Objem poskytnutých hypoték se v říjnu oproti předchozímu měsíci zvětšil o 18 procent na 16,1 miliardy korun. Z meziročního pohledu byl přitom více než dvojnásobný (+123 %), což je ovšem dáno tím, že aktuální údaje se srovnávají s velmi nízkými hodnotami z druhé poloviny minulého roku. Za silnější říjnovou aktivitou stojí podzimní akční nabídky bank v kombinaci se zmírněním pravidel ze strany ČNB z poloviny letošního roku. Objem hypoték však i přes opticky velmi silný meziroční růst dál zůstává o 50 % nižší než v říjnu roku 2020. Uvádí to dnes na svém webu Česká bankovní asociace (ČBA) ve zprávě o aktuálních údajích Hypomonitoru, do něhož dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na tuzemském trhu. Úrokové sazby podle Hypomonitoru v říjnu pokračovaly v mírném poklesu a dostaly se na úroveň 5,71 %, což je nejnižší letošní hodnota.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2023/11/photo_2023-11-15_07-37-00.jpg)
Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v říjnu dosáhl 13,2 mld. Kč po zářijových 11,3 mld. Kč. Znamená to meziměsíční nárůst o 17 %. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 2,9 mld. Kč oproti 2,3 mld. Kč o měsíc dříve. Počet nově poskytnutých hypoték se v říjnu zvýšil na 4,1 tisíce, což je nejvyšší hodnota od června minulého roku. Přesto se nadále jedná o nízký počet ve srovnání s rokem 2020, kdy se průměrný měsíční počet nových hypoték pohyboval kolem 6,7 tis. a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tis., připomíná ČBA.
Úrokové sazby budou klesat jen velmi pomalu
Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v říjnu opět mírně poklesla, a to na 5,71 % ze zářijových 5,74 %. Zůstává tak nejnižší od července minulého roku, tj. za poslední rok. Přesto však hypoteční sazby zůstávají mezi nejvyššími za poslední dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby v posledních měsících také mírně klesají, stále se však drží v průměru kolem šesti procent, kde se pohybují od poloviny loňského roku, uvádí ČBA.
Shrnutí objemu poskytnutých hypoték a průměrných úrokových sazeb za říjen 2023
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2023/11/photo_2023-11-15_07-09-03.jpg)
»Trh v současnosti předpokládá, že základní sazba ČNB se na konci příštího roku bude pohybovat poblíž čtyřem procentům. I přes očekávaný pokles hlavní sazby ČNB o tři procentní body je výhled na delší úrokové sazby stabilnější, a právě tyto úrokové sazby jsou pro úrokové sazby hypoték klíčové. Ačkoli tak hypoteční sazby budou nadále postupně mírně klesat, nelze očekávat obdobně rychlé snižování, jako v případě hlavních sazeb centrální banky,« říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.
Měsíční splátka vysoko nad »normálem«
Průměrná výše hypotéky v říjnu pokračovala v mírném růstu a dostala se na 3,2 mil. Kč. Jde tak o nejvyšší hodnotu od března minulého roku. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 mil. Kč, od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku (2,83 mil. Kč). Od té doby se postupně zvyšuje.
Scénáře vývoje měsíční splátky pro různé délky splatnosti hypotéky udává tabulka níže. Z ní je patrné, že růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o zhruba 1,5 tis. Kč. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená současná hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.
Měsíční splátka průměrné hypotéky v závislosti na délce splatnosti a úrokové sazbě
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2023/11/photo_2023-11-15_07-09-10.jpg)
Loni se hypoteční trh propadl o 64 %
Za celý rok 2022 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v objemu 197 mld. Kč, meziročně o 63,6 % menším. »Ačkoli rok 2021 byl z pohledu aktivity na hypotečním trhu výjimečný a meziroční propad v roce 2022 byl očekávatelný, aktivita na hypotečním trhu byla v loňském roce téměř o 40 % nižší i ve srovnání s rokem 2020. A to je potřeba brát v potaz i skutečnost, že první polovina minulého roku byla ještě relativně silná a teprve druhé pololetí roku 2022 ukázalo, jak se citelně hypoteční trh ochladil,« dodává ČBA.
(ici)