Čerstvá data Českého statistického úřadu o tuzemské produkci rozhodně nevzbuzují optimistická očekávání. Průmyslová výroba v dubnu vzrostla meziročně jen o 1,2 procenta (ve stejném měsíci před rokem přitom klesla o 3,8 %) a ve srovnání s letošním březnem byla nižší o 1,9 %. Stavební produkce v dubnu klesla meziročně o 6,4 % (loni růst o čtyři procenta) a meziměsíčně se snížila o 3,4 %. Jen bilance zahraničního obchodu může alespoň trochu uspokojit, protože skončila přebytkem ve výši 8,4 miliardy korun, což byl meziročně o 36,6 mld. Kč lepší výsledek. Stojí za ním ale především značný pokles dovozu.
Připomeňme, že v březnu zaznamenal průmysl meziroční růst o 2,2 %, stavebnictví si i kvůli vyšší srovnávací základně před rokem pohoršilo o šest procent a obchodní bilance skončila s přebytkem ve výši 15,9 mld. Kč.
Pokles ve většině průmyslových odvětví
»Stejně jako v přechozích měsících dubnový výsledek průmyslu ovlivnila zejména loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Průmyslových odvětví, u kterých meziročně produkce vzrostla, však opět ubylo,« uvedl Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů meziročně vzrostla o 30 %, meziměsíčně však byla o pět procent nižší. V porovnání s loňským dubnem vzrostla produkce ještě ve výrobě elektrických zařízení (zejména těch souvisejících s automotive), v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a ve farmaceutickém průmyslu, kde se však také projevila nižší srovnávací základna.
Snížení produkce zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví. »Pokles produkce pokračoval zejména ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství či v chemickém průmyslu. Meziměsíčně produkce většiny odvětví spíše stagnovala,« dodplnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích v běžných cenách v dubnu vzrostla meziročně o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se podle statistiků snížily meziročně o 1,6 %, tuzemské ale vzrostly o 11,3 %. Meziměsíčně hodnota nových průmyslových zakázek zůstala na stejné úrovni. Meziroční srovnání bylo stejně jako produkce ovlivněno zejména nízkou loňskou srovnávací základnou v automobilovém průmyslu – v dubnu minulého roku přibylo v tomto odvětví nejméně zakázek z celého roku. Stejný vliv se projevil rovněž v 16procentním růstu hodnoty nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízeni a ve farmaceutickém průmyslu. O téměř čtvrtinu klesla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a v chemickém průmyslu, dodal ČSÚ.
Klesá i zaměstnanost v průmyslu, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v dubnu snížil meziročně o 1,7 %.
Stavebnictví dál v červených číslech
»Stavební produkce v dubnu zrychlila svůj meziroční pokles a byla nižší o 6,4 %. K tomuto poklesu přispěly oba její segmenty,« konstatoval Matějka. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 5,3 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo pokles o 9,4 %.
Stavební úřady vydaly v dubnu 6387 stavebních povolení, meziročně o 10,9 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 53,9 mld. Kč a vzrostla o 14,1 %.
Počet zahájených bytů klesl meziročně o 24,6 % na 2685 bytů, počet dokončených bytů vzrostl o 40,6 % na 4264 bytů.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 1,5 %.
Bilanci vylepšil především pokles dovozu
Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v dubnu podle předběžných údajů ČSÚ přebytkem ve výši 8,4 mld. Kč, meziročně o 36,6 mld. Kč lepším.
Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména meziročně o 21,2 mld. Kč menší schodek v obchodu s ropou a zemním plynem, a to díky poklesu cen na světových trzích i nižšího dovezeného množství. Přebytek v obchodu s motorovými vozidly stoupl o 10,2 mld. Kč. Dále se zmenšil deficit v obchodě se základními kovy (o 4,6 mld. Kč) a rafinovanými ropnými produkty (o 3,9 mld. Kč).
Nepříznivý vliv na celkové saldo měl naopak zejména horší výsledek v obchodu s elektrickými zařízeními, a to o 3,1 mld. Kč (přechodem z aktiva do pasiva). Záporná bilance v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se zvětšila o 2,1 mld. Kč a přebytek obchodu s produkty lesnictví a těžby dřeva klesl o 1,4 mld. Kč.
Bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky se v dubnu v souladu s dlouhodobým trendem zlepšila meziročně o 14,7 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se pak zmenšil o 22 mld. Kč.
Vývoz vzrostl v dubnu meziročně o 2,3 % na 347,9 mld. Kč, zatímco dovoz klesl o 7,8 % na 339,4 mld. Kč.
»Obchodní bilance za duben se meziročně zlepšila téměř o 37 mld. Kč. V přebytku skončila díky meziročně vyššímu vývozu motorových vozidel a výrazně nižšímu dovozu zemního plynu. Ve stejném období předchozího roku zde byla signifikantní snaha o předzásobení se, a to s ohledem na nejistotu budoucích dodávek a vývoje cen této strategické suroviny,« vysvětli Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.
Dodejme, že v lednu až dubnu letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 49,8 mld. Kč ve srovnání s deficitem 40,2 mld. Kč ve stejném období předchozího roku. Vývoz stoupl od počátku roku o 8,2 % a dovoz se zvýšil o 1,7 %.
Ivan Cinka