Zase ten Pastrňák! Češi zdolali Nory a jsou zpět na vítězné vlně

Že by se český hokejový tým na MS konečně opravdu rozjel? Že by se vrátil k povedené přípravě a dal zapomenout na historickou blamáž proti Rakousku i na »druhé housle« proti Švédům? Vypadá to tak. Dnes si poměrně v pohodě poradil s Nory a před vyvrcholením skupiny je na třetím místě a stále drží naději na první příčku, výhodnou pro nasazení do čtvrtfinále.

Češi dnes vyhráli 4:1 a určitě to nebyla taková jízda jako před dvěma dny v první třetině proti Lotyšům. Norsku se určitě netočila hlava jak na centrifuze. Ale na ledě byl jeden rozdílový hráč. A ten se jmenuje David Pastrňák. Od té doby, co po fiasku s Rakouskem posílil český tým, vypadá herní projev i atmosféra v týmu úplně jinak. Jako když porovnáte rychlovlak s lokálkou. A není divu, že právě hvězda z NHL dala včera dva důležité góly. Ten první v přesilovce v první třetině otevřel skóre, ten druhý v úvodu třetí dvacetiminutovky ukázal, jak může být hokej jednouchý. Z trestného střílení suverénně »vymáchal« gólmana Arntzena. To už naši vedli 3:0.

Ale abychom byli spravedliví – od branky Jakuba Vrány v 23. minutě na 2:0 byli paradoxně lepší Seveřané a několikrát zle zatopili před svatyní gólmana Vejmelky. Než je zase vrátil zpátky na zem Pastrňák. Snížení na 1:3 přišlo ve 45. minutě v oslabení, kdy se trefil Hoff. To byla výstavní akce, ale jinak už Norové, navzdory sérii přesilovek, nepředvedli nic, co by svěřence Kariho Jalonena donutilo klepat se o výsledek jako pověstný sulc. Navíc v power play si připsal třetí bod z utkání, tentokrát za asistenci, David Pastrňák – posledním střelcem duelu se stal Roman Červenka, jenž gólem do prázdné branky zaznamenal již jedenáctý bod na MS a vrátil se do vedení v kanadském bodování turnaje.

»Byla to skvělá a moc důležitá výhra, tři body jsme si zasloužili. První a třetí třetina patřily nám, ve druhé jsme začali hrát až moc bohorovně a na krásu, bez pokory. Ztráceli jsme puky při přechodu do útoku a Norové tam měli své šance. Na konci tam byla spoustu emocí. Líbilo se mi, jak hráči drželi spolu,« zhodnotil zápas kouč Jalonen. »Vždycky je dobré dát první gól proti papírově slabším soupeřům. Byl to pro oba důležitý zápas, o čtvrtfinále šlo nám i Norům, takže nějaká nervozita tam byla na obou stranách. S hrou spokojení tedy určitě nejsme, naštěstí je výsledek pro nás ale dobrý. Oni nás ve druhé třetině při hře pět na pět přehráli obrovsky, měli tam pár zámků v obranném pásmu. Všechno to vznikalo ale z našich chyb, ztráceli jsme hodně puků, nedrželi se v útočném pásmu,« připojil hrdina David Pastrňák.

Takže – jaké je resumé z dnešní výhry? Pokud porazíme v pondělí a v úterý Američany i domácí Finy za tři body, skončíme nejhůře druzí. Kdyby Švédsko ve zbývajících dvou duelech ztratilo byť jen jediný bod a současně platila výše uvedená podmínka, byli by čeští hokejisté zároveň i vítězi skupiny B. Klíčovou branou na ose úspěch vs. neúspěch však bude až čtvrtfinále. K jeho jistotě již Čechům chybí jen bod. A teoreticky nebude potřeba ani on. Jenže takhle uvažovat nikdo nechce – vždyť čtvrté místo ve skupině by bylo zklamáním. Díky Davidu Pastrňákovi a dalším posilám je potřeba myslet výše.

ČR – Norsko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Pastrňák (Krejčí, Červenka), 23. J. Vrána (Černoch, Kundrátek), 41. Pastrňák z trest. střílení, 59. Červenka (Pastrňák, Krejčí) – 45. Hoff (Trettenes, Haga). Rozhodčí: Frandsen (Dán.), MacFarlane (USA) – Niittylä (Fin.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6015.

ČR: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, D. Sklenička, Šimek, Jordán – Pastrňák, Krejčí, Červenka – H. Zohorna, Hertl, Blümel – J. Vrána, Kämpf, Smejkal – M. Stránský, Černoch, Flek. Trenér: Kari Jalonen.

Norsko: Arntzen – Johannesen, Lilleberg, Krogdahl, Nörstebö, Rokseth, Kasastul, Bull – K. Olimb, M. Olimb, Rosseli Olsen – Martinsen, Haga, Röymark – Hoff, Trettenes, Jakobsson – Salsten, Rönnild, Brekke Henriksen. Trenér: Petter Thoresen.