Zákon o podpoře bydlení musí být schválen ve smysluplné podobě, upozorňují odborníci

Bytová nouze se v České republice nadále prohlubuje a jak organizace zabývající se touto problematikou, tak i například obce by uvítaly ukotvení funkčních nástrojů jejího předcházení a potlačování. K tomu by měl přispět zákon o podpoře bydlení, k jehož přijetí se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. Projednání normy se ale stále odkládá a je otázka, zda se do konce volebního období vůbec stihne schválit.

Cestu zákona bedlivě sledují všechny organizace, které apelují na politiky k jeho urychlenému přijetí. Iniciativa Za bydlení vládní předlohu vyhodnotila jako velmi dobrou. »Znepokojuje nás proto, když ve veřejné i odborné debatě zaznívají zavádějící informace, a to jak ohledně návrhu samotného, tak ohledně možnosti řešení a prevence vyloučení ze standardního bydlení obecně,« uvedl mluvčí iniciativy Mikoláš Opletal. Apeloval proto na politiky, aby reflektovali jejich doporučení týkající se základních parametrů a zacílení zákona.»Tato doporučení nevycházejí ‚od stolu‘, ale z praxe a jsou podepřená daty řady aktérů, kteří se problematice předcházení a potlačování bytové nouze dlouhodobě věnují,« doplnil Opletal.

Ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová připomněla, kdo všechno jsou lidé v bytové nouzi či jejím ohrožení. Jedná se o lidi s handicapem, duševním onemocněním, rodiče samoživitele, osaměle žijící seniorky či mladé lidi opouštějící dětské domovy a další instituce. »Ti všichni jsou ohroženi bytovou nouzí a potřebují funkční Zákon o podpoře bydlení. Často se také nemluví o obětech domácího násilí, které zůstávají ve společné domácnosti s násilníkem z důvodu nedostupné alternativy bydlení,« uvedla Bírová.

Nedělat změny na poslední chvíli

Také zástupci obcí věří, že zákon pomůže s řešením bytové nouze rodin i jednotlivců. »Města a obce nemají dostatek vlastních bytů a vítáme proto, že skrze garance bude možné zabydlovat lidi i do soukromých nájemních bytů. Zákon by měl být schválen ideálně v takové podobě, v jaké prošel vládou, v té chvíli totiž v dostatečné míře reflektoval připomínky měst, obcí a dalších aktérů. Mnoho změn v legislativě takto na poslední chvíli by mohlo fungování zákona z našeho pohledu ohrozit,« uvedl v tiskové zprávě první náměstek primátora města Chomutov Milan Märc.

Za přijetí zákona se přimlouvá také organizace Asistence. »Žít svobodně a samostatně je zásadní pro každého člověka a není tomu jinak ani u lidí s postižením. Ti k tomu ale potřebují mít vytvořené odpovídající podmínky, k čemuž se naše společnost zavázala i v mezinárodním kontextu. Jedná se zejména o cenově dostupné bezbariérové bydlení a návaznou podporu. I pro člověka bez postižení je dnes velmi obtížné sehnat si nájemní bydlení, o to náročnější je to pro lidi s postižením. Je proto zásadní, aby byl schválen zákon o podpoře bydlení v takové podobě, která skutečně pomůže všem, kdo to potřebují,« uvedl její ředitel organizace Erik Čipera.

K přijetí zákona o podpoře bydlení vyzývá kromě odborné veřejnosti a zástupců obcí postižených bytovou nouzí i široká veřejnost.

Zákon je ve Sněmovně před druhým čtením. Minulý týden ho projednal garanční výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj, zda se jeho schválení do konce volebního období stihne, ale jisté není.

(jad)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy