Zastropování energie zatím zemědělce neuspokojilo

Na společné vlně vystoupili na tiskové konferenci před jednáním tripartity zejména k cenám energií a minimální mzdě prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha a předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

Všichni se shodli, že je důležité, aby zastropování cen energií živnostníků a malých a středních firem, které jsou v případě elektřiny na síti nízkého napětí a v případě plynu podniků s odběrem do 630 megawatthodin (MWh) ročně následovala podobná podpora i pro větší firmy.

»Zastropování cen energií pro maloodběratele dodá alespoň částečnou jistotu pro další fungování tuzemských živnostníků a malých podniků. Pomůže však hlavně firmám, jejichž provoz není tak zásadně energeticky náročný. Přispěje to minimálně k určité míře jistoty, někteří zemědělci nechtěli ani sklízet úrodu, když nevěděli, kolik je bude stát uskladnění,« uvedl Pýcha.

»Pokud zemědělec ví, že ho uskladnění kila jablek bude stát deset korun, nemůže do obchodní sítě prodávat za šet, za osm,« dodal Doležal.

»Někteří podnikatelé říkají, že je to spojeno, vždycky to bude spojeno, když máte nějaký základ, tak samozřejmě ty ostatní třídy se musejí odvíjet o tolik a pokud jde o ceny energií, já mám zpracovaný materiál, který předkládáme Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, jsem členem pracovní skupiny, a tam právě je velice důležitá věc. My si myslíme, že je potřeba předělat celou systemizaci nákupu elektrické energie, protože je něco hrozného, že někdo podává elektrickou energii a ještě za to musí platit v prvopočátku, to jsou ty zálohy, které poskytla vláda, tak si myslíme, že ta cena díky tomu, že máme atomové elektrárny a máme i uhelné elektrárny, Počeradská stejně pracuje jenom pro Německo. Správná cena elektrické energie by měla být na čtyřech korunách a cena plynu na 1,50 Kč a nemělo by to ani postihnout ty výrobce a distributory. Pokud samozřejmě oni nepočítají s velkými zisky, protože ještě stále se diskutuje, jestli budou dodatečně nebo nebudou zdaněni, protože já si myslím, že třeba banky vyvíjejí opravdu značný tlak na to, aby se jich to netýkalo,« řekl Dufek.

Čtvrtek má být velký

Poté Doležal pozval na čtvrteční akci, kde v Kongresovém centru budou jednat evropští ministři zemědělství, které upozorní na nevhodně načasované »zelenání Evropy« v podobě Green Dealu a navazujících strategií, jež budou mít fatální dopady do zemědělské prvovýroby a potravinářství. Zároveň se uskuteční v dopoledních hodinách happening, na kterém se budou rozdávat veřejnosti »poslední české brambory a jablka«, než budou pěstitelé nuceni kvůli současné energetické krizi a environmentálním ambicím Evropské unie utlumit produkci. Jsou pozváni také zástupci agrárních komor Visegrádské skupiny, kteří se účastní jednání organizovaného Agrární komorou ČR v Praze ve dnech 14. a 15. září. Bude představeno společné memorandum, které podepíší během tohoto jednání zástupci organizací sdružujících zemědělce v České republice, Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Litvě, Rumunsku a na Slovensku.

Čeští zemědělci se chystají 15. září znovu vyjet v dopoledních hodinách na silnice po celé ČR, aby upozornili na neudržitelnou situaci v tuzemské zemědělské prvovýrobě. Jejich protestům vyjádřili podporu zemědělské organizace napříč střední a východní Evropou.

Malým zemědělcům to vyhovuje

Vláda v pondělí oznámila, že maximální ceny pro maloodběratele u silové elektřiny stanoví na šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), u plynu na tři koruny za kWh. Cenový limit se bude týkat i. Vliv na výši záloh bude mít cenový strop od listopadu.

Asociace malých a středních podniků ČR žádala zastropování cen energií už od letošního jara. Aktuální krok vlády proto uvítala. »Jelikož je současné zastropování zaměřeno na maloodběratele, je zřejmé, že jde primárně o pomoc pro podnikatele, jejichž provoz není energeticky zásadně náročný,« upozornil předseda představenstva asociace Josef Jaroš.

Připomněl, že stejně zásadní ovšem bude finální podoba pomoci středním podnikům a průmyslu. Tu by měla vláda představit ve středu. »Zde dlouhodobě, kromě zastropování, voláme i po přímé finanční pomoci na bázi dočasného krizového rámce,« řekl Jaroš. Jednání s vládou o možnosti případné podpory podle něj zatím pokračují.

Za stejné ceny jako maloodběratelé by měly elektřinu a plyn nakupovat samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Vláda vedle toho podle premiéra Petra Fialy (ODS) připravuje i opatření pro větší podniky a průmysl. Řešení pro ostatní firmy vláda představí ve středu po jednání se zástupci podnikatelských svazů a s ohledem na evropské řešení vysokých cen energií.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy