Zákon slibující podporu bydlení podle opozice neobsahuje nic, co by mohlo alespoň zpomalit zdražování bydlení

Vládní návrh zákona o podpoře bydlení, který ve Sněmovně prošel úvodním kolem projednávání, má podporu části odborné veřejnosti. Mikoláš Opletal z iniciativy Za bydlení návrh vnímá jako smysluplný kompromisní výsledek koaličních jednání. Jiného názoru je opozice, podle níž se stát stane novým obchodníkem s chudobou. Její návrhy na zamítnutí nebo vrácení předlohy však neuspěly.

Návrh si klade za cíl vytvořit systémovou podporu pro lidi ohrožené bytovou nouzí. Podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) se zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení. Lidí ohrožených bytovou nouzí a souvisejícími potížemi je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v tuzemsku asi 1,6 milionu.

Jedním z hlavních cílů zákona je podle MMR postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154 000. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. Vláda si od předpisu slibuje také úspory na nákladech spojených s bytovou krizí. »Stávající neřešení bytové nouze je pro státní pokladnu velmi drahé,« prohlásil Bartoš. Výdaje spojené s bytovou nouzí podle něj přesahují čtyři miliardy korun. »Do toho systému podpory jsme ve vládním návrhu nezařadili nic, co by se dříve v praxi neosvědčilo. Nástroje zákona jsou odzkoušeny zhruba v 70 projektech napříč Českou republikou, městy, obcemi i řadou organizací, které v tomto často suplují právě roli státu,« popsal ministr.

»Ještě není vyhráno, ale schválení zákona v prvním čtení je každopádně skvělou zprávou. Zhruba dva měsíce zpátky vypadala situace tak, že se zákon zasekne v koaličních vyjednáváních a zažijeme další volební období, kdy se s dostupností bydlení a jeho udržením v České republice nestane nic. Vítáme, že vláda bere své programové prohlášení vážně a podpořila legislativu přímo zaměřenou na ukončování bytové nouze v ČR,« okomentoval výsledek úvodního jednání Opletal.

Zákon v průběhu vládních vyjednávání prošel řadou dílčích úprav. »Stávající vládní návrh vnímáme jako kompromisní výsledek koaličních jednání, který je nadále smysluplný a odpovídá námi stanoveným základním principům funkčního zákona na podporu v bydlení. Nevidíme však prostor pro další případné omezování úvazků a lidských kapacit pro naplňování agendy a podpůrných opatření, které zákon předpokládá,« uvedl Opletal.

Zákon nepodporuje vybudování žádného bytu

Opozice je však jiného názoru. Poslankyně ANO Eva Fialová navrhla zákon zamítnout nebo vrátit k dopracování. Návrh podle ní vynechává osoby, které sice na bydlení dosáhnou, ale náklady na bydlení jsou pro ně vysoké. Zákon nepodporuje vybudování žádného bytu, ale zavádí nové pozice a ukládá další povinnosti obcím s rozšířenou působností, míní. »Stát se stane novým obchodníkem s chudobou, a ještě bude tyto nekalé praktiky podporovat ještě více ze státních peněz,« uvedla. Varovala před zhoršením situace v místech, kde je větší množství vyloučených lokalit.

Lenka Knechtová (ANO) upozorňovala, že obce s rozšířenou působností budou potřebovat vhodné prostory, kde se klient bude cítit pohodlně, protože bude muset sdělovat citlivé informace o své osobě.

Podle poslankyně SPD Karly Maříkové předložený zákon »nedostupnost vlastního bydlení skoro vůbec neřeší«. »Nenajdeme v něm nic, co by mohlo aspoň teoreticky, když už ne zlevnit, tak alespoň zpomalit zdražování bydlení,« uvedla.

Bytová krize se podle ní dorostla do rozměrů, kdy potíže s bydlením neřeší jen sociálně slabé rodiny nebo senioři, ale prakticky celá střední třída a mladé rodiny především. »Stalo se z ní jedno z hlavních politických témat a vláda Petra Fialy otázku bydlení zařadila mezi hlavní priority svého programového prohlášení. Pro řešení krize ale zatím udělala jen málo a i u tohoto mála často sklidila kritiku. Vůbec největším trumfem středo-pravicového kabinetu měla být podpora nové výstavby, a to se nestalo,« uvedla Maříková a připojila se k návrhu na zamítnutí předlohy.

Poslanec ANO Robert Stržínek označil způsob financování projektu za sociální inženýrství. »Tímto systémem jeden byt podporujeme částkou 40 tisíc korun měsíčně! To je naprosto neefektivní způsob!« uvedl.

Zákon počítá se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Návrh je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované MMR, jejímž cílem je krom jiného také zajistit potřebné investice na výstavbu a rekonstrukce dostupných nájemních bytů.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy