Zbourejme zeď, která je pokropená krví, vyzval v inauguračním projevu Pellegrini

Složením slibu se dnes ujal funkce prezidenta Slovenska Peter Pellegrini. K inauguraci došlo podle tradic při zasedání Národní rady SR v prostorách Slovenské filharmonie v centru Bratislavy. Pellegrini, který střídá v nejvyšší ústavní funkci Zuzanu Čaputovou, vyzval při svém úvodním projevu v úřadu ke »zbourání zdí« a mluvil o zklamaných politických egách.

Inauguraci provázela přísná bezpečnostní opatření. Po složení slibu nový prezident převzal nejvyšší státní vyznamenání, které mu z titulu jeho funkce náleží, a následoval inaugurační projev. 

Pellegrini v něm mluvil o nejdůležitější chvíli svého života. »Tato výjimečná chvíle není o mně. Prezident je symbolem země a reprezentantem lidí doma i ve světě. Stojím tu ne z mého vlastního rozhodnutí, ale proto, že mi dal před dvěma měsíci mandát historicky druhý nejvyšší počet voličů. Jsem jim vděčný za nesmírně silný mandát. Vážím si toho a věřím, že jejich důvěru nezklamu,« uvedl Pellegrini.

Promluvil však i k těm, kteří mu v přímých volbách hlas nedali, a vyslovil naději, že výkonem prezidentské funkce bude »hodný jejich respektu«. Zmínil rovněž ty, kteří nevolili. »Hovořím ke každému jednomu občanu Slovenské republiky, chci být i jeho prezidentem,« připojil.

Podle něj nikdy nebyl slib tak důležitý jako nyní. »Žijeme v těžkých časech, kdy lidé mají pocit, že se jim život obrátil naruby,« varoval. »Neviňme lidí za jejich pocity. Život byl obklopený jistotami a najednou jsou pryč. Pryč je jistota míru, který byl dlouhá desetiletí úplnou samozřejmostí. A teď je válka na dohled od naší východní hranice,« připomněl prezident rusko-ukrajinský konflikt.

Celé generace podle Pellegriniho žily v jistotě, že když bude rozhodovat vykonaná práce o jejich životě, ten se zlepší. »V prudce měnícím světě se ale stávají nepotřebnými,« uvedl. Jako velkou ránu označil to, co se stalo přesně před měsícem – atentát na premiéra Roberta Fica. »Desetiletí jsme řešili krize demokratickou cestou a nestříleli po sobě, ani když padal starý režim. Každý problém se vyřešil ve volebních místnostech a nyní se v nás donekonečna odehrávají zpomalené záběry, jak demokraticky zvolený předseda vlády Slovenské republiky padá pod kulkami atentátníka, které jen o fous minuly životně důležité orgány,« popsal Pellegrini.

Příliš mnoho jistot bylo dle jeho slov zbořeno, což v lidech vyvolává zmatek, frustraci a zoufalství, a nediví se ani hněvu. Zmínil i »smrtící virus«, energetickou krizi a hospodářské problémy. Porovnal, že živí tvorové se semknou, když čelí krizi, ovšem na Slovensku jsou dvě skupiny společnosti oddělené zdí a ta je »teď pokropená krví«. »Musíme zeď zbourat, protože jsme jeden národ,« řekl nový prezident a připomněl historické momenty dějin, v nichž Slováci táhli za jeden provaz.

Zdůraznil, že je potřeba vše udělat pro mír, což považuje za přirozené, a rozhodně to není »oslava agresora«. »Zklamná politická ega se musí podívat do zrcadla a respektovat výsledek voleb. Abychom si spory řešili ve volebních místnostech a už nikdy ne zbraněmi na náměstích,« vyzval Pellegrini.

Mezi pozvanými hosty byl exprezident České republiky Miloš Zeman, kterého označil Pellegrini za svého přítele, či bývalý premiér a šéf nejsilnějšího opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Oba své fotografie z Bratislavy připojili na Facebook ještě před inaugurací Pellegriniho.

Nová slovenská hlava státu slíbila, že dodrží tradici, a jeho první zahraniční návštěva bude směřovat do sousední ČR.

Oba země, které jsou členy Visegradské čtyřky, zažívají momentálně mírné ochlazení vztahů poté, co před třemi měsíci česká vláda po nástupu Ficova kabinetu iniciovala zrušení česko-slovenských mezivládních konzultací s ohledem na odlišné názory na řešení ukrajinské krize. Vůči tomuto kroku se Pellegrini opakovaně vymezil, a to i při své prezidentské kampani.

Peter Pellegrini je šestým prezidentem samostatné Slovenské republiky. Jediným, který strávil v nejvyšší ústavní funkci dvě funkční období, byl v letech 2004-2014 Ivan Gašparovič. První hlavou státu se stal po rozpadu federace Michal Kováč (1993-1998), následovali Rudolf Schuster (1999-2004), Gašparovič, Andrej Kiska (2014-2019) a končící prezidentka Čaputová.

Tehdejší předseda Národní rady SR a šéf strany HLAS – sociálna demokracia získal v dubnu ve druhém kole přímé volby téměř 1,4 milionu hlasů, jeho soupeř, kariérní diplomat Ivan Korčok, pak přibližně 1,23 milionu hlasů. Na procenta to dělalo poměr  53,12 %:46,87 %.

(pk)

REPRO FOTO – ČT, FOTO – Facebook Miloše Zemana a Andreje Babiše

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy