Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Po zhruba desetihodinovém jednání to oznámili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení. Na případném zastropování ceny plynu ale ke shodě opět nedošlo, před konečným rozhodnutím má být ještě zpracována analýza možných dopadů.
»Pevně věřím, že výsledky této dohody pocítíme velmi brzy,« prohlásil Michel po jednání.
Debata šéfů členských zemí vycházela z úterního návrhu Evropské komise, která navrhla mimo jiné zahájit společné nákupy plynu, vytvořit mechanismus nouzového omezení ceny plynu nebo přijmout pravidla solidarity mezi členskými zeměmi. Lídři se shodli na podpoře všech tří bodů a vyzvali komisi, aby urychleně přišla s konkrétními řešeními. Kolektivní nákupy plynu mají být podle nich dobrovolné s výjimkou plnění 15 procent objemu plynových zásobníků, jehož se mají týkat povinně.
Trvající komplikace představuje zejména spor o stanovení maximálních cen plynu, které požaduje většina unijních států, mají však o něm často různé představy. Zejména Německo pak cenový strop stále odmítá. Lídři nakonec jeho případné zavedení podmínili předcházející analýzou finančních dopadů a tím, že nepovede ke zvýšení spotřeby plynu. Splnění těchto a dalších stanovených podmínek může podle odhadů unijních činitelů jeho uvedení do praxe výrazně oddálit.
Podle Leyenové lídři během summitu hovořili o dvou různých variantách cenového stropu. Jeden by se týkal plynu využívaného k výrobě elektřiny, druhý virtuálního uzlu Title Transfer Facility (TTF), který je pro ceny plynu v EU rozhodující.
Lídři také chtějí, aby EU zkraje příštího roku stanovila nový referenční cenový index plynu, který by lépe odpovídal současné situaci na trhu než právě TTF. Ten je podle nich reprezentativní pro plyn proudící potrubím, v současnosti však již v Evropě převládá zkapalněný plyn LNG.
»Nyní máme velmi dobrá vodítka, abychom dále pracovali na otázce cen energií,« prohlásila Leyenová. Komise podle ní představí své návrhy ministrům energetiky příští úterý.
Na vztahy s Čínou se názory liší
Dnes měli prezidenti a premiéři zemí EU probrat další zahraničněpolitická témata. Patrně odsoudí ruské pokusy o anexi ukrajinských území a budou hovořit o dalším tlaku na Rusko. Chtějí také pohrozit dalšími sankcemi Bělorusku, pokud by se zapojilo do ruské invaze. Chystají se rovněž vyzvat k uvolnění zbývajících tří miliard eur (73,5 miliardy korun) z dosud schválené makroekonomické pomoci Ukrajině a opět se zavázat k podpoře její poválečné rekonstrukce.
Z debaty o směřování budoucích vztahů s Čínou ale nemají vzejít žádné písemné závěry. Diplomaté očekávají, že lídři unijních států dají najevo různé pohledy svých zemí na přístup k Pekingu.
(ici, čtk)