Začátek školního roku? Další rána pro rodiny

Začátek nového školního roku klepe na dveře a rodiče musí kromě zvýšených nákladů souvisejících s nárůstem cen energií, zdražováním potravin a dalšího zboží řešit i problém, jak pokrýt všechny náklady spojené se školou. Zdražování se nevyhnulo ani školním potřebám, volnočasovým aktivitám či školním obědům a už dnes je jasné, že ne všichni rodiče to vše budou moci svým dětem dopřát.

Téměř tři čtvrtiny rodičů musí výdaje spojené se školou dětí omezit. Volnočasové aktivity a kroužky, do jejichž cen se zřejmě promítnou drahé energie, plánuje dopřát dětem méně než polovina rodičů. Každý desátý rodič je nucen omezit stravování dětí ve škole. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury Ipsos pro poskytovatele krátkodobých půjček Provident Financial mezi 800 respondenty.

Rodiče odhadují, že letos zaplatí za pomůcky v průměru okolo 3000 Kč. Zhruba tři z deseti rodičů chtějí na tyto účely využít peníze, které dostanou z dávek v hmotné nouzi nebo mimořádného státního příspěvku 5000 Kč na dítě.Dohromady Češi za školní pomůcky letos utratí přes tři miliardy korun. V celkových výdajích spojených se školou představuje tato položka méně než polovinu.

Září je obdobím, kdy je třeba uhradit dopředu většinu výdajů na celé pololetí. Jde například o kroužky, družinu, příspěvky pro sdružení rodičů a přátel školy nebo mimoškolní výuku jazyků. Téměř čtvrtina rodičů uvedla, že budou muset zaplatit přes 4000 Kč za školáka. Asi 29 procent rodičů utratí mezi 2000 až 4000 Kč za dítě.

Před začátkem prvního pololetí minulého školního roku plánovalo dopřát svým dětem nějakou volnočasovou aktivitu více než 70 procent rodičů, na začátku druhého pololetí to bylo 60 procent rodičů. »Budoucnost pro provozovatele volnočasových aktivit je nyní velmi nejistá. Zdražení energií budou muset promítnout do svých cen téměř všichni organizátoři. Sportovní kluby už avizují, že nemají na provoz a zřejmě se k nim přidají další organizace. Může se to dotknout i těch, které tradičně dětem poskytují finančně nenáročné trávení volného času, jako je Skaut nebo Sokol,« uvedla mluvčí Providentu Kateřina Jarošová.

Loď se potápí, ale na palubě se ještě tančí

Podle opozičních politiků by měla být v pomoci rodinám vláda aktivnější. »Když se podíváte na okolní státy, tak všechny vlády rodinám nějakým způsobem pomáhají, buď přímo anebo nepřímo přes DPH, jenom u nás jako kdyby vláda zaspala, to je neoddiskutovatelný fakt,« řekl pro iportaL24.cz místopředseda sněmovního školského výboru Karel Rais (ANO). Pětitisícovka, kterou vláda slíbila rodinám s dětmi do 18 let, je podle něj nedostatečná pomoc. »Bylo by to dobré, kdyby to bylo měsíčně, ale jako jednorázový příspěvek to je pochopitelně málo,« míní Rais.

Je podle něj jasné, že rodiny budou muset šetřit i na dětech, alespoň podle informací, které zatím poslanci mají ohledně připravovaného státního rozpočtu, to lze usuzovat. »Nechci nikoho strašit, ale nevypadá to dobře. Na jednu stranu tady máme krizové období, kousek od nás je válka, vláda si však vzala prázdniny a žádné řešení nepřipravila. Teď přišel nějaký rozpočet, kde se předpokládá, že školství nebude mít vyšší příjmy, a přitom inflace, která je nyní 17 %, se samozřejmě odrazí i ve školství. Vadí mi, že vláda nic nedělá a klidně si vzala dovolenou. Přístup vládní koalice mi připomíná Titanik – loď se potápí, ale na palubě se ještě tančí,« shrnul vládní politiku Rais.

Vládu vlastní stát a vlastní obyvatelstvo nezajímají

Kriticky se k postupu vlády ohledně pomoci rodinám vyjádřil pro iportaL24.cz také místopředseda školského výboru za SPD Zdeněk Kettner. Připomněl, že náklady na školní pomůcky budou pro rodiče jen jedny z mnoha nákladů, které rodiny budou muset řešit. »Pomoc vlády je nejen nedostatečná, ale prakticky žádná. Vysílá signály, analyzuje, vyhodnocuje. Jeden ministr veřejně vyhlásí určité kroky jako pomoc pro obyvatelstvo, aby vzápětí druhý ministr vše uváděl na pravou míru a nakonec ze slíbené pomoci jsou jen drobky, a to možná za několik měsíců, nejspíše až po Novém roce,« uvedl Kettner. Zdůraznil, že vláda se má postarat v první řadě o ekonomickou prosperitu vlastního státu a jejího obyvatelstva tak, aby lidé měli nejen na školní pomůcky, ale aby nemuseli řešit existenční problémy, jak se už v mnohých případech děje. »Bohužel, vládu zajímají spíše pochvaly z Evropské unie a pomoc všude okolo, jen ne vlastní stát a vlastní obyvatelstvo,« dodal poslanec.

Kapitalismus nezná spravedlnost ani soucit

»Tisíckrát může vláda opakovat, že její prioritou je vzdělání a že nikoho nenechá padnout, ale realita je úplně jiná. Vláda prostě lže. Zastupuje úplně jiné zájmy, než jsou zájmy českých občanů,« řekla pro iportaL24.cz expertka KSČM na resort školství, bývalá poslankyně Marta Semelová. Řada rodin podle ní už teď nemá z čeho brát na všechno zdražování a propadá se do chudoby. S nimi pochopitelně i jejich děti. Mnohé samoživitelky jsou tak podle Semelové nuceny omezovat jídlo, rušit školní obědy, které jsou stále dražší, mimoškolní aktivity a další potřebné věci a stejně jim peníze scházejí. »Začátek školního roku je pro ně jen další rána. Vybavení do školy se pohybuje v tisících korunách a dost rodičů si musí brát půjčky. Už to samo o sobě je v 21. století nehorázné. Navíc tito lidé nebudou mít z čeho splácet. Fialova almužna je nespasí. Hrozí zadlužení, exekuce, nezřídka bezdomovectví. Kapitalismus nezná spravedlnost ani soucit,« dodala Semelová. Připomněla, že dlouhodobě je ČR různými mezinárodními organizacemi kritizována za nerovnost ve vzdělávání a podle Semelové oprávněně. »Místo vyzbrojování Ukrajiny a přilévání tak oleje do ohně by vláda měla peníze směřovat na tyto potřeby,« je přesvědčena komunistická expertka.

Školní jídelny podraží asi o 10 procent

Z informací na webech školních jídelen vyplývá, že školní obědy od září v některých jídelnách podraží zhruba o deset procent. Kvůli zdražování potravin a energií jejich ceny někde vzrostly už v předešlých měsících. Nyní se pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami. »Šetřit je pro jídelny velmi obtížné, protože nutriční požadavky na stravu jsou dány legislativou, na ceny se nelze vymlouvat. Snad jen lze omezit biopotraviny, luxusnější druhy masa a podobně,« vysvětlil Pavel Ludvík z redakce portálu Jídelny.cz.

Nezisková organizace Women for Women již dříve upozornila, že kvůli zdražování v uplynulém školním roce výrazně vzrostl zájem o školní obědy zdarma. Počet dětí, kterým je díky svému projektu poskytuje, stoupl o zhruba 3000 na 12 700. Kvůli rostoucí inflaci organizace očekává, že zájem o podporu na školní stravování na podzim dál přibude.

Zhruba o deset procent podraží také volnočasové aktivity žáků.

Kdy budou školy bez žáků?

Školní rok sice ještě ani nezačal, nejen žáky ale i jejich rodiče už určitě zajímají termíny prázdnin, i když každého ze zcela jiných důvodů. Zatímco pro žáky to jsou vytoužené volné dny, rodiče zejména menších školáků musí řešit zajištění hlídání.

Školní rok 2022/2023 začne ve čtvrtek 1. září 2022. První volný školní den pak děti čeká na konci září. Letošní podzim je vůbec k dětem z pohledu státních svátků a prázdnin velmi štědrý. Všechny totiž vycházejí na pracovní dny.

  • 28. září – středa, Svatý Václav
  • 26. a 27. října – středa a čtvrtek – podzimní prázdniny
  • 28. října – pátek, Den vzniku samostatného Československa
  • 17. listopadu – čtvrtek, Den boje za svobodu a demokracii
  • Vánoční prázdniny začínají v pátek 23. prosince 2022 a končí v pondělí 2. ledna 2022.
  • Pololetní prázdniny budou v pátek 3. února 2023Už v úterý 6. února 2023 ale jednotlivým okresům a některým pražským městským částem začínají jarní prázdniny. Ty budou probíhat šest týdnů v období od 6. února do 19. března 2023.
  • 6. až 12. února 2023 – Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek
  • 13. až 19. února 2023 – Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín
  • 20. až 26. února 2023 – Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál
  • 27. února až 5. března 2023 – Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník
  • 6. až 12. března 2023 – Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov
  • 13. až 19. března 2023 – Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná
  • Velikonoční prázdniny budou děti mít od čtvrtka 6. dubna do pondělí 10. dubna 2023.
  • Na rozdíl od letoška budou v příštím roce oba květnové svátky v pracovní den, a to v pondělí. Čekají nás tak dva prodloužené víkendy po sobě. Svátek práce 1. května vychází na pondělí, stejně jako Den vítězství slavený 8. května.
  • Vysvědčení za školní rok 2022/2023 dostanou žáci a studenti v pátek 30. června 2023 a tímto dnem jim začínají letní prázdniny 2023. Ty budou trvat o něco déle než dva měsíce, děti se totiž do školních lavic pro školní rok 2023/2024 vrátí až v pondělí 4. září 2023.

Jana Dubničková

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Nemůžu si pomoct, ale nejlíp to zkomentovala paní Semelova. V kapitalismu pomoc najdou akorát zloději.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy