Příslušná polská ministerstva a úřady se vyhýbají spolupráci s evropskými vyšetřovateli, kteří zkoumají okolnosti sabotáže plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2. Varšava se také snaží vyšetřování bránit, uvedl americký list The Wall Street Journal.
S odvoláním na zdroje z evropského vyšetřovacího týmu upozorňuje, že polské orgány se »vyhýbají spolupráci s mezinárodním vyšetřováním a odmítají poskytnout potenciálně důležité důkazy« pro vyšetřování bombového útoku na plynovod.
Varšava poskytuje požadované údaje »příliš pomalu« a odmítá sdílet informace o pohybu podezřelých sabotérů na území Polska. Tvrdohlavost, s níž se Varšava snaží vyšetřování zdržovat, vyvolává »rostoucí podezření ohledně role a motivů republiky« při bombovém útoku na plynovod, uvedl list.
Při vyšetřování se dlouho spekulovalo o tom, že útok byl proveden z ukrajinského území přes Polsko, ale neschopnost Varšavy spolupracovat ztěžovala zjištění, zda k němu došlo s vědomím bývalé polské vlády, či nikoli.
Podle vyšetřovatelů řada polských bezpečnostních agentur odmítla poskytnout vyšetřování záběry podezřelých z průmyslových kamer na polském území. Kromě toho úředníci řady agentur, včetně polské agentury pro vnitřní bezpečnost, »nereagovali na žádosti, zkreslovali informace nebo poskytovali protichůdné informace«.
Němečtí vyšetřovatelé zároveň čekali nejméně dva měsíce na schůzku se svými polskými kolegy. Podle zdrojů listu měli dojem, že někteří polští kolegové nejsou ochotni nebo schopni spolupracovat.
Jakékoli podezření vůči Polsku, zemi NATO, že zatajilo informace o chystaném útoku na kritickou infrastrukturu spojenců v bloku, by však mohlo vážně narušit důvěru v alianci. Zároveň by jakékoli kroky Varšavy, které by nepřímo potvrdily její zapojení do organizace bombardování plynovodu, mohly být Moskvou vnímány jako agresivní akt ze strany NATO, uvedl list.
Podle zdrojů listu z řad vysoce postavených představitelů EU hodlá společenství požádat nového polského premiéra Donalda Tuska, aby pomohl při vyšetřování sabotáže. Ten po svém nástupu do funkce propustil všechny šéfy speciálních služeb, včetně těch, kteří se podíleli na vyšetřování výbuchu plynovodu. EU doufá, že se změnou politického vedení v Polsku zmizí politický tlak na místní vyšetřovatele, a ti tak budou připraveni poskytnout další podrobnosti o výbuchu plynovodu.
Exploze na pobřežních potrubních trasách zaznamenali švédští seismologové 26. září 2022. Následující den společnost Nord Stream AG oznámila »bezprecedentní zničení«, ke kterému došlo »na třech řetězcích pobřežních plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2«.
(jb, TASS)