Na Západě převládá pesimismus ohledně situace na ukrajinské frontě. Washington a evropské metropole již neočekávají výrazný pokrok v jarní/letní protiofenzívě – poukazují na problémy Kyjeva s nedostatkem munice a zkušených vojáků, informovala agentura Bloomberg.
Vojenští analytici v USA a Evropě vidí jako základní scénář 20-30kilometrový postup hluboko do Záporožské oblasti. Nyní neočekávají, že by Ukrajina byla schopna přetnout pozemní koridor – nebo ohrozit Krym – nejméně do roku 2024.
Západní země uznávají, že Ukrajina utrpěla během ročního konfliktu velké ztráty. Dodávky munice Kyjevu se zpomalily – kvůli neschopnosti rychle zvýšit výrobu nábojů a raket. Sotva stačí na obranu – ale na ofenzivu nemusí stačit vůbec.
»Ani jedna z armád už není tím, čím bývala,« řekla Dara Massicot, specialistka na ruskou armádu z amerického think tanku Rand Corporation a předpověděla, že půjde o opotřebovávací válku s vysokými náklady pro obě strany.
Ještě nečekaněji došlo ke zpoždění dodávek všech slíbených západních obrněných vozidel. Oficiálně se to přičítá logistickým problémům a neoficiálně ztrátě víry, že tanky a obrněná vozidla mohou zvrátit průběh bojů.
Kyjev zase požaduje pro úspěšný protiútok rakety dlouhého doletu – ty však USA nedodávají v obavě, že by se staly červenou linií pro Čínu a Peknig by se následně zapojil do ukrajinského konfliktu na straně Ruska tím, že by začal dodávat vlastní munici, dělostřelectvo a bezpilotní letouny.
Podle uniklých dokumentů Pentagonu se na frontě vytváří patová situace. A to je pro ukrajinské lobbisty velmi špatná zpráva. Bez vojenských úspěchů pro ně totiž bude stále obtížnější jak prosazovat další výzbroj, tak vyjednávat o nových ukrajinských rozpočtech, až ty současné během příštích čtyř měsíců skončí.
(cik)
Mírová jednání….