Na vybraných úsecích dálnic bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Umožňuje to novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes senátoři nejprve neschválili, ale nevložili do ní ani žádný pozměňující návrh, takže novelu po uplynutí lhůty dostane k podpisu prezident. Norma také zjednodušuje systém trestných bodů či umožňuje řídit auto od 17 let pod dohledem mentora.
Předloha zjednodušuje nynější systém trestných bodů. Místo pěti sazeb budou jen tři. Nově tedy bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. »Zjednodušení systému se ukázalo jako velmi efektivní způsob, jak zajistit vyšší respekt vůči pravidlům silničního provozu na silnicích,« zdůraznil před senátory ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Novela zároveň zvyšuje některé pokuty. Například u řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí ale pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč namísto dnešních až 20 000. Pokud odmítne zkoušku na alkohol, hrozí mu pokuta až 75 000 Kč. Stejná pokuta mu bude hrozit, pokud bude řídit a nebude držitelem příslušného řidičského oprávnění nebo bude řídit, i když bude mít zákaz. »Změny míří k tomu, aby na českých silnicích bylo bezpečněji,« řekl Kupka.
Maximální příděl šesti bodů a pokuta 25 000 Kč hrozí vedle alkoholu i za překročení rychlosti o 50, respektive 40 kilometrů v hodině mimo obec a v obci, vjezd na železniční přejezd přes zákaz nebo jízdu na červenou. U té se pokuta zvýší pětinásobně na 25 000 Kč. Novela také zpřísňuje tresty například za blokování průjezdu tramvají. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. »Začíná platit princip dvakrát a dost u těch nejzávažnějších přestupků a třikrát a dost u těch středně závažných,« zdůraznil Kupka.
Pro zvýšení rychlosti není důvod
Tresty se naopak zmírňují u bagatelních prohřešků, jako je porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo špatné parkování, kde se snižuje horní hranice pokuty na místě z 2000 korun maximálně na 1500 Kč, respektive domluvu, a body se nezapisují.
Nově bude možné na vybraných úsecích dálnic zvýšit povolenou rychlost až na 150 kilometrů v hodině. Nepůjde o plošné zvýšení, týkat se to bude jen nových a modernizovaných úseků, kde to dovolí úřady. »Nevím, jak to může napomoci bezpečnosti dopravy,« zapochybovala o změně senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL).
O potřebě zvyšovat rychlost na dálnicích zapochyboval také Jiří Růžička (ODS a TOP 09). Poukázal na to, že některé státy Evropy naopak rychlost na dálnicích snižují ze 130 na 100 km v hodině. »Nevidím opravdu žádný, ani ten sebemenší důvod, abychom rychlost na dálnici, na některých úsecích, zvyšovali, pokud tím důvodem není to, že budeme legalizovat běžnou, současnou praxi, kdy se tou rychlostí 150 kilometrů jezdí skoro všude,« uvedl.
Řidičák na zkoušku
Novela zavádí také možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let. Podle vlády to má přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče. Podle Kupky se už nyní celá řada rodičů v autoškolách ptá po tom, zda by si mohla ověřit svoje znalosti silničních pravidel předtím, než se role mentora ujme. »Myslím, že tohle je prvek, který vnáší i do českých silničních pravidel výraznější prvek odpovědnosti,« uvedl ministr.
Novinkou je také řidičský průkaz na zkoušku. Má jít o preventivní opatření pro začínající řidiče. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění řidič spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a tzv. evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.
Od roku 2024 také již řidiči u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz a osvědčení vozidla.
(jad)