Zaměstnanci u nás nyní zažívají prudký propad reálných mezd, který nemá obdoby v žádné ze zemí OECD, ani v dosavadní historii samostatné ČR. Z analýzy společnosti Cyrrus, kterou dnes představil její analytik Vít Hradil, vyplývá, že k udržení loňské životní úrovně bude letos Čechům chybět asi 170 miliard korun.
Reálné mzdy podle Hradila ve třetím čtvrtletí kvůli vysoké inflaci klesly o 8,9 procenta, za celý rok se pak sníží o 8,3 %. »Objem mezd, který by čeští zaměstnanci v roce 2022 museli dostat navíc, aby si zachovali životní úroveň z roku 2021, dosahuje 170 mld. Kč. Právě o tolik se tedy letos budeme muset ‚uskromnit‘,« uvedl Hradil.
Průměrnému českému zaměstnanci, který pracuje na plný úvazek, tak podle něj za celý letošní rok bude k dosažení předchozího životního standardu scházet 40 000 Kč, tedy 3300 Kč měsíčně. Reálná kupní síla se tak vrátí zpět v čase do roku 2018, vypočetl analytik.
Hlavní důvody pro výrazný převis spotřebitelské inflace nad růstem mezd jsou podle Hradila rusko-ukrajinská válka a z ní vyplývající geopolitický konflikt mezi Západem a Ruskem, a pandemie nemoci covid-19. Jedním z důsledků války bylo omezení dodávek ruských fosilních paliv do Evropy a následný dramatický růst jejich ceny. Pandemie způsobila globální snížení nabídky, když se omezovaly výrobní a přepravní kapacity.
Analytici společnosti Cyrrus na základě svého statistického modelu odhadli, že tento vývoj se projeví v letech 2022 až 2024 růstem počtu krádeží, vyšší spotřebou alkoholu, nárůstem rozvodů, zhoršením vnímaného zdravotního stavu, přibýváním sebevražd, zvýšením podílu mladistvých mimo školu i zaměstnání a snížením důvěry ve vládu. Slabou útěchou může být, že naopak neočekává zhoršení úmrtnosti novorozenců, naděje dožití a četnosti vražd.
(ici)