Zbořil: Generál Pavel dodnes nevysvětlil, na kolik ústav a komu přísahal

První kolo prezidentských voleb skončilo s tím nejtěsnějším výsledkem. Oba kandidáti postupující do finálního klání získali téměř stejný počet odevzdaných hlasů. Kdo má větší šanci uspět? Bude příští hlavou státu Petr Pavel nebo Andrej Babiš? Prostá volební aritmetika říká, že generál Pavel je jasným favoritem. Ale i česká politika je zajímavá tím, že přináší různá překvapení zejména v dobách, kdy je neočekáváme, říká v rozhovoru pro iportaL24.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Skončilo 1. kolo prezidentských voleb. V boji o Hrad se utkají Petr Pavel, který 1. kolo vyhrál, a Andrej Babiš. Překvapil vás tento výsledek, anebo jste ho očekával?

Byl jsem překvapený jen do jisté míry. Předpokládal jsem, že volby vyhraje někdo ze »zlatého třílístku« (Babiš, Nerudová, Pavel), kterým veřejnoprávní média věnovala dlouhodobě mimořádnou pozitivní i negativní pozornost. Bylo to až za hranicí dobrých mravů rovné soutěže, ale s tím asi nic nenaděláme, tak se u nás většina služebných médií chová. Nakonec jsem byl překvapený hlavně neúspěchem paní Danuše Nerudové, ale aplaus při oznamování jejího třetího místa v jejím volebním štábu dělal dojem, že volby vyhrála právě ona. Přesvědčilo mne to, že ani tak nezáleží na tom, co se děje, ale hlavně co se o tom píše a říká.

Do druhého kola se dostali oba kandidáti s komunistickou minulostí. Znamená to, že pro běžného občana to není až tak zásadní problém?

Václav Havel, který v tomto ohledu neměl také čisté svědomí, by řekl – to jsou paradoxy! Máte ale pravdu, že pro běžného občana to není už dlouho zásadní problém, ale dobře se s ním pracuje v politice, kde bratr nezná bratra a důstojník zpravodajské služby svého agenta. Konečně odkazu na spolupráci Andreje Babiše s pomalu zapomenutou StB tentokrát znovu využil i generál vyzvědač, který dodnes nevysvětlil, na kolik ústav a komu přísahal. Asi opravdu platí, že čeho je srdce plné, tím ústa přetékají.

Proč podle vás Danuše Nerudová, která byla považována za možnou favoritku, propadla? Co jí nejvíce uškodilo?

Kandidátka Nerudová byla prefabrikována podle slovenského vzoru a přehlédla, nebo její loutkovodiči nezaznamenali, že může mít ve svém CV nějaké nesrovnalosti. Podle pravidel běžných na německých nebo rakouských vysokých školách jsou skutky, kterých se v Brně dopustila, neodpustitelné. Ale přesto si myslím, že ránu z milosti jí dal bývalý rektor UK Zima, když upozornil, že v Brně se za diplomy platilo 25 tisíc euro a z této částky dostávala škola pět tisíc a zbytek, tj. 20 tisíc, zprostředkovatelé. Nevím, zda je to pravda, ale autorita rektora UK napovídá, že tomu tak mohlo být. Pak ovšem nepůjde jen o nějakou vadu v CV, ale může to skončit i jako vážné obvinění z trestného činu.

Kampaň před 1. kolem byla vedena v duchu »všichni proti Babišovi«. Jak si vysvětlujete, že i tak získal téměř 35 procent hlasů?

Pirátská kampaň »Pusťte nás na ně!«, která byla nejagresivnějším projevem antibabišismu, se už dvakrát osvědčila, tak proč by se někdo nepokusil ji zopakovat i napotřetí? Zejména, když s definováním pozitivního programu mají mnozí velké problémy a pro některé je to dokonce nemožné.

Už podle prvních vyjádření zástupců vládní koalice, ale také Petra Pavla nebo Danuše Nerudové, která Babiše označila za »velké zlo«, lze očekávat, že kampaň v tomto stylu bude pokračovat i před druhým kolem voleb. Co nás podle vás čeká?

Samozřejmě, jste hodně blízko pravdy. Toto tvrzení je na nejnižší úrovni veřejného diskursu a jen obtížně si umíme představit brutálnější útok na politického oponenta »od prosté holky«, která, podle svých slov, šla do politiky s cílem její vady napravovat.

Pavel hned v prvním vstupu po volbách uvedl, že očekává od Babiše kampaň plnou polopravd a faulů. Babiš na oplátku několikrát poukázal na to, že v osobě Pavla by se na Hrad dostal komunistický rozvědčík. Myslíte si, že takové útoky na protikandidáta jim pomohou získat více voličů?

Musíme to brát jako trochu temperamentní vyjádření v prvních okamžicích vzrušení po oznámení prvních, dokonce ještě oficiálně nepotvrzených výsledků voleb. To neznamená, že nedojde na dehonestující vyjádření, která by mohly používat volební štáby obou kandidátů, ale předpokládám, že budeme ještě překvapení, řečeno cimrmanovsky, až se na scéně objeví nějaký »šrapnel«, který, jak předvedl na své tiskovce Andrej Babiš se zmínkou o spolupráci s KGB, může mít nekonečné množství variant.

V prvním kole byla nezvykle vysoká volební účast. Čemu to přisuzujete?

Důvody jsou různé, domácí i zahraniční, ale hlavní je, že skutečně končí porevoluční, transformační a budovatelská éra občanské společnosti, a to bez ohledu na to, jak dědictví této doby vnímají tři různé generace, které jsou dnes v české politice aktivní. Mnozí mladí si dokonce poprvé zkouší aktivní vstup do politiky, byť na té nejnižší úrovni. A samozřejmě také proto, že jednak stárnou, jednak odcházejí příslušníci »sametových« politických elit a vznikl prostor pro nové osobnosti. Porovnejme si někdy, jen pro zajímavost, věk dosavadních politiků v Evropě, i jinde ve světě, a nenechávejme se mýlit politickými geronty, kteří jsou nám někdy prezentováni jako osobnosti, které rozhodují o budoucnosti naší a někdy i celého světa.

Co lze v tomto směru očekávat v druhém kole. Může dojít ještě k vyšší mobilizaci voličů?

Je to opět jen můj osobní názor, ale myslím si, že hodně nástrojů mobilizace voličů bylo už odloženo jako použité a k dispozici jich už moc není. Dokonce předpokládám, že voliči obou kandidátů budou předpokládat, že už je v jejich prospěch úspěchu dosaženo, a že není třeba druhému kolu věnovat nadbytečnou pozornost. Je to otázka trochu pro psychology a třeba i meteorology, kteří budou předpovídat mráz, déšť, sněžení a nějakou apolitickou situaci, kterou obvykle s politickými událostmi nespojujeme.

Pokud vyhraje Pavel, tak vládní pětikoalice bude mít »pod palcem« nejen Sněmovnu a Senát, ale také Pražský hrad. Bylo by to dobré?

Jistě by to nebylo z hlediska tlaku a vyvažování sil ve veřejném prostoru to nejlepší, ale v politických dějinách naší země to není neobvyklé. Buď, v dobách ohrožení, vytváříme »Národní frontu« v boji proti společnému nepříteli, nebo naopak vedeme válku všech proti všem, i kdyby nás to mělo stát budoucnost.

Jak podle vás dopadne druhé kolo prezidentských voleb. Komu z kandidátů dáváte větší šanci na vítězství?

Prostá volební aritmetika říká, že generál Petr Pavel je jasným favoritem. Ale i česká politika je zajímavá tím, že přináší různá překvapení zejména v dobách, kdy je neočekáváme.

Jana Dubničková

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Bylo by nutné, aby pan Pavel na veřejnosti řekl komu přísahal a kdy skutečně skončil jako špion.Jestli to bylo v roce 1991
    Je mi proti srsti jak Pavel lže.Třkrát zradil. Může zradit i po čtvrté. Jako prezident ………….
    Kde jsou dodnes na něh osobní, vojenské složky.Jestli ještě v Moskvě u KGB. Ono to také působí,že Rusko chce,aby Pavel byl prezidentem.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy