Policisté uvedli na Twitteru, že se začali zabývat rasistickými urážkami, které od jednoho z účastníků čtvrteční demonstrace proti vládě a České televizi (ČT) zazněly směrem k redaktorovi ČT Richardu Samkovi.
»Kriminalisté se již případem tohoto slovního ataku na redaktora ČT zabývají a věc šetří,« uvedla dnes policie. Na rasistické urážky Samka upozornil v pátek server Romea.cz a zveřejnil video natočené během protestu.
»Vždy se snažím s těmi lidmi o tom mluvit, proč mi nadávají a proč mi takové věci říkají. Ani v tomto případě jsem neudělal výjimku. Šel jsem tedy za tím mužem. Nejprve jsem mu poděkoval, že mne tak hezky oslovil a chtěl jsem vědět, proč mi říká ‚cikánskej parchant‘? Měl své vysvětlení. Když prý my (myšleno ČT) nazýváme jeho a demonstrující ruskými šváby, může on říkat toto. Důrazně odmítám jeho tvrzení. Redaktoři České televize nikdy o demonstrujících takto nehovořili, nehovoří a hovořit nebudou,« uvedl Samko.
Už v pátek kriminalisté oznámili, že se zabývají případem, kdy jeden z účastníků stejného protestu 17. listopadu v Praze napadl novináře Radka Bartoníčka. Server Aktuálně.cz v pátek zveřejnil video ukazující dění při protestu, jehož organizátorem byl Ladislav Vrábel, a komentář napadeného reportéra. Policie uvedla, že se videem zabývá a zjišťuje, zda byl porušen zákon či nikoliv.
Bartoníček uvedl, že při demonstraci mapoval celkové dění, dělal rozhovory a natáčel dav před sebou. Někteří jedinci se ho během té doby snažili dostat mimo čelo průvodu, přestože nikomu nebránil v pohybu. »Jeden z nich mi srazil mobilní telefon, kterým natáčím,« doplnil. »Redakce našeho on-line deníku se ohrazuje proti vnímání role médií a novinářů jakožto subjektů konfliktů či jako reprezentantů jakékoliv strany sporů, o kterých nezávisle informujeme,« uvedlo vedení Aktuálně.cz.
Protestu proti vládě a ČT se ve čtvrtek zúčastnily tisíce lidí. Redaktor Samko byl i na pietním aktu v prostorách Ruzyňských kasáren na Praze 6 k uctění popravených představitelů českých vysokoškolských studentských spolků, po uzavření českých vysokých škol německou nacistickou okupační správou dne 17. listopadu 1939, kde k žádnému konfliktu nedošlo.
Nelze tvrdit, že se nemůžeme divit ošklivým slovem směrem k někomu, kdo se sám v médiích ošklivými slovy vyjadřuje třeba k demonstrantům. Nelze pouze tvrdit, že je svoboda slova. Nelze však ani pouze tvrdit, že slovo »cikán« je (nebo není) rasistické, je třeba se ptát, proč je spojováno s útoky za vyřčená slova v médiích. Jakékoliv fyzické a urážlivé útoky na zástupce médií jenom za to, že nějakým způsobem informují ve svém »sdělovadle«, je třeba odsoudit. A to netvrdím jenom jako redaktor, ale hlavně jako člověk.
Zbyšek Kupský
FOTO – iportal24.cz/Petr Kojzar