závažnou hrozbu, zejména pro vývoj mladé generace. Tato ideologie podkopává osobní identitu tím, že útočí na biologickou podstatu člověka a nahrazuje ji umělým společenským konstruktem jakýchsi pseudoidentit. Celá tato politika oslabuje sebevědomí mladé generace a vytváří z ní nejistou masu váhajících nerozhodných jedinců. Společnost, které chybí základní představy o vlastní identitě, nemůže přežít.
Jak se díváte na současné působení Evropského parlamentu? Která jeho rozhodnutí považujete za chybná a co naopak je podle vás přínosem?
Obecně je myšlenka evropské spolupráce přínosná. Je dobře, že se státy byly schopny dohodnout například na společném trhu, technických normách, volném pohybu osob, koordinaci v zahraniční politice či policejní spolupráci. Koneckonců bez silné spolupráce vedle světových velmocí jako je Čína, Indie, Rusko či USA neobstojíme. Evropský problém spočívá v něčem jiném. Evropská unie přináší dost věcí, které nefungují, jsou nesmyslné a Evropu oslabují. Evropa potom chudne, ztrácí konkurenceschopnost, tradiční průmyslovou výrobu, energetickou nezávislost, zemědělskou soběstačnost, kvalitní vzdělání i duchovní rozměr. Za chybná rozhodnutí považuji neúčinné sankce proti Rusku, které nás poškozují, ideologické zásahy do škol, zákaz spalovacích motorů a vůbec posedlost uhlíkovou stopou a obecně nadbytečnou regulaci všeho možného i nemožného.
Co mohou lidé od vašeho působení v Evropském parlamentu očekávat?
Kvalitní a pečlivou práci, odvahu hovořit proti hlavnímu proudu a aktivní snahu o vytvoření široké spolupráce rozumných evropských politiků.
I když se bavíme o evropských volbách, mohla byste se vyjádřit také k domácí politice? Jak hodnotíte dosavadní působení pětikoaliční vlády Petra Fialy?
Jedná se o nejslabší vládu za posledních třicet let. Sešli se v ní lidé, kteří nejsou schopni řešit současné problémy, za jejich působení dosahujeme nejvyšší inflace v Evropě, máme nejdražší ceny energií i potravin, zničili nám vztahy s východními partnery, které se budou jen velmi obtížně narovnávat. Nechovají se jako představitelé svrchovaného státu, ale jednají jako dosazení správci na okupovaném území.
Jana Dubničková
Hlavně bychom se měli starat o svou zemi, Francouzi zase o svou. Konkrétně – jsou-li u nás jatka, kde se zabíjí dobytek trýznivým způsobem, proti našim zákonům, toto znemožnit. Maso zvířat zabitých nedobrým způsobem třeba i do Česka dovážet, pro náboženské skupiny, ale z ciziny.
🙂