Sociální demokraté dnes představili balíček opatření nazvaný Záchranný kruh proti chudobě. Obsahuje kombinaci krátkodobých i dlouhodobých opatření, cílených i plošných. Pracovala na nich expertní skupina ČSSD složená z předních odborníků z energetického, sociálního i ekonomického sektoru.
»České domácnosti se vlivem růstu cen potravin, energií, bydlení a dalších služeb už od března propadají do chudoby,« zdůraznil dnes předseda ČSSD Michal Šmarda a dodal: »Více jak 16 % z nich musí vyžít s příjmem pod hranicí chudoby. Týká se to až poloviny samostatně žijících seniorů nebo samoživitelek. Lidem výrazně rostou náklady na bydlení – a to samozřejmě i velmi ohroženým domácnostem. Dramaticky roste počet uživatelů potravinových bank. Drasticky se propadá životní úroveň i pracujícím, zvláště v oblasti zdravotnictví, sociální a v sektoru vzdělávání.«
»Za těchto okolností státy EU přijímají široké spektrum plošných i cílených opatření, aby před podobnými jevy své občany ochránily. Co doposud předvedla vláda Petra Fialy? Představila ‚deštník proti chudobě‘. Když se topíte, deštník vám nepomůže. Opatření, která obsahuje, již buď schválila předchozí vláda, nebo nejsou ještě projednána parlamentem či v reálu nefungují,« doplnila místopředsedkyně ČSSD Daniela Ostrá.
Mezi krátkodobými opatřeními vévodí snížení DPH u základních potravin na 5 procent, zastropování cen elektřiny a zemního plynu či vyčlenění 60 procent produkce ČEZ pro český trh. V souboru dlouhodobých opatření je například zvýšení minimální mzdy na 20 tisíc korun, automatický valorizační mechanismus, měsíční příspěvek 3000 korun na každé dítě či navýšení a modernizace zaručené mzdy, tak aby odpovídala struktuře moderního trhu práce a podporovala růst mzdové úrovně v celé ekonomice. »Měl by snad automechanik pobírat 18 500 Kč hrubého, mzdová účetní 20 500 Kč a lékaři 27 500 Kč? Také je potřeba zjednodušit a zpřehlednit zařazování prací do jednotlivých kategorií. Výši zaručených mezd nebude možné obejít nižšími mzdami sjednanými v kolektivních smlouvách,« uvedla ČSSD v tiskové zprávě.
Prostředky chce sociální demokracie získat mj. zavedením digitální daně ve výši sedmi procent, progresivní daní z příjmu právnických osob, zvýšením úhrad za vydobyté nerosty, zastropováním odpisů u luxusních automobilů či mimořádnou daní ze zisku energetických firem.
ČSSD, nejstarší politická strana u nás, loni ve volbách se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny. Na výsledek reagoval odstoupením předseda strany Jan Hamáček, zbytek nejužšího vedení pak oznámil rezignaci k datu prosincového sjezdu. Na něm získal nejsilnější mandát někdejší místopředseda Michal Šmarda a podle většiny posledních průzkumů by se na do parlamentních lavic znovu vrátila. Na podzim jsou však na programu volby komunální, do nichž ČSSD hodlá jít mj. i v řadě rozličných koalic.
(pk)