Zaměstnanci východočeských nemocnic dostanou mzdové zvýšení i odměnu

Zaměstnanci v nemocnicích Královéhradeckého a Pardubického kraje dostanou přidáno, a to díky vstřícnému postoj krajských vlád i odborům. Ve dvou tiskových zprávách zaslaných na adresu redakce iportaL24.cz to konstatoval Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

Odboráři z krajských nemocnic v Královéhradeckém kraji jednali s hejtmanem Petrem Koletou, radním pro zdravotnictví Jiřím Maškem a zástupci zaměstnavatelů v úterý 14. ledna. Setkání se zúčastnily také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a místopředsedkyně tohoto odborového svazu Jana Hnyková. Hlavním tématem diskuse bylo zvýšení mezd zaměstnanců krajských nemocnic a úhradová vyhláška na rok 2025.

Úhradová vyhláška uškodí nemocnicím i pacientům

Účastníci jednání se shodli na tom, že letošní úhradová vyhláška má negativní dopad na financování nemocnic. Je represivní, žene zdravotnická zařízení do ztráty a nepřináší ani zlepšení dostupnosti péče pro pacienty.

Žitníková sdělila, že odbory s návrhem vyhlášky nesouhlasily a snažily se její parametry ovlivnit. Ministerstvo zdravotnictví bohužel nereagovalo ani na dohody o zvýšení platů ve veřejných službách, ani na potřeby pacientů.

Paradoxní je zejména to, že při stárnutí populace a rostoucích potřebách zdravotní péče vyhláška omezuje nemocnice na ošetření maximálně 100 % pacientů z předchozího roku, přičemž ideální počty výkonů stanoví na 98 %. V případě, že nemocnice překročí tato omezení a ošetří více pacientů, budou penalizovány snížením plateb ze zdravotního pojištění.

Předsedkyně Žitníková zároveň připomněla problémy se získáním a udržením zaměstnanců ve zdravotnictví a zdůraznila, že bez lidí se péče poskytovat nedá. 

Kraj musel zafinancovat vyšší mzdy už loni

Zaměstnavatelé opakovaně uvedli, že současná úhradová vyhláška jim neumožňuje zvýšit mzdy. Situace v nemocnicích v kraji je dokonce natolik závažná, že pokud by kraj nedofinancoval loňské zvýšení mezd, tak většina nemocnic skončí ve ztrátě. 

Hejtman Petr Koleta i radní Jiří Mašek (oba ANO) deklarovali, že si práce zdravotníků velmi váží a podporují fungování regionálních nemocnic. Proto je v krajském rozpočtu částka 100 mil. korun, která nemocnicím kompenzuje zvýšení mezd z roku 2024. Oba také zdůraznili, že kvalitní a dostupná péče je přímo závislá na kvalifikovaném a motivovaném personálu a poděkovali všem zaměstnancům nemocnic za jejich práci.

Zvýšení o 1400 Kč bude, díky milionům od kraje

Účastníci jednání se dohodli, že se mzdy v krajských nemocnicích zvýší stejně jako v nemocnicích příspěvkových organizacích, tedy o 1400 Kč. Kraj toto navýšení dofinancuje dalšími sty miliony korun. Celkem je tedy z krajského rozpočtu vyčleněno 200 milionů na mzdy.

Zároveň bylo dohodnuto, že zaměstnanci nemocnic budou moci v roce 2025 za stanovených podmínek čerpat až tři dny individuálního placeného volna. Na závěr se všichni účastníci jednání shodli, že je nutné řešit financování zdravotnictví na celostátní úrovni. Náklady na péči, včetně nákladů na platy a mzdy, mají pokrývat úhrady ze zdravotního pojištění.

Poděkování od hejtmana Netolického

V Pardubickém kraji jednaly předsedkyně Žitníková a členky krajské rady OS zdravotnictví a sociální péče ČR s hejtmanem Martinem Netolickým (SOCDEM) o den později, tedy ve středu.

V úvodu setkání hejtman poděkoval odborářkám za průběh kolektivního vyjednávání. »Součástí dohody je plošné navýšení tarifních mezd všem zaměstnancům o 1400 korun, zahrnutí 3% úhradového příplatku do základního tarifu u kategorií, u nichž tak nebylo učiněno v loňském roce, a především plošná odměna ve výši sedmi tisíc korun vyplacená v lednové výplatě,« zopakoval hejtman vybrané parametry kolektivní smlouvy a poděkoval odborům za dlouhodobě velmi otevřenou a korektní komunikaci.

Odborový svaz ocenil především otevřené jednání a možnost komunikace s vedením kraje. »Ze strany našeho odborového svazu jsme především rádi, že máme možnost s vedením kraje debatovat dlouhodobě na velmi korektní úrovni. Samozřejmě je pro nás důležité, že je ve vedení kraje kontinuita a především znalost naší problematiky. O to více je to podstatné v době, která ve zdravotnictví není jednoduchá, protože platná úhradová vyhláška je nestandardní a žene nemocnice do ekonomických ztrát. Proto jsme také s podobou vyhlášky za náš odborový svaz nesouhlasili,« zopakovala Žitníková stanovisko sdělené v Královéhradeckém kraji.

V další části jednání se znovu otevřela personální situace ve zdravotnictví a sociálních službách. Odbory poukázaly na očekávání zaměstnanců krajských nemocnic a zařízení sociálních služeb a pak také na zvýšení konkurence ve vztahu k soukromým poskytovatelům, a to především v oblasti následné a specializované péče. Přednesly obavy odborářů z Nemocnice v Ústí nad Orlicí z odchodů všeobecných sester a opět připomněly, že bez lidí se péče poskytovat nedá.

Řešilo se také dofinancování zdravotnické záchranné služby, která stejně jako nemocnice nemá finanční prostředky na zvýšení platů. Hejtman Netolický sdělil, že se situací zabývá a že kraj bude tuto oblast řešit v průběhu roku případným dofinancováním.

Zdravotnictví a sociální služby jsou jednou z priorit kraje

Hejtman odborářky seznámil s připravovanými investičními akcemi kraje ve zdravotnictví, a to s akcentem na rozvoj svitavské nemocnice, budování spojovacího krčku mezi pavilonem centrálního urgentního příjmu a budovami 19 a 27 v rámci pardubické nemocnice.

V závěru jednání hejtman Netolický odbory znovu ubezpečil, že zdravotnictví a sociální služby jsou jednou z priorit kraje. Účastníci jednání se shodli také na tom, že ve financování veřejných služeb má nezastupitelnou roli stát a není možné kraje zatěžovat dalšími činnostmi, na které nejsou peníze. Odborový svaz proto podporuje školské odbory v jejich snaze o zachování financování nepedagogů ze státního rozpočtu.  

(svo)

FOTO – Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy